Szpic wilczy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Szpic wilczy, znany również jako wilczak, to rasa psa, która swoim wyglądem przypomina wilka, a jednocześnie posiada cechy psa domowego. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej unikalnej i niezwykle interesującej rasie. Dowiesz się wszystkiego o ich charakterze, zdrowiu, pielęgnacji, a także dowiesz się, jak wygląda ich historia i pochodzenie.

Szpic wilczy – opis i wygląd rasy

Szpic wilczy to średniej wielkości pies o mocnej, ale zgrabnej budowie. Wyglądem przypomina wilka – ma ostre, inteligentne spojrzenie, wyprostowane uszy i gruby, puszysty ogon, który często zwija do góry. Sierść szpica wilczego jest długa i gęsta, zwykle w kolorze szarym, choć zdarzają się również osobniki o umaszczeniu czarnym, brązowym lub kremowym. Pies tej rasy osiąga wysokość w kłębie od 45 do 60 cm, a jego waga wynosi od 15 do 30 kg.

Charakter psa rasy Szpic wilczy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Szpic wilczy to niezwykle inteligentny i zrównoważony pies. Są szybko uczące się, cenią stabilność i dobrą strukturę, co czyni je idealnymi do szkolenia. Są również bardzo wrażliwe na nastrój swojego właściciela i są w stanie dostosować swoje zachowanie do jego emocji.

Jaką ma osobowość?

Mimo swojego dzikiego wyglądu, szpic wilczy to pies o łagodnej i przyjacielskiej osobowości. Jest to pies zdecydowany, ale nieagresywny. Szpice wilcze są wiernymi i oddanymi towarzyszami, ale także niezależnymi i samodzielnie myślącymi psami, które nie boją się podejmować własnych decyzji.

Szpic wilczy – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie szpica wilczego może być wyzwaniem ze względu na jego inteligencję i niezależność. Najlepsze efekty przynosi pozytywne wzmacnianie, nagradzanie psa za dobre zachowanie. Ważne jest także, aby proces szkolenia był różnorodny i interesujący dla psa, gdyż szpice wilcze szybko się nudzą monotonnymi ćwiczeniami.

Dla kogo nadaje się Szpic wilczy?

Szpic wilczy to pies dla osób aktywnych, które cenią sobie bliski kontakt z naturą. Ze względu na swoją energię i potrzebę ruchu, szpic wilczy najlepiej czuje się w domu z ogrodem, chociaż może również mieszkać w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu. Ta rasa to dobry wybór dla rodzin z dziećmi, ale także dla osób samotnych, szukających wiernego i niezależnego towarzysza.

Szpic wilczy – cena

Cena szczeniaka rasy szpic wilczy zależy od wielu czynników, w tym od renomy hodowli, jakości rodowodu czy koloru sierści. Średnio, za szczeniaka tej rasy można zapłacić od 2000 do 7000 zł.

Wady i zalety

Wady

Wśród wad szpica wilczego można wymienić jego skłonność do samodzielności, co może utrudniać szkolenie. Ponadto, te psy mają dużą potrzebę ruchu, więc nie są odpowiednie dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Szpice wilcze mają również długą, gęstą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji.

Zalety

Zaletami szpica wilczego są jego inteligencja, niezależność i lojalność wobec właściciela. Ponadto, jest to pies bardzo aktywny i sprawny fizycznie, który świetnie nadaje się na towarzysza różnych aktywności na świeżym powietrzu. Wreszcie, szpic wilczy to pies o niesamowitej urodzie, która przyciąga wzrok.

Szpic wilczy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Szpic wilczy jest psem o dość dużych potrzebach energetycznych, więc jego dieta powinna być bogata w białko i tłuszcze. Najlepiej jest karmić go jedzeniem przygotowanym specjalnie dla aktywnych psów średniej wielkości.

Pielęgnacja

Pielęgnacja szpica wilczego to przede wszystkim regularne szczotkowanie jego gęstej sierści, co pomoże uniknąć jej matowienia i formowania się kołtunów. Warto również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu uszu i pazurów psa.

Choroby

Szpic wilczy to rasa generalnie zdrowa, ale jak każdy pies może cierpieć na różne choroby. Do najczęstszych należą problemy ze stawami, alergie oraz choroby oczu. Warto więc zwracać uwagę na ewentualne objawy i regularnie odwiedzać weterynarza.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie szpica wilczego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Przede wszystkim, potrzebny będzie duży kojec dla psa, karmnik i poidełko, różnorodne zabawki oraz wygodne legowisko. Szczotka do sierści i specjalne szampony to kolejne niezbędne akcesoria.

Historia psa rasy Szpic wilczy

Początki

Historia szpica wilczego jest zarówno długa, jak i fascynująca. Zaczyna się setki lat temu, kiedy to psy podobne do dzisiejszych szpiców wilczych były wykorzystywane przez mieszkańców Europy do różnorodnych zadań. Ceniono je za ich niezależny charakter, doskonały węch i niezwykłą odwagę. Psy te towarzyszyły ludziom podczas polowań, strzegły domostw i pomagały w pilnowaniu stad.

Rozwój rasy

Prawdziwy rozwój rasy szpic wilczy rozpoczął się w Niemczech pod koniec XIX wieku. Celem hodowców było stworzenie psa o wyglądzie wilka, ale o charakterze psa domowego. W 1888 roku niemiecki hodowca, Max von Stephanitz, zobaczył podczas jednej z wystaw psa o nazwie Hektor Linksrhein, który idealnie spełniał te kryteria. Zakupił go i przemianował na Horand von Grafrath – ten pies stał się pierwszym zarejestrowanym szpicem wilczym i ojcem założycielem rasy.

Stephanitz założył Klub Szpiców Wilczych i poświęcił resztę swojego życia rozwijaniu i promowaniu tej rasy. Zasady hodowli, które wprowadził, skupiały się na użytkowości i zdrowiu psów, a nie tylko na ich wyglądzie. Dzięki temu, szpic wilczy to dzisiaj pies o silnej budowie, niezwykłej inteligencji i doskonałym zdrowiu.

Obecnie

Szpic wilczy, choć jest raczej rzadko spotykany poza granicami Niemiec, zyskał popularność w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Jego piękno, inteligencja i niezależny charakter przyciągają wielu miłośników psów. Szpice wilcze są dzisiaj chętnie wykorzystywane jako psy rodzinne, towarzyszące w czasie aktywności na świeżym powietrzu, ale też jako psy pracujące, na przykład w roli psów ratowniczych.

Historia szpica wilczego to dowód na to, że założenia hodowlane, które stawiają na pierwszym miejscu zdrowie i użytkowość psa, przynoszą najlepsze efekty. Ta niezwykła rasa, choć przeszła długą drogę od swoich początków, zachowała do dzisiaj swoje najważniejsze cechy – odwagę, niezależność i niezwykłą lojalność wobec swojego człowieka.

Wzorzec psa rasy Szpic wilczy

Wzorzec szpica wilczego, zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), opisuje dokładnie, jak powinien wyglądać i zachowywać się idealny przedstawiciel tej rasy.

Szpic wilczy to pies o harmonijnej, proporcjonalnej budowie ciała, która w połączeniu z gęstym, puszystym futrem przypomina wilka. Sylwetka szpica wilczego jest lekko wydłużona, z wyraźnie zaznaczonym przejściem od szyi do grzbietu.

Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnie zaznaczonym stopem, to jest miejscem, gdzie czoło łączy się z pyskiem. Uszy są duże, stojące i nieco skierowane do przodu, co nadaje psu wyraz czujności i zainteresowania otoczeniem.

Szpic wilczy posiada prosty, mocny grzbiet oraz dobrze umięśnioną klatkę piersiową, co świadczy o jego wytrzymałości i zdolności do intensywnego wysiłku. Ogon, noszony luźno na grzbiecie, jest dobrze obsypany długim, gęstym włosem.

Szpic wilczy ma szorstką, gęstą i długą sierść, która stanowi jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech. Najczęściej spotykanym kolorem jest srebrzysty szary, choć występują również osobniki o umaszczeniu ciemniejszym lub jaśniejszym. Włosy na szyi i klatce piersiowej tworzą efektowną „grzywę”.

Oczy szpica wilczego są duże, migdałowe, najczęściej o jasnobrązowym kolorze. Wyrażają czujność i inteligencję, są pełne życia i ciekawości.

Wzorzec przewiduje również, że szpic wilczy powinien cechować się pewnym siebie, spokojnym i zrównoważonym charakterem. Nie powinien wykazywać agresji ani nadmiernej bojaźliwości.

Szpic wilczy – ciekawostki o rasie

Szpic wilczy to rasa, która swoją niezwykłą urodą i charakterem przyciąga uwagę wielu miłośników psów. Poznajmy kilka ciekawostek, które jeszcze bardziej mogą nas zainteresować tą rasą.

  1. Podobieństwo do wilka: Szpic wilczy jest jednym z najbardziej „wilczych” psów domowych, zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania. Jego dzika uroda i niezależny charakter często sprawiają, że jest mylony z prawdziwym wilkiem. W rzeczywistości, mimo pewnych podobieństw, szpic wilczy jest pełnoprawnym psem domowym, który dobrze czuje się w towarzystwie ludzi.
  2. Filmowa kariera: Szpice wilcze często pojawiają się na ekranach kin i telewizorów, zastępując w wielu produkcjach prawdziwe wilki. Ze względu na swoje podobieństwo do wilka i łagodny charakter, szpic wilczy jest doskonałym wyborem do takich ról. Znane są nawet przypadki, kiedy szpice wilcze grały role wilków w takich filmach jak „Gra o tron” czy „Twilight”.
  3. Wytrzymałość i zdrowie: Szpic wilczy, dzięki swoim przodkom, którzy byli hodowani z myślą o pracy, jest rasą wyjątkowo wytrzymałą i zdrową. Psy te są znane z niewielkiej ilości problemów zdrowotnych i długowieczności.
  4. Inteligencja: Szpice wilcze są bardzo inteligentne. Są w stanie szybko uczyć się nowych poleceń i trików. Znane są z tego, że potrafią samodzielnie rozwiązywać problemy, co czyni je doskonałymi psami do różnych form szkolenia i pracy.
  5. Pierwszy szpic wilczy: Pierwszym oficjalnie zarejestrowanym szpicem wilczym był Horand von Grafrath. Pies ten stał się ojcem-założycielem rasy i wszedł do historii jako pierwszy szpic wilczy wpisany do rejestru Klubu Szpiców Wilczych założonego przez Maxa von Stephanitza.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *