Seter angielski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Seter angielski, znany również jako English Setter, jest psami myśliwskimi o pięknej sylwetce i delikatnym charakterze. Ta rasa ma długą historię, która sięga XVII wieku, a jej urok i niepowtarzalne cechy przyciągają miłośników psów na całym świecie. W tym artykule omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie, od opisu i wyglądu do historii, zdrowia i pielęgnacji.

Seter angielski – opis i wygląd rasy

Seter angielski jest średniej wielkości psem o wytwornej posturze i długim, falującym futrze. Jego sylwetka jest wydłużona, elegancka, z głęboką klatką piersiową i mocno umięśnionym ciałem. Głowa jest lekko zaokrąglona, z miękkim wyrazem twarzy i dużymi, brązowymi oczami. Uszy są średniej długości, zwisające, a ogon jest trzymany nisko.

Charakter psa rasy Seter angielski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Seter angielski jest z natury psem myśliwskim, co oznacza, że posiada naturalne zdolności do wykrywania i wyznaczania celu. Są inteligentne, bystre i łatwo się uczą. Są doskonałymi psami sportowymi, uczestniczącymi w wielu różnych konkurencjach, takich jak aport, obediencja czy agility.

Jaką ma osobowość?

Setery angielskie są znane ze swojego miłego i towarzyskiego temperamentu. Są łagodne, przyjazne i uwielbiają być w centrum uwagi. Pomimo swojej aktywności i energii, są również bardzo spokojne i zrównoważone w domu. Setery angielskie są dobrze znane z ich miłości do dzieci i innych zwierząt.

Seter angielski – jak wyszkolić i wychować?

Podobnie jak inne rasy myśliwskie, Seter angielski wymaga konsekwentnego i spokojnego treningu. Ze względu na ich inteligencję i chęć do pracy, są łatwe do szkolenia i są szczególnie dobre w konkurencjach związanych z posłuszeństwem i agility. Wychowanie Setera angielskiego wymaga jednak cierpliwości i wytrwałości.

Dla kogo nadaje się Seter angielski?

Seter angielski to rasa, która sprawdzi się zarówno dla aktywnych osób, jak i rodzin. Ze względu na ich aktywność i potrzebę ruchu, są idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które mogą zapewnić im regularne ćwiczenia.

Seter angielski – cena

Cena Setera angielskiego może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak pochodzenie, wiek, stan zdrowia, renomę hodowli czy kolor futra. Na ogół jednak cena Setera angielskiego waha się od 1500 do 3500 złotych za szczeniaka.

Wady i zalety

Wady

Mimo swojej inteligencji, Setery angielskie mogą być czasami uparte, co może wymagać dodatkowego czasu i cierpliwości podczas szkolenia. Ponadto, ich naturalny instynkt myśliwski może sprawiać, że są skłonne do podążania za zapachami, co może utrudniać kontrolę nad nimi podczas spacerów bez smyczy. Seter angielski, jako rasa o długim futrze, wymaga również regularnej pielęgnacji, co może być dla niektórych właścicieli obciążeniem.

Zalety

Zaletą Setera angielskiego jest jego łagodny i przyjazny temperament, który sprawia, że jest doskonałym towarzyszem dla całej rodziny, w tym dzieci i innych zwierząt domowych. Jego inteligencja i zdolność do nauki czynią go łatwym do szkolenia, a jego aktywność i energia sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla aktywnych osób lub rodzin. Setery angielskie są również bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom, co czyni je nie tylko doskonałymi psami domowymi, ale także doskonałymi psami stróżującymi. Dodatkowo, ich piękny wygląd i elegancka postawa przyciągają wzrok, co sprawia, że są chętnie prezentowane na wystawach psów.

Seter angielski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Setera angielskiego, jak każdego psa, powinno być dostosowane do jego wieku, rozmiaru, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Seter angielski jest psem aktywnym, dlatego jego dieta powinna być bogata w białko, które dostarcza energii i pomaga budować silne mięśnie. Dobrze zbilansowana dieta powinna również zawierać zdrowe tłuszcze, które dostarczają niezbędnej energii i pomagają utrzymać zdrowe skórę i sierść. Ważne jest również, aby uwzględnić w diecie błonnik, który pomaga w prawidłowym trawieniu. Pamiętaj, aby zawsze mieć dostęp do świeżej wody dla swojego psa.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Setera angielskiego jest dość wymagająca ze względu na jego długie, gęste futro. Regularne szczotkowanie, co najmniej kilka razy w tygodniu, jest niezbędne, aby zapobiec kołtunieniu się sierści i utrzymaniu jej zdrowego wyglądu. Setery angielskie również wymagają regularnych kąpieli, ale nie zbyt często, aby nie uszkodzić naturalnej warstwy olejowej skóry. Pielęgnacja powinna obejmować również regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu, obcinanie pazurów i utrzymanie zdrowia zębów psa.

Choroby

Seter angielski jest generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, może być podatny na pewne problemy zdrowotne. Do typowych chorób, które mogą dotyczyć tej rasy, należą dysplazja stawu biodrowego, choroby serca, choroby oczu, jak zaćma, oraz alergie. Seter angielski jest także podatny na otyłość, dlatego ważne jest monitorowanie jego diety i zapewnienie mu regularnej aktywności fizycznej. Regularne kontrole u weterynarza pomogą wczesnym wykryciem i zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie domu na przyjęcie Setera angielskiego to więcej niż tylko zakup podstawowych akcesoriów, takich jak smycz, obroża, legowisko, miski na jedzenie i wodę. Setery angielskie są aktywne i ciekawskie, więc warto zapewnić im zabawki do gry i żucia, które pomogą zaspokoić ich naturalne instynkty.

Wskazane są też akcesoria do pielęgnacji, takie jak szczotka do sierści, która pomoże utrzymać ich piękne, długie futro w doskonałym stanie. Szampon dla psów, specjalnie formułowany dla ras o długim futrze, oraz pasta do zębów dla psów, są również niezbędne dla utrzymania zdrowia i higieny Setera angielskiego.

Jeżeli planujesz podróżować ze swoim psem, warto zainwestować w transportery i akcesoria podróżne, takie jak składane miski na wodę i jedzenie czy specjalne zabezpieczenia samochodowe dla psów.

Ważne jest również przygotowanie odpowiedniego miejsca do spania dla twojego Setera. Wielu właścicieli tej rasy decyduje się na legowiska z podwyższonymi brzegami, które dostarczają psu poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

Pamiętaj, że Setery angielskie są psami towarzyskimi, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Dlatego warto zastanowić się nad miejscem, w którym twój pies będzie mógł odpoczywać blisko ciebie, ale jednocześnie nie będzie przeszkadzać w codziennych czynnościach.

Wreszcie, zważywszy na energetyczny charakter Setera angielskiego, dobrze jest zainwestować w akcesoria do gier i ćwiczeń na świeżym powietrzu, takie jak piłki, frisbee czy tunel agility.

Historia psa rasy Seter angielski

Początki

Seter angielski jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Jego historia sięga aż do XVII wieku w Anglii, kiedy to zaczęto hodować psy zdolne do wskaźnictwa, czyli pokazywania myśliwym miejsca, w którym znajduje się zwierzyna. Te wczesne Setery, znane jako „setting spaniels”, legły u podstaw obecnej rasy Seter angielski.

Rozwój rasy

W XIX wieku, dwóch hodowców, Sir Edward Laverack oraz R. Purcell Llewellin, miało znaczący wpływ na rozwój rasy. Sir Edward Laverack zasłynął z hodowli Setery angielskiej o pięknej sylwetce i doskonałej kondycji, podczas gdy R. Purcell Llewellin skupił się na hodowli psów o wybitnych umiejętnościach myśliwskich. Przez lata, rasa ta była dalej rozwijana i ulepszana, aby spełniać wymagania nowoczesnego świata myślistwa.

Obecnie

Dzisiaj Seter angielski jest ceniony nie tylko za swoje umiejętności myśliwskie, ale także za swoje piękno i temperament. Jest to popularna rasa zarówno wśród myśliwych, jak i rodzin szukających przyjaznego, energicznego psa. Seter angielski jest również często widywany na wystawach psów, gdzie jego elegancja i wdzięk przyciągają uwagę zarówno sędziów, jak i publiczności. Choć w Polsce nie jest to rasa bardzo liczna, to jednak cieszy się dużą sympatią i uznaniem wśród miłośników psów.

Wzorzec psa rasy Seter angielski

Seter angielski to pies o silnej, ale eleganckiej budowie ciała, z wyraźnie zarysowaną muskulaturą. Rasa ta charakteryzuje się długą, lekko zagiętą szyją, która przechodzi w mocne, proste grzbiet oraz dobrze umięśnione, lekko opadające lędźwie.

Głowa Setera angielskiego jest wydłużona, z wyraźnym stopem. Oczy są duże, okrągłe, o barwie orzechowej lub ciemnobrązowej, a spojrzenie jest inteligentne i pełne ekspresji. Uszy, długie i nisko osadzone, są zawieszone płasko do głowy i pokryte długą, falistą sierścią.

Seter angielski ma mocną, głęboką klatkę piersiową, a jego ogon, nisko osadzony, jest przeważnie prosty i zakończony delikatnym zakręceniem. Ogon jest noszony poziomo lub nieco niżej, nigdy nie jest uniesiony ponad linię grzbietu.

Sierść Setera angielskiego jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rasy. Jest długa, jedwabista i lekko falista, zwłaszcza na uszach, ogonie, spodzie ciała i tylnych kończynach. Paleta kolorystyczna tej rasy to różne odcienie bieli i pomarańczu, bieli i czarni, bieli i łupku, a także tricolor.

Seter angielski to pies o mocnej konstrukcji, ale jednocześnie lekkości i elegancji ruchów. Wykazuje duże zaangażowanie i entuzjazm podczas pracy, a jego sylwetka w ruchu jest płynna i harmonijna.

Wysokość w kłębie dla samców wynosi około 65-68 cm, a dla samic 61-65 cm. Waga zależy od płci i może wynosić od 25 do 35 kg. Wzorzec rasy podkreśla również, że Seter angielski powinien wykazywać szlachetność i harmonię, a wszelkie oznaki ciężkości czy braku proporcji są uważane za wadę.

Seter angielski – ciekawostki o rasie

  1. Seter angielski na szlaku literatury – Seter angielski nie tylko zdobił dwory angielskiej szlachty, ale też zyskał miejsce w literaturze. Jest bohaterem powieści „Lassie” Erika Knighta, w której opisano przygody psa rasy seter angielski.
  2. Znakomite zdolności myśliwskie – Setery angielskie są znane z wyjątkowych umiejętności myśliwskich. W przeszłości, psy te były używane do „wskaźnictwa”, co oznaczało pokazywanie myśliwym miejsca, gdzie znajduje się zwierzyna. Dziś te instynkty są nadal silne, a seter angielski z powodzeniem bierze udział w różnego rodzaju zawodach myśliwskich.
  3. Filmowy bohater – Seter angielski, podobnie jak jego kolega z rasy collie, Lassie, również doczekał się swojej filmowej kariery. Pies o imieniu „Big Red” wystąpił w amerykańskim filmie z 1962 roku o tym samym tytule.
  4. Rasa o wielu talentach – Choć Seter angielski jest zdecydowanie rasą myśliwską, psy te odnoszą sukcesy również w innych dziedzinach. Są cenione jako psy terapeutyczne, biorą udział w zawodach agility, a także odnoszą sukcesy na wystawach psów.
  5. Wyjątkowy wygląd – Seter angielski ma bardzo charakterystyczny wygląd, zwłaszcza jeśli chodzi o jego sierść. Psy tej rasy są często mylone z irlandzkimi seterami czerwonymi, jednak seter angielski ma lżejsze ciało, dłuższą sierść i jest bardziej spokojny i opanowany.
  6. Nieprzeciętna inteligencja – Seter angielski to rasa niezwykle inteligentna. Te psy są zdolne do nauki wielu komend i są zdecydowanie psami „myślącymi”, które potrafią rozwiązywać problemy. Jednocześnie, ich inteligencja może czasami prowadzić do upartości, co wymaga od właściciela konsekwencji i cierpliwości w treningu.
  7. Znakomity towarzysz – Seter angielski to doskonały towarzysz dla aktywnych osób i rodzin. Są to psy pełne energii, które uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Jednocześnie, są bardzo przyjazne, delikatne i troskliwe, co sprawia, że świetnie dogadują się z dziećmi.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *