Bullmastif – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Rasa psa Bullmastif to prawdziwy przykład potęgi, której nie można lekceważyć. Te imponujące, muskularne psy były pierwotnie hodowane jako strażnicy, wykorzystując swoje naturalne instynkty ochronne. Ale co naprawdę wiemy o tej rasie? Pozwólmy sobie na dogłębne zgłębienie natury, wyglądu, zdrowia i historii Bullmastifa.

Bullmastif – opis i wygląd rasy

Bullmastif to duży pies, o mocnej i muskularnej budowie. Waży od 45 do 59 kg, a wysokość w kłębie wynosi od 61 do 68 cm. Głowa jest szeroka i mocna, z krótkim, masywnym pyskiem. Oczy są ciemne, a uszy wiszące. Sierść jest krótka, gęsta i lśniąca, najczęściej w kolorach brązowym, czerwonym lub płowym. Bullmastif posiada również charakterystyczny krótki ogon.

Charakter psa rasy Bullmastif

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Bullmastif jest psem o wielu talentach. Ze względu na swoje silne instynkty ochronne, jest doskonałym psem stróżującym. Jest jednak także psem bardzo inteligentnym, który dobrze radzi sobie w różnych dziedzinach szkolenia psiego, takich jak posłuszeństwo, agility czy poszukiwanie.

Jaką ma osobowość?

Bullmastify są z natury spokojne i zrównoważone. Są cierpliwe, lojalne i bardzo oddane swoim rodzinom. Mimo swojego imponującego wyglądu, są zaskakująco delikatne i kochające, szczególnie w stosunku do dzieci.

Bullmastif – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Bullmastifa nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji. Ta rasa jest inteligentna i chętna do nauki, ale może być również nieco uparta. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość, pozytywne wzmacnianie i konsekwencja.

Dla kogo nadaje się Bullmastif?

Bullmastif to rasa dla osób, które cenią sobie spokój i stabilność. Dobrze radzą sobie w domach z ogrodem, ale mogą także żyć w mieszkaniach, pod warunkiem, że zapewni się im odpowiednią ilość ruchu. Są świetnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi, ale również dla osób samotnych.

Bullmastif – cena

Cena za szczeniaka Bullmastifa z hodowli zarejestrowanej w związku kynologicznym zaczyna się od około 4000 zł, choć może być wyższa w zależności od linii genetycznej i tytułów zdobytych przez rodziców.

Wady i zalety

Wady

Mimo wielu zalet, Bullmastify mają także pewne wady. Są one duże i silne, co oznacza, że mogą być trudne do kontrolowania, jeśli nie są odpowiednio szkolone. Ponadto, ze względu na swój krótki pysk, mogą mieć problemy z oddychaniem, zwłaszcza w upalne dni.

Zalety

Zalety Bullmastifa są liczne. Są one niezwykle lojalne, spokojne i inteligentne. Mają doskonałe zdolności stróżujące, a jednocześnie są delikatne i kochające. Są też odporne na wiele chorób, które często dotykają inne duże rasy.

Bullmastif – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Bullmastify są dużymi psami i jako takie mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Powinni otrzymywać wysokiej jakości karmę, która dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Bullmastifa nie jest skomplikowana. Ich krótka sierść wymaga regularnego szczotkowania, aby pozbyć się martwych włosów. Wskazane jest także regularne czyszczenie uszu i przycinanie pazurów.

Choroby

Bullmastify są generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, mogą cierpieć na pewne problemy zdrowotne. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, a także problemy z sercem.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Bullmastifa do swojego domu, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych akcesoriów. Są to m.in. wygodne posłanie, miska na karmę i wodę, zabawki do gryzienia i szelki do spacerów.

Historia psa rasy Bullmastif

Bullmastif to rasa, która powstała na Wyspach Brytyjskich w latach 60. XIX wieku. Jej początki są nierozerwalnie związane z rozwojem przemysłu i rosnącą potrzebą ochrony majątku przed kłusownikami. Hodowcy zaczęli więc krzyżować Mastify Angielskie z Buldogami, aby stworzyć psa, który byłby silny jak Mastif, ale jednocześnie szybki i zwinny jak Bulldog.

Początki

Początkowo Bullmastify były używane głównie przez strażników leśnych do ochrony dużych posiadłości przed kłusownikami. Ich zadaniem było nie tylko odstraszać intruzów, ale też – jeśli to było konieczne – obezwładnić i zatrzymać przestępcę do momentu przybycia strażników. Ze względu na te wyjątkowe umiejętności, Bullmastify były nazywane „psami kłusowników”.

Rozwój rasy

Pomimo skuteczności Bullmastifów w swojej pierwotnej roli, rasa ta nie była oficjalnie uznana aż do początku XX wieku. W 1924 roku Kennel Club w Wielkiej Brytanii oficjalnie zarejestrował Bullmastifa jako odrębną rasę, a w 1934 roku rasa ta została również uznana przez American Kennel Club. Standard rasy, który określa, jak powinien wyglądać idealny Bullmastif, został opracowany przez angielskiego hodowcę S.E. Moseleya.

Obecnie

Bullmastify na przestrzeni lat zyskały uznanie nie tylko jako psy stróżujące, ale także jako towarzysze rodziny. Mimo swojej potężnej budowy i imponującego wyglądu, są z natury spokojne, cierpliwe i kochające, co czyni je doskonałymi psami domowymi. Rasa ta jest obecnie popularna na całym świecie, a Bullmastify często biorą udział w różnego rodzaju wystawach i konkursach psów rasowych.

Wzorzec psa rasy Bullmastif

Bullmastif to rasa psa o imponującej sylwetce i charakterystycznych cechach fizycznych. Wzorzec rasy, który został opracowany przez hodowców i zatwierdzony przez międzynarodowe organizacje kynologiczne, jest szczegółowym przewodnikiem, opisującym idealny wygląd i temperament Bullmastifa.

Bullmastif to pies dużej, ale nie olbrzymiej wielkości, o mocnej i zdecydowanej budowie ciała. Waży zwykle od 41 do 59 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi od 61 do 68 cm.

Głowa Bullmastifa jest szeroka i głęboka z krótkim i mocno rozbudowanym pyskiem. Oczy są ciemne, średniej wielkości, a spojrzenie odzwierciedla twardość i pewność siebie. Uszy psa są małe, V-kształtne, wiszące i osadzone szeroko.

Ciało Bullmastifa jest kompaktowe, z krótkim, prostym grzbietem. Klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta i głęboka, co podkreśla siłę i wytrzymałość psa. Ogon jest wysoko osadzony, gruby u nasady i zwęża się ku końcowi.

Sierść Bullmastifa jest krótka, gładka i twarda. Może występować w trzech kolorach: płowym, rudym lub pręgowanym. Wszystkie odcienie powinny mieć charakterystyczną czarną maskę na pysku, która jest istotnym elementem rasy.

Pod względem temperamentu, Bullmastif powinien wykazywać cechy takie jak pewność siebie, odwaga, determinacja i inteligencja. Mimo swojej siły i potęgi, powinien być również łagodny, troskliwy i przyjazny, co czyni go doskonałym towarzyszem rodziny.

Wzorzec rasy Bullmastif jest ściśle przestrzegany przez hodowców, którzy dążą do utrzymania i doskonalenia cech, które sprawiają, że Bullmastif jest tak wyjątkowy. Każdy pies, który jest wykorzystywany do hodowli, powinien spełniać te standardy, aby zapewnić, że kolejne pokolenia Bullmastifów będą reprezentować najlepsze cechy rasy.

Bullmastif – ciekawostki o rasie

Bullmastif to niezwykła rasa psa, która ma wiele interesujących cech i faktów godnych uwagi. Oto kilka ciekawostek dotyczących tej niezwykłej rasy:

  1. Potężny stróż: Bullmastif był pierwotnie hodowany jako pies stróżujący i ochronny. Jego imponująca budowa ciała, siła i odwaga czynią go idealnym do pełnienia roli strażnika posesji. Ich obecność stanowi skuteczną odstraszającą siłę dla potencjalnych intruzów.
  2. Delikatność wobec dzieci: Mimo swojego imponującego wyglądu, Bullmastify są znane z ich delikatności i cierpliwości wobec dzieci. Są bardzo przywiązane do swojej rodziny i często pełnią rolę ochroniarza i opiekuna dla najmłodszych członków rodziny.
  3. Serce tytanów: Bullmastify są znane z ich silnych więzi emocjonalnych z właścicielami. Są wyjątkowo oddane i lojalne, gotowe zrobić wszystko, aby chronić swoją rodzinę. Ich oddanie jest tak głębokie, że często nazywane są „psy z sercem tytanów”.
  4. Znane na dużym ekranie: Bullmastify można często zobaczyć na dużym ekranie. Wielu z nich zagrało ważne role w filmach i serialach telewizyjnych. Na przykład, Bullmastif o imieniu „Butkus” był towarzyszem głównego bohatera w serii filmów „Rocky”.
  5. Dobrzy przyjaciele dzieci: Bullmastify są znane z ich zdolności do nawiązywania trwałych i bliskich więzi z dziećmi. Są czułe, cierpliwe i zawsze gotowe do zabawy. Dzieci uwielbiają spędzać czas z tymi psami, które są gotowe do wszelkich przygód i zabaw.
  6. Odporność na warunki atmosferyczne: Bullmastify dobrze znoszą różne warunki atmosferyczne. Ich gęsta sierść zapewnia im ochronę przed chłodem, a krótkie włosy ułatwiają utrzymanie higieny. Są również dobrze przystosowane do upałów, ale wymagają odpowiedniego schronienia i dostępu do świeżej wody.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *