Basset Hound – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Z pewnością znałeś tę rasę psa, którą łatwo można rozpoznać po jej charakterystycznym wyglądzie – Basset Hound. Pies o długich, opadających uszach, smutnych oczach i wyjątkowo krótkich nogach. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie są cechy charakteru tych psów, jakie są ich potrzeby, jakie są potencjalne problemy zdrowotne, a także jak wygląda ich historia? Ten artykuł pomoże Ci poznać Basset Houndy w całości.

Basset Hound – opis i wygląd rasy

Basset Hound to rasa psów gończych o sporym rozmiarze i niewielkim wzroście. Pies tej rasy osiąga waga między 20 a 35 kg, ale mierzy zaledwie 33-38 cm w kłębie. Charakterystyczną cechą Basset Hounda jest jego „melancholijny” wygląd, który zawdzięcza długim, zwisającym uszom i głęboko osadzonym, smutnym oczom. Sierść Basset Hounda jest krótka, gęsta i twarda, najczęściej w kolorach tricolor (czarno-biało-brązowy) lub bicolor (czerwono-biały).

Charakter psa rasy Basset Hound

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Pomimo spokojnego i leniwego wyglądu, Basset Hound to wytrwały i uparty pies gończy. Jest doskonałym tropicielem, dzięki czemu często jest wykorzystywany w polowaniach na zwierzęta niewielkich rozmiarów. Jego umiejętności tropiące są tak imponujące, że są porównywalne tylko do Bloodhounda.

Jaką ma osobowość?

Basset Hound to bardzo łagodny, przyjazny i towarzyski pies. Jest bardzo przywiązany do swojej rodziny, kocha dzieci i dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Mimo swego uporu, Basset Hound to pies bardzo łagodny i cierpliwy.

Basset Hound – jak wyszkolić i wychować?

Ze względu na swój upór, szkolenie Basset Hounda może być wyzwaniem. Wymagają konsekwencji, cierpliwości i pozytywnego wzmocnienia. Nie reagują dobrze na surowość lub rygor. Najlepiej sprawdza się metoda pozytywnych nagród.

Dla kogo nadaje się Basset Hound?

Basset Hound to idealny towarzysz dla rodzin z dziećmi, osób starszych lub dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Mimo swojego leniwego wyglądu, Basset Houndy uwielbiają spacery i zabawy na świeżym powietrzu.

Basset Hound – cena

Cena Basset Hounda zależy od wielu czynników, w tym od renomy hodowli, linii rodowodowej, zdrowia rodziców i wielu innych. Średnia cena za szczeniaka Basset Hounda w Polsce waha się między 2000 a 4000 zł.

Wady i zalety

Wady

Basset Hound, choć posiada wiele uroczych cech, nie jest wolny od wad, które potencjalny właściciel powinien wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, Basset Houndy mają tendencję do nadwagi. Ich miłość do jedzenia, połączona z naturalnym lenistwem, może prowadzić do problemów z otyłością, co z kolei może prowadzić do problemów ze stawami i sercem.

Druga ważna wada to ich długie, zwisające uszy. Choć są urocze, mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak infekcje uszu, ponieważ nie pozwalają na dobrą wentylację. Właściciele Basset Houndów powinni regularnie sprawdzać i czyścić uszy swoich psów, aby zapobiegać potencjalnym problemom.

Ponadto, Basset Houndy są często opisane jako uparte. Choć może to być urocze, może też utrudniać szkolenie i wymagać dodatkowej cierpliwości i konsekwencji ze strony właściciela.

Zalety

Mimo pewnych wad, Basset Hound ma również wiele zalet, które sprawiają, że jest kochany przez wielu. Przede wszystkim, Basset Hound to pies o bardzo łagodnym i przyjaznym charakterze. Są bardzo przywiązane do swojej rodziny, kochają dzieci i zwykle dobrze dogadują się z innymi zwierzętami.

Choć Basset Houndy są często opisane jako leniwe, są również wytrwałe i odporne, co czyni je doskonałymi psami gończymi. Ich wyjątkowy węch jest jednym z najsilniejszych w świecie psów, co sprawia, że są doskonałymi tropicielami.

Basset Hound – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Basset Hounda wymaga specjalnej uwagi, ponieważ są podatne na otyłość. Ich dieta powinna być zrównoważona i pełna wysokiej jakości białka, tłuszczów i węglowodanów. Należy unikać nadmiernego karmienia tymi psami, a posiłki powinny być podzielone na dwie lub trzy mniejsze porcje dziennie, aby zapobiec problemom żołądkowym. Regularna aktywność fizyczna jest również kluczowa dla utrzymania zdrowej wagi Basset Hounda.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Basset Hounda jest stosunkowo prosta, ale wymaga regularności. Ich krótka, gęsta sierść potrzebuje tygodniowego szczotkowania, aby usunąć martwe włosy i utrzymać skórę zdrową. Właściciele powinni regularnie sprawdzać uszy swoich Basset Houndów i czyścić je w razie potrzeby, aby zapobiec infekcjom. Pazury tych psów rosną szybko i powinny być regularnie przycinane.

Choroby

Basset Houndy są podatne na szereg problemów zdrowotnych. Najczęstszymi są problemy związane z ich budową ciała, takie jak dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, a także problemy ze stawami spowodowane otyłością. Basset Houndy mogą również cierpieć na problemy z oczami, takie jak entropia (nadmierna krawędź powieki), ektropia (odwrotna powieka) i cherry eye (przewlekłe zapalenie trzeciej powieki). Basset Houndy są również podatne na problemy z uszami, takie jak zapalenie ucha.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Basset Hounda do domu, warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, które ułatwią pielęgnację i codzienne życie z tym psem. Przede wszystkim potrzebujesz dobrej jakości miski do jedzenia i picia, które są dostosowane do długiej mordki Basset Hounda. Ponieważ Basset Houndy są podatne na problemy ze stawami, warto zainwestować w wygodne, dobrze podtrzymujące legowisko. Biorąc pod uwagę ich miłość do spacerów i zabaw, niezbędne będą również solidna smycz i zróżnicowane zabawki.

Historia psa rasy Basset Hound

Początki

Basset Hound to rasa psa, która pochodzi z Francji, gdzie była pierwotnie wykorzystywana do polowań na niewielkie zwierzęta, takie jak króliki. Jest to jedna z najstarszych ras gończych, a jej korzenie można przypisać do psów, które były hodowane już w 16. wieku. Basset Hound został stworzony przez selektywne hodowle z innych ras, aby uzyskać psa o niskiej budowie, który mógłby skutecznie tropić zwierzynę po zapachu na niskim poziomie.

Rozwój rasy

Rasa Basset Hound została spopularyzowana w Anglii w XIX wieku, gdzie została dostrzeżona przez entuzjastów psów na wystawie psów w Paryżu w 1863 roku. Lord Galway importował niektóre z tych psów do Anglii, gdzie stały się popularne nie tylko jako psy myśliwskie, ale także jako towarzyszące.

Pod koniec XIX wieku, Basset Houndy zaczęły pojawiać się na angielskich wystawach psów, a pierwszy klub rasy został założony w 1884 roku. Rasa zyskała na popularności wśród arystokracji i stała się symbolem statusu społecznego. Królowa Aleksandra, żona króla Edwarda VII, była znaną miłośniczką tej rasy.

Obecnie

Dzisiaj Basset Houndy są cenione za swoją łagodną naturę i towarzyski charakter. Są popularne na całym świecie, zarówno jako psy rodzinne, jak i psy wystawowe. Biorąc pod uwagę ich unikalne cechy – takie jak długie uszy i smutne oczy – Basset Houndy stały się rozpoznawalnym symbolem w popkulturze, pojawiając się w filmach, telewizji i literaturze.

Wzorzec psa rasy Basset Hound

Basset Hound to rasa psa charakteryzująca się wyjątkowym wyglądem, którego nie można pomylić z żadną inną rasą. Są to psy średniej wielkości, ale masywne, o wydłużonym ciele i krótkich nogach.

Basset Houndy są psy, które mierzą od 30 do 38 cm w kłębie i ważą od 20 do 35 kg, z samcami zazwyczaj cięższymi niż suczki. Ich ciała są długie i nisko osadzone na krótkich, mocnych nogach z dużymi łapami.

Najbardziej charakterystyczną cechą Basset Hounda jest jego głowa. Jest duża, dobrze proporcjonalna z długim, głębokim pyskiem i dużym nosem. Oczy Basset Hounda są dość duże, mają kształt migdałów i są ciemnobrązowe lub czarne, co nadaje im smutny wyraz. Uszy są wyjątkowo długie, osadzone nisko i zwisające, skóra na głowie jest luźna i tworzy charakterystyczne fałdy.

Sierść Basset Hounda jest krótka, gęsta i dość twarda. Może występować w różnych kolorach, najczęściej jednak spotykane są psy trójkolorowe (czarne, białe i brązowe) lub dwukolorowe (białe i żółte). Sierść na grzbiecie jest nieco sztywniejsza niż na reszcie ciała.

Basset Houndy mają dobrze rozwinięty klatkę piersiową, która jest głęboka i szeroka, z dobrze zaokrąglonymi żebrami. Ogon jest mocny, długi, noszony dość wysoko, ale nie na grzbiecie.

Całość tej rasy jest harmonijna, a mimo niecodziennej sylwetki Basset Houndy są psami zdolnymi do dużej wytrzymałości, a nie szybkości. Każda cecha tego psa jest przystosowana do jego pierwotnej roli – bycia wytrzymałym psem gończym zdolnym do pracy w różnorodnym terenie.

Basset Hound – ciekawostki o rasie

Basset Houndy, z ich charakterystycznym wyglądem i ujmującym charakterem, są rasą psów, która zasługuje na dodatkową uwagę. Oto kilka ciekawostek na temat Basset Houndów, które mogą zainteresować każdego miłośnika psów.

  1. Potężny nos: Basset Houndy są znane z wyjątkowo silnego zmysłu węchu. Mają około 220 milionów receptorów węchowych – znacznie więcej niż większość innych ras psów. W świecie psów, tylko Bloodhoundy mają silniejszy zmysł węchu.
  2. Długie uszy: Uszy Basset Houndów są jednymi z najdłuższych w świecie psów. Wierzono, że ich długie, zwisające uszy pomagają „zamiataniu” zapachu z powietrza w kierunku nosa podczas tropienia.
  3. Pies filmowy: Fred, pies z kreskówki „Scooby-Doo”, to Basset Hound. Rasa ta często pojawia się również w innych filmach i serialach telewizyjnych, zazwyczaj ze względu na swój uroczy wygląd i łagodny charakter.
  4. Smutek na pierwszy rzut oka: Pomimo ich „smutnego” wyglądu, Basset Houndy są znane z tego, że są jednymi z najszczęśliwszych i najbardziej zadowolonych psów. Są to psy, które naprawdę cieszą się towarzystwem ludzi.
  5. Pochodzenie nazwy: Nazwa „Basset” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „niski”. Jest to nawiązanie do krótkich nóg i nisko osadzonego ciała tych psów.
  6. Rasa arystokratyczna: W przeszłości Basset Houndy były popularne wśród arystokracji, a nawet królowa Aleksandra, żona króla Edwarda VII, miała kilka tych psów.
  7. Cierpliwość dla dzieci: Ze względu na ich łagodny charakter, Basset Houndy są zazwyczaj cierpliwe dla dzieci, co czyni je idealnymi psami rodzinymi.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *