Bernardyn – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Bernardyn to jedna z największych ras psów na świecie, znana przede wszystkim ze swojej urody i miłego usposobienia. Pochodzi z Alp Szwajcarskich, gdzie początkowo był wykorzystywany jako pies pasterski, a później jako pies do ratownictwa górskiego. Dziś bernardyn to przede wszystkim towarzysz człowieka, który zachwyca swoją łagodnością, lojalnością i inteligencją.

Bernardyn – opis i wygląd rasy

Bernardyn to pies o imponującej sylwetce i eleganckiej posturze. Samce tej rasy osiągają wysokość w kłębie od 70 do 90 cm, a waga dorosłego psa wynosi od 60 do 90 kg. Są to więc psy naprawdę imponujące, które zwracają na siebie uwagę gdziekolwiek się pojawią. Ich szata jest gęsta i miękka, a kolory mogą być różne – od białego przez czerwonawo-brązowy do czarnego z białymi plamami.

Sprawdź w naszym sklepie:

Charakter psa rasy bernardyn

Bernardyn to pies o bardzo przyjacielskim charakterze, który uwielbia spędzać czas z ludźmi. Są to psy bardzo inteligentne, które szybko uczą się nowych rzeczy i lubią się bawić. Choć są bardzo łagodne i spokojne, to zdarza im się być też bardzo energicznymi i żywiołowymi, szczególnie w młodym wieku.

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bernardyn to pies, który świetnie radzi sobie w roli psa towarzyszącego i rodzinnej opieki. Są bardzo lojalne i przywiązane do swoich właścicieli, co sprawia, że są dobrze przystosowane do życia w mieszkaniach. Są też bardzo posłuszne i łatwe w szkoleniu, dzięki czemu świetnie nadają się do pracy w różnych służbach, np. jako psy ratownicze czy terapeutyczne.

Jaką ma osobowość?

Bernardyn to pies o bardzo pozytywnej i łagodnej osobowości. Są to psy bardzo wrażliwe, które potrzebują dużo uwagi i czułości ze strony swoich opiekunów. Są też bardzo przyjacielskie i towarzyskie, co sprawia, że łatwo nawiązują kontakty z innymi psami i ludźmi.

Bernardyn – jak wyszkolić i wychować?

Wyszkolenie i wychowanie bernardyna nie jest skomplikowane, jednak wymaga od właściciela pewnych umiejętności i cierpliwości. Ważne jest, aby szkolenie rozpocząć już od najmłodszych lat, aby pies nauczył się podstawowych komend i zasad zachowania. Ważne jest też, aby zwracać uwagę na socjalizację psa, czyli umożliwienie mu poznawania innych psów, zwierząt i ludzi.

Dla kogo nadaje się bernardyn?

Bernardyn to pies, który nadaje się do życia z rodzinami z dziećmi, singlami, ale także starszymi osobami. Są to psy bardzo przyjacielskie i lojalne, które uwielbiają spędzać czas z ludźmi i towarzyszyć im w różnych czynnościach. Warto jednak pamiętać, że to pies duży i wymagający, dlatego przed podjęciem decyzji o adopcji, warto dokładnie przemyśleć swoje możliwości i warunki mieszkaniowe.

Bernardyn – cena

Cena bernardyna zależy przede wszystkim od pochodzenia i klasy hodowlanej psa. Za szczenięta z renomowanych hodowli trzeba zapłacić od 3000 do 8000 złotych, jednak istnieją także tanie oferty, np. na portalach ogłoszeniowych, gdzie szczenięta można kupić za około 1000 złotych. Warto jednak pamiętać, że cena psa to nie jedyny koszt związany z jego posiadaniem, a do kosztów tych należą także karmienie, opieka weterynaryjna i inne wydatki związane z utrzymaniem psa.

Wady i zalety bernardyna

Wady

Bernardyn to pies duży i wymagający, który potrzebuje przestrzeni do ruchu i aktywności fizycznej. Są to psy, które w młodym wieku mogą być bardzo żywiołowe i energetyczne, co wymaga od opiekuna odpowiedniego zaangażowania. Bernardyn to także pies, który może cierpieć na pewne problemy zdrowotne, szczególnie związane z ich dużą wagą i sylwetką.

Zalety

Bernardyn to pies bardzo przyjacielski i lojalny, który uwielbia spędzać czas z ludźmi i towarzyszyć im w różnych czynnościach. Są to psy bardzo inteligentne i łatwe w szkoleniu, które świetnie nadają się do pracy w różnych służbach. Bernardyn to także pies bardzo piękny i elegancki, który przyciąga uwagę swoją imponującą sylwetką i miękką, gęstą sierścią.

Bernardyn – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Bernardyn to pies duży i wymagający, który potrzebuje odpowiedniego żywienia. W diecie psa powinny znaleźć się mięso, warzywa i owoce, a także odpowiednie suplementy diety i witaminy. Ważne jest, aby nie przekarmiać psa i kontrolować jego wagę, ponieważ bernardyn może mieć tendencję do nadwagi, co z kolei prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja bernardyna wymaga regularnego czesania i szczotkowania miękkiej, gęstej sierści, aby zapobiec plątaniu się włosów i utrzymać ją w dobrym stanie. Ważne jest także regularne mycie psa i dbanie o higienę jego uszu, oczu i łap. Bardzo istotne jest również przycinanie pazurów psa, co należy robić regularnie, aby uniknąć ich skręcania i ewentualnych urazów.

Choroby

Bernardyn to pies, który może cierpieć na pewne choroby, szczególnie związane z jego dużą wagą i sylwetką. Są to m.in. dysplazja stawów, choroba von Willebranda (krwotoczna choroba), cukrzyca czy padaczka. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych i obserwowanie psa pod kątem ewentualnych objawów chorób.

Akcesoria i wyposażenie, czyli jak przygotować się na tę rasę?

Przygotowanie się na posiadanie bernardyna wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów. Najważniejsze to oczywiście duża i wygodna legowisko dla psa, które zapewni mu odpowiedni odpoczynek i komfort. Warto też zadbać o odpowiednią ilość zabawek i akcesoriów, takich jak kagańce, smycze czy karmniki. Ważne jest także zapewnienie psu odpowiedniego żywienia, a także regularne wizyty u weterynarza, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Historia rasy bernardyn

Początki

Bernardyn to rasa psa, której początki sięgają XI wieku i szwajcarskiego hospicjum św. Bernarda, gdzie psy były wykorzystywane do pomocy w ratowaniu ludzi zasypanych w śnieżnych zaspach. Początkowo psy te były hodowane jako psy pasterskie, a ich zadaniem było strzec bydła i chronić osoby przed dzikimi zwierzętami. Jednak, gdy hospicjum św. Bernarda zostało założone na granicy Szwajcarii i Włoch, psy zaczęły być wykorzystywane również do ratowania ludzi.

Rozwój rasy

Do XIX wieku, bernardyny były hodowane w hospicjum św. Bernarda jako psy do pracy, a nie jako rasa psa. Jednakże, z czasem zaczęto doceniać ich umiejętności jako psów ratowniczych i pomocy w terapii. W latach 30. XX wieku powstał standard rasy, który określał cechy charakterystyczne bernardyna, takie jak kolor sierści, wzrost i budowa ciała.

W czasie I i II wojny światowej rasa ta była zagrożona wyginięciem. Po wojnie hodowcy podjęli działania na rzecz odtworzenia populacji bernardynów, które składały się z jedynie kilku osobników. W tym celu zaczęto łączyć psy z różnych hodowli, co doprowadziło do odbudowy populacji.

Obecnie

Obecnie bernardyn to rasa psa, która jest popularna na całym świecie i wykorzystywana w różnych dziedzinach, takich jak ratownictwo, terapia czy pomoc w codziennym życiu osób starszych lub niepełnosprawnych. Jest to również rasa, która cieszy się dużą popularnością jako pies rodzinny ze względu na swój łagodny charakter i miłość do dzieci.

Wzorzec psa rasy bernardyn

Wzorzec rasy bernardyn został ustalony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Według tego wzorca, bernardyn powinien mieć następujące cechy:

 • Wysokość w kłębie: pies 70-90 cm, suka 65-80 cm
 • Waga: pies 65-120 kg, suka 55-90 kg
 • Budowa: mocna, muskularna i dobrze zbudowana
 • Głowa: duża, proporcjonalna do rozmiaru ciała, z szerokim czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem
 • Uszy: średniej wielkości, przylegające do głowy
 • Oczy: duże, brązowe lub ciemnobrązowe, o spokojnym wyrazie
 • Sierść: długa, gęsta i miękka, z grubą warstwą podszerstka; dopuszczalne kolory to biały z czerwienią, płowy i czarny z płowymi znaczeniami
 • Łapy: duże, mocne i owalne, z palcami skupionymi w kłębie
 • Ogon: długi, zwisający, z lekkim zakrzywieniem na końcu

Wzorzec rasy bernardyn opisuje także charakterystyczne zachowania tej rasy. Bernardyn to pies łagodny, spokojny i przyjacielski. Jest towarzyski i lubi spędzać czas z ludźmi, szczególnie z dziećmi. Ma również naturalny instynkt opiekuńczy i jest gotów do pomocy w każdej sytuacji.

Podczas hodowli bernardyna, należy zwrócić uwagę na zachowanie tych cech. Zbyt agresywny lub nadmiernie nieufny pies nie spełnia standardu rasy. Wszelkie próby modyfikowania charakteru bernardyna, na przykład przez selektywną hodowlę, mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych lub zachowania psa.

Bernardyn – ciekawostki o rasie

Bernardyn to rasa psa, która zyskała dużą popularność na całym świecie ze względu na swoją imponującą wielkość i przyjacielski charakter. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek na temat tej uroczej rasy:

 • Bernardyn jest jednym z największych psów na świecie. Osiąga wagę od 50 do 91 kg, a wysokość w kłębie wynosi od 70 do 90 cm. Samce są zazwyczaj większe od samic.
 • Bernardyn jest jednym z najstarszych rasowych psów. Jego pochodzenie sięga XIII wieku, kiedy to w szwajcarskim klasztorze św. Bernarda hodowano psy, które pomagały w poszukiwaniach zaginionych ludzi w górach. Bernardyn nie jest jednak rasą czystą, ponieważ w ciągu wieków krzyżowano go z innymi rasami, takimi jak mastif tybetański, dog niemiecki, albo szwajcarski pies pasterski.
 • Bernardyn był początkowo hodowany jako pies pasterski. Jego zadaniem było pilnowanie stada, ale z biegiem czasu zaczęto wykorzystywać go również do pracy jako pies ratowniczy. Sławę zyskał, gdy wraz z opatem Bernardem de Menthonem, założycielem hospicjum na przełęczy św. Bernarda, uratował wiele osób zasypanych w lawinach i zagubionych w górach.
 • W 1884 roku w Szwajcarii został założony klub hodowców bernardynów, a w 1937 roku rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Obecnie bernardyn jest jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie.
 • Bernardyn jest często wykorzystywany jako pies-terapeuta, zwłaszcza w szpitalach i hospicjach. Ze względu na swoją łagodną naturę i umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, może pomóc w leczeniu niektórych chorób, takich jak depresja, stres, czy choroby serca.
 • W 2016 roku na Florydzie w USA odbył się „World Dog Expo”, gdzie właściciele bernardynów mogli zaprezentować swoje psy w zawodach i konkursach. W wydarzeniu wzięło udział wiele ras psów, ale bernardyn okazał się jednym z najchętniej fotografowanych przez uczestników.
 • Bernardyn to pies o bardzo wrażliwej psychice i potrzebuje dużo uwagi i czasu ze strony swojego właściciela. Pomimo swojej wielkości i masywności, jest to pies bardzo przyjazny i oddany swojej rodzinie. To właśnie ta przyjazna natura sprawia, że jest to pies idealny dla rodzin z dziećmi i nie tylko.

Podsumowanie

Bernardyn to rasa psa, która ma wiele zalet, takich jak łagodny charakter, inteligencja i miłość do dzieci. Jednakże, ze względu na swoją dużą wagę i sylwetkę, wymaga on regularnej pielęgnacji i dbałości o zdrowie. Przygotowanie się na posiadanie bernardyna wymaga odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów, takich jak wygodne legowisko, smycz czy kagańce. Mimo to, bernardyn to pies, który z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto go pozna.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *