Australian cattle dog – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Australian Cattle Dog, również znany jako Heeler, to rasa psa pochodząca z Australii, specjalizująca się w pracy z bydłem. Są to psy energiczne, inteligentne, które cenią sobie aktywność fizyczną i wyzwania umysłowe.

Australian cattle dog – opis i wygląd rasy

Australian Cattle Dog to średniej wielkości pies o silnej, muskularnej budowie. Jest to rasa dobrze zbalansowana, z proporcjonalnymi cechami – głową, ciałem i nogami. Wygląd psa jest naturalny i surowy, a jego sierść jest krótka, gęsta i odporna na warunki atmosferyczne.

Mają mocny kufę i wyraziste, średniej wielkości oczy w kolorze ciemnobrązowym. Uszy są średniej wielkości, szeroko rozstawione, stojące i zawsze czujne. Ogony często są kopiowane, co było praktykowane ze względów praktycznych, ale obecnie jest to coraz mniej powszechne.

Charakter psa rasy Australian cattle dog

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Jako psy pasterskie, Australian Cattle Dogs są niezwykle wszechstronne i zdolne do nauki wielu różnych zadań. Są one z natury bardzo energiczne i potrzebują regularnej aktywności, aby pozostać szczęśliwe i zdrowe. W praktyce może to obejmować rzuty piłką, bieganie, pływanie, szkolenie agiliti lub inne intensywne formy ćwiczeń.

Jaką ma osobowość?

Australian Cattle Dog jest zdecydowany, lojalny i niezwykle oddany swojemu właścicielowi. Są to psy o silnej woli, które potrzebują konsekwentnego i stanowczego przewodnictwa. Mają duży zasób energii i są naturalnie ciekawskie, co sprawia, że są one wspaniałymi kompanami do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.

Australian cattle dog – jak wyszkolić i wychować?

Australian Cattle Dogs są inteligentnymi psami, które chcą i potrafią uczyć się. Są to psy, które cenią sobie wyzwania umysłowe, co oznacza, że potrzebują dużo mentalnej stymulacji poza standardowym treningiem posłuszeństwa.

Dla kogo nadaje się Australian cattle dog?

Ze względu na swoją energię i inteligencję, Australian Cattle Dogs są najlepsze dla aktywnych osób lub rodzin, które cieszą się spędzaniem czasu na zewnątrz i mają doświadczenie w posiadaniu psów. Nie są to psy dla osób siedzących, ponieważ bez odpowiedniej ilości ćwiczeń mogą stać się niespokojne i destrukcyjne.

Australian cattle dog – cena

Cena Australian Cattle Dog zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, reputacja hodowcy i linia rodowodowa. Średni koszt szczeniaka to około 2500-3500 zł, ale może być wyższy, jeśli szczeniak pochodzi z renomowanej hodowli.

Wady i zalety

Wady

 • Wysokie wymagania energetyczne
 • Potrzeba stałej mentalnej stymulacji
 • Może być nieufny wobec obcych
 • Skłonność do dominacji, jeśli nie jest odpowiednio szkolony i socjalizowany

Zalety

 • Inteligentny i łatwy do szkolenia
 • Lojalny i oddany
 • Zdolny do pracy i sportu
 • Długowieczny i generalnie zdrowy

Australian cattle dog – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Australian Cattle Dogs są psami aktywnymi i potrzebują zbilansowanej diety bogatej w białko, aby zaspokoić swoje energetyczne potrzeby. Ważne jest, aby unikać nadmiaru kalorii, które mogą prowadzić do otyłości.

Pielęgnacja

Te psy mają gęstą, wodoodporną sierść, która wymaga regularnego czesania, aby usunąć martwe włosy i utrzymać skórę zdrową. Nie są to psy, które wymagają regularnego kąpania – zazwyczaj wystarczy kilka kąpieli w roku.

Choroby

Australian Cattle Dogs są generalnie zdrową rasą, ale jak wszystkie rasy, są podatne na pewne choroby dziedziczne. Te mogą obejmować dysplazję stawu biodrowego, postępującą atrofię siatkówki, a także glaukomę.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Kiedy przygotowujesz się na przyjęcie Australian Cattle Dog do swojego domu, musisz pomyśleć o kilku rzeczach. Będziesz potrzebować smyczy i obroży, mis na jedzenie i wodę, zabawek do żucia i gier interaktywnych, a także wygodnego legowiska. Ważne jest, aby te psy miały także dostęp do dużego, bezpiecznego miejsca, gdzie mogą się wybiegać.

Historia psa rasy Australian cattle dog

Początki

Pierwsze lata historii Australian Cattle Dog są ściśle związane z osadnikami, którzy zaczęli zamieszkiwać Australię w XIX wieku. Pierwotnie osadnicy próbowali używać psów pasterskich sprowadzonych z Anglii do pilnowania swoich stad, jednak te rasy nie były przystosowane do trudnych warunków australijskiego outbacku. Wymagały zbyt dużo wody i nie były wystarczająco wytrzymałe, aby radzić sobie z ekstremalnymi temperaturami i trudnym terenem.

Rozwój rasy

W odpowiedzi na te wyzwania, Thomas Hall, osadnik z Nowej Południowej Walii, zdecydował się na skrzyżowanie importowanych psów pasterskich z australijskim dingo. Wynikowe psy, znane jako Halls Heelers, były wytrzymałe, niezależne i potrafiły radzić sobie w trudnych warunkach outbacku, jednocześnie utrzymując bydło w ryzach.

Rasa, którą znamy dzisiaj jako Australian Cattle Dog, zaczęła się kształtować w drugiej połowie XIX wieku, gdy różni hodowcy zaczęli wprowadzać inne rasy do linii Halls Heelers. Wprowadzono rasę Dalmatyńczyka, aby zwiększyć lojalność i przywiązanie psów do ludzi i koni, a następnie wprowadzono Kelpie, aby poprawić ich zdolności pasterskie. Niektóre źródła sugerują, że w pewnym momencie wprowadzono również rasę Bull Terrier, aby zwiększyć determinację i wytrzymałość tych psów, choć nie ma na to jednoznacznych dowodów.

Obecnie

Na przestrzeni lat Australian Cattle Dog zyskał na popularności nie tylko jako pies pracujący, ale także jako pies rodzinny i towarzyski. Są doceniani za swoją inteligencję, wytrzymałość i niezależność, a także za ich głęboką lojalność i przywiązanie do swoich właścicieli. Dzisiaj te psy można znaleźć na całym świecie, zarówno na farmach, jak i w domach, jako ukochane zwierzęta domowe.

Wzorzec psa rasy Australian cattle dog

Wzorzec rasy to zestaw wytycznych ustalonych przez organizacje kynologiczne, które określają idealny wygląd, temperament i cechy charakterystyczne dla danej rasy. Australian Cattle Dog jest rasą, której wzorzec został szczegółowo zdefiniowany przez Fédération Cynologique Internationale (FCI).

Australian Cattle Dog to pies średniej wielkości, o silnej, proporcjonalnej budowie. Ma dobrze umięśnioną sylwetkę, z mocnym grzbietem i głęboką klatką piersiową, która zapewnia wystarczająco dużo miejsca dla serca i płuc. Ogon jest nisko osadzony i może być noszony nisko lub lekko wygięty, ale nigdy nie powinien być noszony nad grzbietem.

Głowa tych psów jest proporcjonalna do reszty ciała, z mocnym kufrem i wyraźnym stopem. Mają średniej wielkości, owalne oczy w kolorze ciemnobrązowym i stojące uszy o średniej wielkości. Ich wyraz twarzy powinien odzwierciedlać inteligencję i czujność.

Sierść Australian Cattle Dog jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aspektów rasy. Mają krótkie, gęste, trudne do uszkodzenia futro, które ma podwójną warstwę. Warstwa zewnętrzna jest szorstka i wodoodporna, a warstwa wewnętrzna jest miękka i zapewnia izolację termiczną. Psy te występują w dwóch podstawowych kolorach: niebieskim i czerwonym. Niebieskie psy mogą być jednolite, plamiste lub mające znaki, natomiast czerwone psy są zawsze równomiernie nakrapiane lub plamiste.

Co do temperamentu, Australian Cattle Dog powinien być odważny, pewny siebie i pełen życia. Powinien być czujny i czujny, ale nie agresywny. To psy, które są naturalnie podejrzliwe wobec obcych, ale nigdy nie powinny być nieprzyjazne. Ich silne instynkty pasterskie powinny być dobrze kontrolowane, a nie dominować ich zachowania.

Australian cattle dog – ciekawostki o rasie

 1. Australian Cattle Dog to jedna z najinteligentniejszych ras psów na świecie. W rankingu inteligencji psów autorstwa profesora Stanleya Corena, który ocenia psie rasy pod kątem ich zdolności do uczenia się i wykonywania poleceń, Australian Cattle Dogs zajmują 10. miejsce.
 2. Właściciel Australian Cattle Dog, Les Hall, trafił do Księgi rekordów Guinnessa, kiedy jego pies, Bluey, dożył 29 lat i 5 miesięcy, stając się jednym z najdłużej żyjących psów na świecie.
 3. Psy tej rasy nazywane są także „heelers” ze względu na swoją technikę pędzenia bydła, która polega na delikatnym szczypaniu ich w pięty. Termin „heeler” pochodzi od angielskiego słowa „heel”, co oznacza piętę.
 4. Australian Cattle Dogs są często nazywane „psy cienia”, ze względu na ich skłonność do podążania za swoimi właścicielami wszędzie, jak cień.
 5. Psy tej rasy mają wyjątkowy sposób na radzenie sobie z upałem. Gdy jest gorąco, potrafią wydobyć wilgoć z powietrza, zasysając ją przez nos i gardło.
 6. Australian Cattle Dogs to prawdziwe gwiazdy kina. Psy tej rasy występowały w wielu filmach i programach telewizyjnych, w tym w takich produkcjach jak „Mad Max 2”, „Babe: Świnka w mieście” czy serialu „Pogoda na miłość”.
 7. Wbrew nazwie, Australian Cattle Dogs nie są związane z bydłem w żaden szczególny sposób. Choć były pierwotnie hodowane do pracy z bydłem, z łatwością dostosowują się do pracy z innymi gatunkami zwierząt, w tym owiec i koni.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *