Cocker spaniel angielski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Cocker spaniel angielski to rasa psa, która zyskała na popularności na całym świecie, przede wszystkim dzięki swojemu urokowi, inteligencji i energii. Ten artykuł ma na celu dostarczyć wyczerpujących informacji na temat tej rasy, uwzględniając jej opis i wygląd, charakter, historia oraz zdrowie.

Cocker spaniel angielski – opis i wygląd rasy

Cocker spaniel angielski to średniej wielkości pies o harmonijnej budowie i eleganckim wyglądzie. Jego sylwetka jest zwarta i silna, a ciało dobrze umięśnione. Wielką ozdobą cockera są długie, gęsto umieszczone, pięknie falujące włosy. Posiada szerokie nozdrza i duże, okrągłe oczy o inteligentnym i żywym wyrazie.

Charakter psa rasy Cocker spaniel angielski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Cocker spaniel angielski to wszechstronny pies. Został wyhodowany do polowania, ale dziś sprawdza się jako pies rodzinny, pies do towarzystwa, a także pies terapeutyczny. Właściwie wyszkolony, może również osiągać sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak agility czy obedience.

Jaką ma osobowość?

Cocker spaniel angielski jest z natury wesoły, przyjacielski i żywiołowy. Lubi być w centrum uwagi i uwielbia towarzystwo człowieka. Równocześnie jest to pies inteligentny i bystry, z dużą chęcią do nauki.

Cocker spaniel angielski – jak wyszkolić i wychować?

Podstawą wychowania cockera jest konsekwencja i cierpliwość. Cocker spaniel angielski to pies inteligentny, ale czasami może być nieco uparty. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój podczas treningu i nagradzać psa za dobre zachowanie.

Dla kogo nadaje się Cocker spaniel angielski?

Cocker spaniel angielski nadaje się dla osób aktywnych, które mają czas na codzienne spacery i zabawy z psem. To rasa, która potrzebuje dużo ruchu i towarzystwa człowieka. Właściciel cockera powinien być gotowy na inwestycję w pielęgnację jego pięknej, długiej sierści.

Cocker spaniel angielski – cena

Cena cockera spaniela angielskiego zależy od wielu czynników, takich jak rodowód, wyniki zdrowotne rodziców, reputacja hodowli. Na ogół, cena za szczenię z dobrej hodowli waha się od 2000 do 4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Cocker spaniel angielski może być uparty i wymagać konsekwentnego wychowania. Wymaga również dużo aktywności fizycznej i mentalnej, a także regularnej pielęgnacji sierści.

Zalety

Cocker spaniel angielski to pies wesoły, towarzyski i łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi. Jest inteligentny i wszechstronny, sprawdza się w wielu rolach: od psa myśliwskiego, przez psa rodzinny, aż po psa terapeutycznego.

Cocker spaniel angielski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Cocker spaniel angielski, jak każda rasa, potrzebuje zbilansowanej diety, dostosowanej do jego wieku, wielkości i poziomu aktywności. Przy wyborze karmy warto kierować się radą weterynarza.

Pielęgnacja

Pielęgnacja cockera spaniela angielskiego obejmuje regularne szczotkowanie sierści, czyszczenie uszu i kontrolę stanu zębów. Długie włosy na uszach i nogach wymagają regularnego trymowania.

Choroby

Cocker spaniel angielski jest generalnie zdrową rasą, ale podobnie jak wszystkie rasy, może być narażony na określone problemy zdrowotne, takie jak choroby oczu, uszu oraz problemy skórne.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie cockera spaniela angielskiego do domu, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości karmę, miski, smycz i obrożę, zabawki do żucia i do zabawy, a także szczotkę do pielęgnacji sierści.

Historia psa rasy Cocker spaniel angielski

Początki

Cocker spaniel angielski jest rasą o dość długiej i złożonej historii. Pierwotne spaniele, które stały u podstaw tego, co dzisiaj znamy jako cocker spaniel angielski, były używane do polowania na ptactwo wodne już w XIV wieku. Ich nazwa, 'spaniel’, najprawdopodobniej pochodzi od hiszpańskiego słowa 'Espanol’, co oznacza 'pies hiszpański’. W XVI wieku, spaniele były już powszechnie rozpoznawane i cieszyły się uznaniem jako psy myśliwskie w Anglii.

Rozwój rasy

W XIX wieku, różne typy spanieli były klasyfikowane głównie na podstawie ich wielkości i pracy, którą wykonywały – większe psy były używane do zaganiania ptaków z krzaków, podczas gdy mniejsze psy, takie jak cocker spaniele, były wykorzystywane do polowania na kuropatwy. W roku 1892, Kennel Club w Anglii oficjalnie uznał cocker spaniel angielski jako odrębną rasę. Wtedy to rozpoczął się proces selektywnej hodowli, mającej na celu utrzymanie i ulepszenie cech charakterystycznych dla tej rasy.

Obecnie

Dzisiejszy cocker spaniel angielski jest efektem długotrwałej selektywnej hodowli, mającej na celu utrzymanie nie tylko umiejętności myśliwskich i fizycznej kondycji, ale także temperamentu i wyglądu. Choć wciąż zdarza się, że cocker spaniele są używane jako psy myśliwskie, częściej są trzymane jako psy domowe. Popularność rasy wzrosła w XX wieku, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie cocker spaniel angielski przez pewien czas był najpopularniejszą rasą według American Kennel Club. W Polsce rasa ta również cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem, zarówno jako pies rodzinny, jak i myśliwski. Cocker spaniel angielski, jako rasa, kontynuuje swój rozwój, zachowując jednak swoje charakterystyczne cechy, które czynią go tak unikalnym i kochanym psem.

Wzorzec psa rasy Cocker spaniel angielski

Według wzorca rasy ustalonego przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną), cocker spaniel angielski to pies średniej wielkości o proporcjonalnej, silnej i zwartej budowie. Jego postawa jest pełna harmonii i równowagi, ukazując energię i wigor.

Głowa jest dobrze rozwinięta, proporcjonalna do ciała. Wyraziste, duże i okrągłe oczy, zwykle w kolorze ciemnobrązowym, nadają psu inteligentny i żywy wyraz. Uszy cockera są charakterystyczną cechą rasy – są długie, opadające i pokryte gęstymi, falującymi włosami.

Sylwetka cockera spaniela angielskiego jest zwarta, z dobrze zarysowanym klatką piersiową i umięśnionym ciałem, co podkreśla jego pierwotne przeznaczenie jako psa myśliwskiego. Ogon, często przycinany, jest noszony poziomo, zgodnie z naturalnym temperamentem psa, pełnym radości i entuzjazmu.

Sierść cockera spaniela angielskiego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów rasy. Jest gęsta, z dobrą podszewką, która chroni psa przed złymi warunkami pogodowymi. Włosy na ciele są średniej długości, na uszach, klatce piersiowej, brzuchu i nogach – dłuższe. Włosy mogą falować, ale nigdy nie powinny być kędzierzawe.

Kolor sierści może być różny: jednolity (czarny, złoty, czerwony, srebrny), dwukolorowy (czarny z podpaleniem, czekoladowy z podpaleniem), oraz trójkolorowy (czarny, biały i podpalany, czekoladowy, biały i podpalany). Bez względu na kolor, sierść zawsze powinna być lśniąca i zdrowa.

Cocker spaniel angielski – ciekawostki o rasie

Cocker spaniel angielski, jedna z najbardziej uroczych i popularnych ras psów, skrywa w sobie wiele interesujących faktów, które dodatkowo podkreślają jego unikalność.

  1. Rekordzista w długowieczności: Cocker spaniel angielski to jedna z ras psów, które są znane ze swojej długowieczności. Przy odpowiedniej opiece, zdrowym stylu życia i genetyce, cocker spaniel angielski może dożyć nawet 15-16 lat, co jest imponującym wiekiem dla psa średniej wielkości.
  2. Gwiazda filmów Disneya: Cocker spaniel angielski to także gwiazda filmu „Dama i Błądź” z 1955 roku, który stał się klasykiem kina animowanego. To właśnie Dama, cocker spaniel angielski, gra główną rolę u boku bezpańskiego psa Błądź. Ten film przyczynił się do wzrostu popularności rasy.
  3. Pies Prezydentów: Cocker spaniel angielski ma też swoje miejsce w historii polityki. Rasa ta była ulubieńcem kilku prezydentów Stanów Zjednoczonych. Richard Nixon miał cocker spaniela o imieniu Checkers, natomiast Rutherford B. Hayes posiadał cocker spaniela o imieniu Dot.
  4. Zwycięzca Crufts: Cocker spaniel angielski to rasa, która zdobyła tytuł Best in Show na prestiżowym pokazie psów Crufts aż siedem razy, co jest jednym z najwyższych osiągnięć wśród wszystkich ras.
  5. Różnorodność kolorystyczna: Cocker spaniel angielski jest rasą o dużej różnorodności kolorystycznej. Możemy spotkać cocker spaniele w wielu odcieniach, począwszy od jednolitego czarnego, przez różne odcienie złota, czerwieni, aż po dwukolorowe i trójkolorowe. Ta różnorodność kolorystyczna sprawia, że każdy cocker spaniel angielski jest wyjątkowy.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *