Owczarek francuski Beauceron – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Owczarek francuski Beauceron to jedna z najbardziej niezwykłych i wszechstronnych ras psów. Znany ze swojego niezwykłego intelektu, odwagi i lojalności, Beauceron zyskuje na popularności nie tylko we Francji, ale i na całym świecie. W poniższym artykule przybliżymy różne aspekty dotyczące tej fascynującej rasy, począwszy od jej wyglądu, przez charakter, aż po potrzeby zdrowotne i pielęgnacyjne.

Owczarek francuski Beauceron – opis i wygląd rasy

Owczarek francuski Beauceron to duży, dobrze zbudowany pies, który emanuje pewnością siebie i siłą. Samce tej rasy ważą zwykle od 40 do 50 kg i osiągają wysokość w kłębie około 65-70 cm, podczas gdy samice są nieco mniejsze. Co charakterystyczne, Beaucerony mają dwie warstwy sierści: twardą, prostą warstwę zewnętrzną i miękką, gęstą podszerstek. Ich sierść jest zazwyczaj czarna z czerwonymi znaczeniami, chociaż mogą również występować inne kolory.

Jednym z najbardziej charakterystycznych cech Beauceronów są ich podwójne pazury na tylnych łapach. Są one naturalne i nie powinny być usuwane. Oczy tej rasy są ciemne i owalne, co nadaje im inteligentny i przenikliwy wygląd.

Charakter psa rasy Owczarek francuski Beauceron

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Beaucerony są niezwykle inteligentne i wszechstronne. Ich umiejętności pasterskie i obronne są nieocenione na farmach i w ochronie. Z tego względu są często wykorzystywane w różnego rodzaju dyscyplinach, takich jak agility, posłuszeństwo czy tropienie. Ich zdolności do uczenia się i zrozumienia poleceń są imponujące, co czyni je idealnymi kandydatami do treningu.

Jaką ma osobowość?

Beaucerony są odważne, pewne siebie i bardzo oddane swoim właścicielom. Cenią sobie bliskość z ludźmi i są zwykle bardzo opiekuńcze. Są również bardzo terytorialne i mogą być nieufne wobec obcych. Właściciele powinni jednak pamiętać, że ich niezależność wymaga pewnego stopnia szacunku i przestrzeni.

Owczarek francuski Beauceron – jak wyszkolić i wychować?

Trening Owczarka francuskiego Beaucerona powinien zacząć się jak najwcześniej. Są to psy inteligentne, ale również dominujące, więc ważne jest, aby od początku zaznaczyć swoją rolę jako lidera. Metody pozytywnego wzmocnienia działają najlepiej.

Dla kogo nadaje się Owczarek francuski Beauceron?

Rasa ta najlepiej sprawdzi się w domach z dużą ilością przestrzeni i u osób aktywnych, które mogą zaoferować psu odpowiednią ilość ćwiczeń i stymulacji mentalnej. Mogą być również dobrymi psami stróżującymi i obronnymi.

Owczarek francuski Beauceron – cena

Cena Owczarka francuskiego Beaucerona zależy od wielu czynników, w tym od renomy hodowli i linii rodowodowej. Ceny zaczynają się od około 3000 złotych i mogą sięgać nawet 8000 złotych dla psów z wybitnym rodowodem.

Wady i zalety

Wady

Potrzebują dużo przestrzeni i ćwiczeń

Owczarek francuski Beauceron to pies, który najlepiej czuje się w dużym otoczeniu z dostępem do sporej ilości przestrzeni do biegania i ćwiczeń. Dlatego rasa ta nie jest idealna dla osób mieszkających w małych mieszkaniach czy domach bez ogrodu.

Mogą być dominujące i nieufne wobec obcych

Beaucerony to psy o silnym charakterze i dominującej naturze. Dlatego jeśli nie zostaną odpowiednio wyszkolone i zsocjalizowane, mogą wykazywać tendencje do dominowania nad innymi psami czy nawet ludźmi. Są również naturalnie nieufne wobec obcych, co może prowadzić do problemów, jeżeli nie są odpowiednio zsocjalizowane.

Wymagają intensywnego treningu i socjalizacji

Beaucerony są inteligentne, ale ich inteligencja sprawia, że są również wymagające w kontekście treningu. Oznacza to, że potrzebują właściciela, który jest w stanie poświęcić im dużo czasu i energii, zarówno na początkową socjalizację, jak i na ciągłe szkolenie i stymulację umysłową.

Zalety

Bardzo inteligentne i wszechstronne

Jedną z największych zalet Beauceronów jest ich inteligencja. Są zdolne do nauki wielu różnorodnych komend i zadań, co czyni je wszechstronnymi psami roboczymi. Mogą być z powodzeniem używane w różnorodnych dyscyplinach, od aglity, przez posłuszeństwo, aż po pracę jako psy policyjne czy ratownicze.

Lojalne i opiekuńcze

Owczarek francuski Beauceron jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela i rodziny. Jest to pies, który zrobi wszystko, aby chronić swoich bliskich i ich dobytek. Ta opiekuńcza natura sprawia, że są znakomitymi psami stróżującymi i obronnymi.

Doskonałe umiejętności pasterskie i obronne

Historia tej rasy jest ściśle związana z jej zdolnościami do pracy jako pies pasterski. Są niezastąpione w prowadzeniu stad oraz w obronie przed drapieżnikami. Ich naturalne zdolności obronne sprawiają również, że są chętnie wykorzystywane w różnego rodzaju działaniach ochronnych i policyjnych.

Owczarek francuski Beauceron – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zdrowia i samopoczucia Owczarka francuskiego Beaucerona. Ze względu na dużą masę ciała i wysoki poziom aktywności, psy te potrzebują diety bogatej w białko i zdrowe tłuszcze. Niewskazane są jedzenie bogate w węglowodany i dodatki chemiczne. Warto rozważyć wprowadzenie do diety wysokiej jakości karmy, która dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów.

Dla niektórych właścicieli korzystnym rozwiązaniem może być również dieta BARF, ale wymaga ona głębokiej wiedzy na temat żywienia psów i ścisłego monitorowania. Dodatkowo, nie zapomnij o regularnym dostępie do świeżej wody i unikaniu karmienia psa „ludzką” żywnością, która może zawierać składniki szkodliwe dla psa.

Pielęgnacja

Beaucerony mają dwuwarstwową sierść, która wymaga regularnego szczotkowania, aby pozbyć się martwego podszerstka i uniknąć problemów skórnych. Minimum raz w tygodniu powinna być wykonana dokładna pielęgnacja sierści. Dodatkowo, zaleca się regularne sprawdzanie uszu i czyszczenie ich z nadmiaru woskowiny.

Pazury powinny być przycinane co najmniej raz w miesiącu, a zęby czyszczone regularnie, aby zapobiec chorobom dziąseł i kamieniowi nazębnemu. Warto również pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza i badań okresowych, takich jak badanie krwi, szczególnie w przypadku psów starszych.

Choroby

Mimo że Owczarki francuskie Beaucerony są generalnie uważane za zdrową rasę, są podatne na pewne problemy zdrowotne. Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych to jedna z najbardziej powszechnych chorób, która może dotknąć tę rasę. Inne potencjalne problemy to choroby oczu, takie jak zaćma czy retinopatia.

Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednie badania mogą pomóc w wykryciu i skutecznym leczeniu potencjalnych problemów zdrowotnych. Dlatego bardzo ważne jest, aby prowadzić regularne kontrole zdrowia i poddawać psa wszelkim zalecanym badaniom.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem Owczarka francuskiego Beaucerona, warto również zastanowić się nad odpowiednim wyposażeniem. Do podstawowych akcesoriów należą:

  • Mocna smycz i obroża, najlepiej z systemem regulacji.
  • Klatka lub kojec treningowy do użytku w domu.
  • Duża ilość zabawek, szczególnie tych, które stymulują umysł psa i pomagają w treningu.
  • Miski na wodę i jedzenie, najlepiej z antypoślizgowym dnem.
  • Produkty do pielęgnacji sierści i jamy ustnej, takie jak szczotki, grzebienie i pasta do zębów dla psów.

Historia psa rasy Owczarek francuski Beauceron

Początki

Owczarek francuski Beauceron to jedna z najstarszych ras psów pasterskich, która wywodzi się z Francji. Pierwsze pisemne wzmianki na temat tej rasy pochodzą z XVI wieku. Początkowo była to rasa wykorzystywana głównie do pracy przy stadach owiec, co jest zresztą uwidocznione w jej nazwie — „Berger de Beauce”, co oznacza dosłownie „Pasterz z Beauce” (Beauce to region we Francji).

Rozwój rasy

W XIX wieku rasa została bardziej sformalizowana i zaczęto prowadzić jej dokładniejszą selekcję hodowlaną. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy został utworzony w 1897 roku, a w 1922 roku powstało pierwsze stowarzyszenie hodowców tej rasy. Beauceron zyskiwał na popularności jako pies obronny i pasterski, ale również jego wszechstronność została dostrzeżona przez wojsko i policję. Psy tej rasy były wykorzystywane w czasie I i II wojny światowej do różnorodnych zadań, w tym do przewodzenia strażaków przez pola minowe.

Obecnie

Owczarek francuski Beauceron jest obecnie ceniony zarówno jako pies roboczy, jak i towarzysz rodziny. Wciąż jest też chętnie wykorzystywany przez służby mundurowe we Francji. Jego popularność rośnie również poza granicami kraju. Warto zauważyć, że w USA rasa ta została oficjalnie uznana przez American Kennel Club w 2007 roku.

Wzorzec psa rasy Owczarek francuski Beauceron

Wzorzec rasy jest oficjalnym dokumentem, który określa idealne cechy psa danej rasy pod względem wyglądu, budowy ciała, a także zachowania. Wzorzec Owczarka francuskiego Beaucerona jest precyzyjnie określony i uwzględnia różnorodne aspekty, które potencjalni hodowcy i właściciele powinni wziąć pod uwagę.

Wygląd ogólny

Według wzorca, Owczarek francuski Beauceron to duży, dobrze zbudowany i muskularny pies. Charakteryzuje się proporcjonalnością i harmonią budowy, co podkreśla jego naturalną elegancję. Sierść jest gęsta i mocno przylega do ciała.

Umaszczenie

Owczarek francuski Beauceron występuje głównie w umaszczeniu czarnym z czerwonymi znaczeniami, choć istnieją również warianty kolorystyczne. Wzorzec podkreśla, że czystość i wyrazistość koloru są istotne.

Głowa i twarz

Głowa jest dobrze wyważona, proporcjonalna do reszty ciała. Oczy są ciemne, owalne i wyrażają inteligencję i czujność. Uszy są raczej płaskie i średniej wielkości, a pysk jest silny i dobrze rozwinięty.

Ciało i ogon

Ciało Beaucerona jest mocno zbudowane, z głęboką klatką piersiową i dobrze zarysowaną sylwetką. Ogon jest naturalny, mocny u nasady i lekko zakrzywiony w kierunku końca.

Ruch i chód

Chód jest równomierny i płynny, a ruchy są celowe i wyważone. Beauceron, będąc rasą pasterską, powinien wykazywać naturalną zdolność do szybkiego i efektywnego przemieszczania się.

Charakter

Wzorzec rasy zwraca również uwagę na charakter psa, który powinien być pewny siebie, odważny i zrównoważony. Nieagresywność wobec ludzi i innych psów jest również kluczowym elementem.

Owczarek francuski Beauceron – ciekawostki o rasie

Podwójne pazury

Jednym z najbardziej charakterystycznych cech Beaucerona są podwójne pazury na tylnych łapach. To rzadkość w świecie psów i stanowi jedno z kryteriów wzorca rasy. Podwójne pazury są naturalne i nie powinny być usuwane, chyba że zdecyduje o tym weterynarz z powodów zdrowotnych.

Wielozadaniowość

Beaucerony są jednymi z najbardziej wszechstronnych psów roboczych. Wykorzystywane są nie tylko jako psy pasterskie, ale też jako psy policyjne, wojskowe i ratownicze. W czasie I i II wojny światowej były używane do przewodzenia przez pola minowe, co świadczy o ich niezwykłej odwadze i inteligencji.

Inteligencja

Beaucerony są znane jako jedne z najinteligentniejszych ras psów. Są zdolne do uczenia się złożonych komend i wykonania wielu zadań, co sprawia, że są chętnie wykorzystywane w różnorodnych dyscyplinach i zawodach.

Cenione we Francji

Beauceron to rasa bardzo ceniona we Francji, nie tylko jako pies roboczy, ale i jako symbol narodowy. Jest jednym z ulubionych psów francuskich służb mundurowych i często można go spotkać na różnego rodzaju oficjalnych uroczystościach.

Długowieczność

Mimo swojego dużego rozmiaru, Beaucerony są stosunkowo długowieczne. Przy odpowiedniej opiece i żywieniu mogą dożywać nawet 12–14 lat, co jest wynikiem imponującym dla psów tej wielkości.

Różnorodność kolorystyczna

Choć najbardziej klasycznym i rozpoznawalnym kolorem jest czarne umaszczenie z czerwonymi znaczeniami, rasa ta oferuje również inne warianty kolorystyczne, co dodaje jej jeszcze więcej uroku i indywidualności.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *