Dogue de bordeaux – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Dogue de Bordeaux to rasa psa o imponującym wyglądzie i wyjątkowym charakterze, która pochodzi z południowej Francji. Choć może wydawać się groźny z powodu swojego wielkiego rozmiaru i masywnej głowy, jest to rasa o łagodnym usposobieniu. W kolejnych akapitach przedstawimy charakterystykę tej niezwykłej rasy.

Dogue de bordeaux – opis i wygląd rasy

Dogue de Bordeaux, znany również jako Francuski Mastif, jest dużym, silnie zbudowanym psem o krótkiej, gładkiej sierści w odcieniach od jasnego żółtego do głębokiego czerwonego. Charakterystyczne dla tej rasy są szeroka, masywna głowa, krótki nos oraz wyraźne fałdy skórne. Oczy mają zazwyczaj miedziany lub ciemnobrązowy kolor, a uszy są małe, wiszące.

Charakter psa rasy Dogue de bordeaux

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Dogue de Bordeaux jest rasą psa o wielu naturalnych talentach. Pierwotnie hodowany jako pies bojowy, stróż i pies pociągowy, posiada silne instynkty obronne. Jego naturalna siła i odwaga sprawiają, że jest doskonałym stróżem, gotowym bronić swojego terytorium i rodziny przed intruzami. Jednak mimo tych pierwotnych instynktów, rasa ta jest również zdolna do głębokiej więzi z ludźmi i może być doskonałym towarzyszem w wielu dziedzinach życia. Współczesne Dogue de Bordeaux często biorą udział w konkursach posłuszeństwa, agiliti czy zawodach siłowych dla psów.

Jaką ma osobowość?

Mimo swojego potężnego wyglądu, Dogue de Bordeaux jest rasa o niezwykle łagodnym i przyjaznym charakterze. Są to psy głęboko oddane swojej rodzinie, bardzo czułe i troskliwe, zwłaszcza wobec dzieci. Wobec obcych mogą być początkowo nieufne, ale po właściwej socjalizacji są w stanie przyjąć każdego z życzliwością. Warto jednak pamiętać, że są to psy bardzo inteligentne i wyczulone na nastrój domowników, więc wyczuwają, gdy coś jest nie tak, co może wpływać na ich reakcje.

Dogue de bordeaux – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Dogue de Bordeaux wymaga konsekwencji, cierpliwości oraz pozytywnego podejścia. Z racji swojego rozmiaru i siły, kluczowe jest, aby szczeniak tej rasy jak najwcześniej nauczył się podstawowych komend i zachowań akceptowalnych w domu. Wczesna socjalizacja, nawiązywanie pozytywnych interakcji z różnymi ludźmi, zwierzętami i sytuacjami jest kluczem do wychowania zrównoważonego psa. Zaleca się również korzystanie z pomocy doświadczonych trenerów oraz uczestnictwo w kursach szkoleniowych.

Dla kogo nadaje się Dogue de bordeaux?

Dogue de Bordeaux nadaje się dla osób, które rozumieją potrzeby dużej rasy i są w stanie zapewnić jej odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Są to psy idealne dla rodzin z dziećmi, ale ważne jest, aby dzieci wiedziały, jak prawidłowo obchodzić się z psem tej wielkości. Ze względu na swój instynkt obronny, Dogue de Bordeaux będzie doskonałym stróżem dla domu jednorodzinnego z ogrodem. Jednak potrzebują również regularnego kontaktu z ludźmi i nie powinny być izolowane.

Dogue de bordeaux – cena

Cena Dogue de Bordeaux jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników. Pochodzenie psa, jego linia rodowodowa, osiągnięcia wystawowe rodziców oraz renoma hodowli to główne elementy wpływające na cenę. W Polsce cena za szczeniaka tej rasy z renomowanej hodowli, posiadającego pełne dokumenty i przewidziane szczepienia, może wahać się od 3000 do 7000 złotych. Warto jednak pamiętać, że zakup psa z hodowli, która dba o zdrowie i dobrostan swoich zwierząt, jest inwestycją w zdrowie i szczęście przyszłego czworonożnego członka rodziny.

Wady i zalety

Zalety:

 1. Lojalność: Dogue de Bordeaux są niezwykle wiernymi i oddanymi psami, które tworzą głębokie więzi z domownikami.
 2. Instynkt stróża: Dzięki swojej historii jako psy stróżujące, doskonale pełnią funkcję obrońców domu i rodziny.
 3. Uprzejmość wobec dzieci: Są łagodne i troskliwe dla młodszych członków rodziny, co czyni je doskonałymi psami rodzinymi.
 4. Stabilność emocjonalna: Dogue de Bordeaux charakteryzują się stabilnym temperamentem, rzadko są nadmiernie nerwowe czy agresywne.
 5. Wytrzymałość: Są to psy o dużej sile i wytrzymałości, zdolne do pracy fizycznej.

Wady:

 1. Wielkość: Ich imponujący rozmiar może być problematyczny dla osób mieszkających w małych przestrzeniach lub dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do opieki nad dużymi psami.
 2. Potrzeba ćwiczeń: Dogue de Bordeaux, mimo iż są to psy stosunkowo spokojne, wymagają regularnych spacerów i aktywności, aby pozostać w dobrej formie.
 3. Pielęgnacja skóry: Fałdy skórne, charakterystyczne dla tej rasy, wymagają regularnej pielęgnacji, aby uniknąć infekcji.
 4. Skłonności do chorób: Jak wiele dużych ras, Dogue de Bordeaux mogą być podatne na pewne schorzenia, takie jak dysplazja stawu biodrowego.
 5. Krótki okres życia: Niestety, wielu dużym rasom psów nie jest dane żyć tak długo, jak mniejszym rasom, a Dogue de Bordeaux często żyją około 8-10 lat.

Dogue de bordeaux – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Dogue de Bordeaux, jako rasa duża, ma specyficzne wymagania żywieniowe. Ważne jest, aby dostarczyć mu odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych. Zalecane jest karmienie suchą karmą o wysokiej jakości, dostosowaną do potrzeb dużych ras. Istotne jest też dostarczenie odpowiedniej ilości białka dla budowy i utrzymania masy mięśniowej. Suplementy, takie jak glukozamina, mogą być korzystne dla stawów. Zawsze warto skonsultować się z weterynarzem w kwestii dokładnego planu żywieniowego.

Pielęgnacja

Dogue de Bordeaux posiada krótką, gęstą sierść, która nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Regularne szczotkowanie, przynajmniej raz w tygodniu, pomoże usunąć martwe włosy i zapewni zdrowy wygląd sierści. Ważne jest też regularne sprawdzanie i czyszczenie fałd skórnych, by uniknąć infekcji. Oczy, uszy i pazury również wymagają regularnej kontroli i pielęgnacji.

Choroby

Dogue de Bordeaux jest rasą podatną na pewne schorzenia. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego, problemy z sercem, oraz problemy skórne powiązane z fałdami. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza i odpowiednie badania profilaktyczne są kluczem do wczesnego wykrywania i leczenia potencjalnych problemów zdrowotnych.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie do domu Dogue de Bordeaux, warto zastanowić się nad odpowiednim wyposażeniem. Przede wszystkim, solidna obroża i smycz są niezbędne, ze względu na siłę i wielkość psa. Jeśli chodzi o zabawki, najlepiej wybierać te przeznaczone dla dużych ras, odporne na gryzienie. Miski na jedzenie i wodę powinny być stabilne i duże. Legowisko dla psa powinno być wygodne i dostosowane do jego rozmiarów. Warto również zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji fałd skórnych oraz w produkty do pielęgnacji oczu i uszu.

Historia psa rasy Dogue de bordeaux

Dogue de Bordeaux to jedna z najstarszych francuskich ras psów. Jego historia sięga czasów starożytnych i jest nierozerwalnie związana z południowo-zachodnią częścią Francji. Choć dokładne początki tej rasy są trudne do ustalenia, wiadomo, że od wieków towarzyszyły one człowiekowi w wielu rolach.

Początki

Historia Dogue de Bordeaux zaczyna się w czasach rzymskich. W tamtych czasach psy te były używane jako psy bojowe, a także do polowania na dzikie zwierzęta w amfiteatrach. Ich niezwykła siła i odwaga sprawiły, że były cenione zarówno jako psy wojenne, jak i gladiatorzy w rzymskich arenach. W starożytności były też wykorzystywane do polowania na duże zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy dziki.

Rozwój rasy

Przez wieki Dogue de Bordeaux pełniły rolę strażników, pasterzy oraz psów pociągowych. Dzięki swojej imponującej posturze i odwadze były cenione w tych rolach. W średniowieczu, psy te strzegły zamków i posiadłości francuskiej szlachty. Z czasem zaczęły być też wykorzystywane w roli psów bojowych, a ich popularność wzrosła w XVII wieku. Niestety, walki psów były wówczas popularnym „rozrywkowym” zajęciem, w którym te potężne psy były często wykorzystywane.

Obecnie

Współczesny Dogue de Bordeaux to przede wszystkim wspaniały towarzysz rodziny. Dzięki starannej selekcji hodowlanej udało się wyeliminować agresywne cechy charakteru, które były niegdyś cenione w walkach psów. Dzisiaj te łagodne giganty są cenione za ich lojalność, przyjacielskie nastawienie i głęboką więź z ludźmi. Rasa ta stała się szczególnie popularna w latach 80. XX wieku dzięki filmowi „Turner i Hooch”, w którym główną rolę grał Dogue de Bordeaux. Jednak mimo rosnącej popularności, rasa ta wciąż nie jest tak powszechna jak inne duże rasy psów. Dbałość o zachowanie czystości genetycznej i odpowiednie kierowanie hodowlą sprawia, że Dogue de Bordeaux to wciąż nieco „egzotyczny” wybór dla miłośników psów.

Wzorzec psa rasy Dogue de bordeaux

Dogue de Bordeaux to rasa o wyjątkowej budowie ciała, która jednoznacznie wskazuje na jej siłę i potęgę. Oto główne cechy wyróżniające jej wzorzec:

 1. Głowa: To prawdopodobnie najbardziej charakterystyczna część ciała Dogue de Bordeaux. Głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała, o zaokrąglonym kształcie z wyraźnie zaznaczonymi fałdami skóry. Nos jest szeroki, a oczy są owalne i mogą przyjmować odcienie od orzechowego do ciemnobrązowego.
 2. Uszy: Są nisko osadzone, niewielkie w stosunku do głowy i zwisające, przylegające do głowy.
 3. Ciało: Jest mocno zbudowane, muskularne i krępe. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, a lędźwie są krótkie i mocne.
 4. Ogon: Jest gruby u nasady i stopniowo zwęża się ku końcowi, osiągając długość do stawu skokowego. W spoczynku wisi swobodnie, podczas ruchu może być uniesiony.
 5. Sierść: Krótka, gładka i dość gęsta. Może przyjmować różne odcienie czerwieni, od jasnej po ciemną.
 6. Wysokość w kłębie: Samce osiągają 60-68 cm, natomiast samice 58-66 cm. Waga zazwyczaj waha się w granicach 54-65 kg dla samców i 45-54 kg dla samic.
 7. Szczęka: Posiada silny zgryz nożycowy, z dużymi i mocnymi zębami.
 8. Nogi: Są proste, o mocnej budowie i dobrze umięśnione. Stopy są zwarte z dobrze zgiętymi palcami.

Dogue de bordeaux – ciekawostki o rasie

 1. Filmowy debiut: Rasa stała się bardziej popularna w świecie kinematografii dzięki filmowi „Turner i Hooch” z 1989 roku, w którym główną rolę obok Toma Hanksa grał właśnie Dogue de Bordeaux. Wielu ludzi po raz pierwszy zetknęło się z tą rasą właśnie dzięki temu filmowi.
 2. Znakomity stróż: Historia używania Dogue de Bordeaux jako psa stróżującego sięga setek lat wstecz. Ich imponujący wygląd oraz głębokie, donośne szczekanie czynią z nich naturalnych strażników.
 3. Francuskie korzenie: Dogue de Bordeaux to jedna z czterech ras mastifów pochodzących z Francji, obok Tosa Inu, Mastino Neapolitańskiego i Hiszpańskiego Mastifa.
 4. Wyjątkowa głowa: Głowa Dogue de Bordeaux jest jedną z największych w świecie psów w stosunku do reszty ciała. Wielu hodowców i miłośników rasy twierdzi, że to właśnie głowa tej rasy jest jej najbardziej rozpoznawalnym atrybutem.
 5. Żywotność: Mimo swojego potężnego rozmiaru, Dogue de Bordeaux ma stosunkowo krótką średnią długość życia w porównaniu z mniejszymi rasami psów. Zazwyczaj żyją od 5 do 8 lat, chociaż niektóre osobniki mogą dożyć nawet 10 lat.
 6. Różnorodność kolorów: Choć najbardziej popularnym kolorem sierści Dogue de Bordeaux jest czerwień, rasa ta może występować w różnych odcieniach, od jasnej isabelli do głębokiej czerwieni.
 7. Czujny towarzysz: Dogue de Bordeaux, mimo swojego spokojnego temperamentu, jest bardzo wyczulony na nastroje w domu. Doskonale wyczuwa emocje swoich właścicieli i jest gotów zareagować, jeśli poczuje potencjalne zagrożenie.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *