Mastif hiszpański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Mastif hiszpański, znany również jako Mastín Español, to rasa o imponującej budowie i dumnej postawie, której korzenie sięgają starożytnej Hiszpanii. Zaliczany do grupy molosów, ten potężny pies służył przez wieki jako stróż i opiekun bydła. Współczesny Mastif hiszpański to jednak również wspaniały towarzysz rodziny, który swoją odwagą i lojalnością zdobywa serca właścicieli na całym świecie.

Mastif hiszpański – opis i wygląd rasy

Mastif hiszpański to rasa psa o dużych rozmiarach, masywnej i krępej sylwetce. Jego głowa jest szeroka i masywna z dobrze zarysowaną kufą. Oczy są średniej wielkości, ciemne i wyrażają spokój. Ucho, często przycięte, jest średniej wielkości i opada. Sierść Mastifa jest krótka, gęsta i przykrywa całe jego ciało. Kolor może być różnorodny, od żółtawego do rudego, często z białymi znaczeniami.

Charakter psa rasy Mastif hiszpański

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Mastif hiszpański posiada wiele unikalnych umiejętności, które wynikają z jego historycznej roli jako stróża i psa pasterskiego. Właściciele tych psów powinni być świadomi ich naturalnych instynktów obronnych i zdolności pilnowania terytorium. Mają również talent do rozpoznawania potencjalnych zagrożeń i odpowiedniego reagowania na nie. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako stróżujące psy na terenach wiejskich, gdzie chronią stada przed drapieżnikami. Ponadto, ich spokojna natura i cierpliwość czynią je doskonałymi kompanami podczas wypasów.

Jaką ma osobowość?

Mimo swojego imponującego wyglądu i przeszłości związanej z obroną, Mastif hiszpański to rasa o łagodnym sercu. Jest to pies bardzo przywiązany do swojej rodziny, skłonny do budowania głębokich więzi z ludźmi. Często jest ostrożny wobec obcych, ale nie wykazuje nieuzasadnionej agresji. To także bardzo inteligentny i obserwujący pies, który z łatwością odczytuje nastroje ludzi wokół siebie, dostosowując swoje zachowanie do sytuacji.

Mastif hiszpański – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie Mastifa hiszpańskiego wymaga konsekwencji, cierpliwości i zrozumienia dla jego specyficznych potrzeb. Kluczem jest wczesne szkolenie posłuszeństwa oraz socjalizacja, aby zapobiec potencjalnym problemom behawioralnym w przyszłości. Ponieważ to psy o silnym charakterze, właściciele powinni zastosować metody pozytywne, nagradzając psa za dobre zachowanie. Warto również zaznaczyć, że Mastify doceniają mentalne wyzwania, dlatego treningi umysłowe i różnorodne ćwiczenia są bardzo dla nich korzystne.

Dla kogo nadaje się Mastif hiszpański?

Rasa ta będzie idealnym wyborem dla osób, które posiadają doświadczenie z psami i są w stanie poświęcić czas na ich szkolenie oraz socjalizację. Ponieważ Mastify hiszpańskie są dużymi psami, najlepiej czują się w domach z przestronnymi ogrodami, gdzie mogą się swobodnie poruszać. To nie jest rasa dla mieszkańców małych mieszkań czy tych, którzy nie mają czasu na aktywne spędzanie czasu z psem. Ostatecznie, dla ludzi ceniących lojalność, odwagę i spokój, Mastif hiszpański może być doskonałym towarzyszem.

Mastif hiszpański – cena

Koszt zakupu szczeniaka rasy Mastif hiszpański może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników. Obejmuje on nie tylko cenę samego szczeniaka, ale także koszty związane z pierwszymi szczepieniami, badaniami weterynaryjnymi czy mikrochipowaniem. W Polsce ceny za szczenię tej rasy z renomowanej hodowli mogą oscylować w przedziale od 2 500 do 5 000 złotych, jednak warto pamiętać, że jakość genetyczna, linia rodowodowa czy osiągnięcia wystawowe rodziców mogą znacząco wpływać na końcową cenę. Ponadto, w pierwszym roku życia można spodziewać się dodatkowych kosztów związanych z żywieniem, szkoleniem i opieką zdrowotną.

Wady i zalety

Wady

 1. Rozmiar i siła: Jego duża postura może być problematyczna dla osób mieszkających w mniejszych przestrzeniach lub tych, którzy nie są przygotowani na fizyczną dominację tak potężnego psa.
 2. Potrzeba przestrzeni: Mastif hiszpański potrzebuje dużo przestrzeni do biegania i ćwiczeń. Ograniczenie jego aktywności może prowadzić do problemów behawioralnych.
 3. Koszty utrzymania: Ze względu na jego rozmiar, koszty związane z żywieniem, opieką zdrowotną i akcesoriami mogą być wyższe niż w przypadku mniejszych ras.
 4. Krótka sierść: Mimo że jest łatwa w pielęgnacji, Mastify mogą linieć, co może być problematyczne dla alergików.
 5. Czas życia: Jak wiele dużych ras, Mastify hiszpańskie mogą mieć krótszą długość życia i są bardziej podatne na pewne choroby specyficzne dla dużych psów.

Zalety

 1. Lojalność: To psy niezwykle oddane swoim właścicielom, które tworzą głębokie więzi z ludźmi.
 2. Instynkt ochronny: Dzięki swoim korzeniom pasterskim, naturalnie chronią swoją rodzinę i teren, co czyni je doskonałymi stróżami.
 3. Łagodność: Pomimo ich imponującego wyglądu, są to psy łagodne, które doskonale sprawdzają się w roli towarzysza rodzinnego, zwłaszcza jeśli są odpowiednio socjalizowane od młodości.
 4. Odporność: Jako rasa hodowana w trudnych warunkach, Mastif hiszpański jest odporny na różne warunki atmosferyczne i fizyczne.
 5. Inteligencja: To psy inteligentne, które szybko uczą się nowych komend i trików, jeśli są odpowiednio motywowane.

Mastif hiszpański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Mastifa hiszpańskiego wymaga szczególnego podejścia ze względu na jego rozmiar i aktywność. Dieta powinna być bogata w białko i tłuszcze, które dostarczą energii dla tego dużego psa. Ważne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości minerałów i witamin. Dobrym wyborem może być karma wysokiej jakości dedykowana dla dużych ras. Należy unikać nadmiernego podawania węglowodanów, które mogą prowadzić do nadwagi. Pamiętaj też o regularnym dostępie do świeżej wody. Dla psów o dużym apetycie warto rozważyć podział posiłków na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia.

Pielęgnacja

Mastif hiszpański ma krótką, gęstą sierść, która jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Regularne szczotkowanie raz w tygodniu pomoże usunąć martwe włosy i zapewnić zdrowy wygląd futra. Ważne jest także dbanie o higienę uszu, pazurów oraz zębów. Mastify mogą być podatne na nadmierne ślinienie się, dlatego warto mieć w domu chusteczki, aby regularnie czyścić okolicę pyska.

Choroby

Jak większość dużych ras, Mastify hiszpańskie są narażone na pewne choroby. Dysplazja stawu biodrowego oraz łokciowego to częste schorzenia ortopedyczne. Ponadto mogą wystąpić problemy z sercem czy układem pokarmowym. Regularne wizyty u weterynarza oraz profilaktyczne badania pomogą w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Ze względu na rozmiar Mastifa hiszpańskiego, warto zainwestować w mocne akcesoria. Grube, solidne smycze i szerokie obroże są niezbędne. Dobrej jakości legowisko, dostosowane do wielkości psa, zapewni mu komfortowy odpoczynek. Warto też zaopatrzyć się w zabawki dla dużych psów, które są odporne na uszkodzenia i pobudzą umysł oraz instynkty żuwacza. Ponadto, dla ułatwienia pielęgnacji, warto mieć w domu profesjonalną szczotkę do sierści oraz produkty do pielęgnacji uszu i zębów.

Historia psa rasy Mastif hiszpański

Historia Mastifa hiszpańskiego jest głęboko zakorzeniona w historii Półwyspu Iberyjskiego. Jego przodkowie byli prawdopodobnie psami wojennymi używanymi przez starożytnych Celtów, Fenicjan i Rzymian.

Początki

Przodkowie dzisiejszych Mastifów hiszpańskich towarzyszyli Celtom podczas ich wędrówek po Półwyspie Iberyjskim około 2000 lat p.n.e. Fenicjanie wprowadzili tę rasę do Hiszpanii około 1000 lat p.n.e., a wraz z upływem czasu, psy te stały się niezastąpione w życiu codziennym mieszkańców regionu. Starożytni Rzymianie również dostrzegli wartość tych silnych i odważnych psów, wykorzystując je w bitwach.

Rozwój rasy

W średniowieczu Mastify hiszpańskie były cenione za ich zdolności pasterskie i stróżujące. Pomagały one wypasać i chronić owce przed drapieżnikami, a ich imponujący wygląd i siła czyniły je skutecznymi stróżami majątków. W XIX wieku, z powodu swojego wytrzymałego charakteru, Mastify były używane do walk z bykami. Na szczęście ta brutalna praktyka została szybko porzucona.

Obecnie

Mastif hiszpański stał się coraz bardziej popularny jako pies rodzinny i towarzyszący. Jego lojalność, odwaga i łagodne usposobienie przyciągają wielu miłośników psów na całym świecie. Współczesne Mastify hiszpańskie są cenione przede wszystkim za ich charakter i umiejętność tworzenia głębokich więzi z ludźmi. Wielu hodowców dokłada wszelkich starań, aby utrzymać oryginalne cechy tej rasy i zapewnić, że Mastify hiszpańskie są zdrowe i szczęśliwe.

Wzorzec psa rasy Mastif hiszpański

Wzorzec rasy to zestaw cech i kryteriów określających idealnego przedstawiciela danej rasy. Dla Mastifa hiszpańskiego, wzorzec ten opisuje jego fizyczne i behawioralne właściwości, które uczyniły go tak cenionym w wielu dziedzinach przez wieki.

Sylwetka: Mastif hiszpański to pies o mocnej i solidnej budowie. Jego postura emanuje siłą i stabilnością, z wyraźnie zaznaczonymi mięśniami, ale bez oznak ciężkości.

Głowa: Duża, ale proporcjonalna do reszty ciała. Czoło jest szerokie, a stop (przejście między czołem a pyskiem) wyraźnie zaznaczony. Pysk jest krótki i szeroki, a nozdrza dobrze otwarte.

Oczy: Średniej wielkości, o kształcie migdałowym i ciemnej barwie. Wyrażają spokój i pewność siebie.

Uszy: Średniej wielkości, zawieszone i o kształcie trójkąta.

Szyja: Mocna, dobrze umięśniona, bez oznak luźnej skóry.

Tułów: Krępy i mocny, z wyraźnie zarysowanym mostkiem i dobrze wyciągniętym brzuchem. Grzbiet jest prosty i szeroki.

Ogon: Wysoko osadzony, gruby u nasady i stopniowo zwężający się ku końcowi. Noszony nisko, osiąga wysokość stawów skokowych.

Nogi: Proste, mocne i dobrze umięśnione. Łapy są duże, zwarte, z mocnymi pazurami.

Sierść: Krótka, gęsta i przylegająca do ciała. W dotyku jest gładka i miękka. Kolor sierści może być jednolity (żółty, czerwony, czarny) lub pręgowany.

Charakter: Wzorzec rasy podkreśla, że Mastif hiszpański to pies zrównoważony, pewny siebie i bardzo oddany swojej rodzinie. Jest to pies o silnym instynkcie ochronnym, ale jednocześnie łagodny i przyjazny.

Mastif hiszpański – ciekawostki o rasie

 1. Pochodzenie nazwy: Słowo „mastif” wywodzi się od starofrancuskiego słowa „masty”, co oznacza „ciężki” lub „masywny”. Nazwa ta doskonale oddaje potężną budowę tych psów.
 2. Role historyczne: Mastify hiszpańskie były wykorzystywane nie tylko jako psy pasterskie czy stróżujące. W dawnych czasach były cenione jako psy bojowe, które towarzyszyły wojskom w trakcie bitew.
 3. Dzieci i Mastify: Mimo swojej potężnej postury, Mastify hiszpańskie są znane z niezwykłej delikatności w stosunku do dzieci. W wielu domach pełnią rolę „niani”, chroniąc najmłodszych członków rodziny.
 4. Wyjątkowy głos: Ich głęboki, donośny bark jest rozpoznawalny i często bywa używany jako skuteczny środek odstraszania intruzów. Mimo to, Mastify nie są nadmiernie hałaśliwe i zwykle szczekają tylko wtedy, gdy mają ku temu powód.
 5. Kino: Mastify hiszpańskie miały kilka epizodów w filmach. Dzięki swojemu imponującemu wyglądowi, często były wykorzystywane w scenach bitewnych lub jako strażnicy.
 6. Długość życia: Dla psa o tak dużych rozmiarach, Mastif hiszpański ma stosunkowo długą długość życia. Przy odpowiedniej opiece i zdrowej diecie, mogą żyć nawet 10-12 lat.
 7. Mistrzowie spania: Jak większość dużych ras psów, Mastify hiszpańskie uwielbiają drzemki. Mogą spać nawet 12-14 godzin dziennie, rozkładając te chwile w ciągu dnia na krótkie drzemki i głęboki nocny sen.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *