Posokowiec hanowerski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Posokowiec hanowerski to rasa psa myśliwskiego, której korzenie sięgają daleko w przeszłość, a jej charakterystyczne cechy i temperament czynią ją wyjątkową wśród innych ras. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej niezwykłej rasie.

Posokowiec hanowerski – opis i wygląd rasy

Posokowiec hanowerski to średniej wielkości pies o mocnej budowie i krótkiej, gęstej sierści w kolorze czerwonawo-brązowym. Jego muskularne ciało, masywna głowa i charakterystyczne zagięte uszy nadają mu imponujący wygląd. Oczy są ciemnobrązowe, wyraziste, pełne inteligencji.

Charakter psa rasy Posokowiec hanowerski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Posokowiec hanowerski to prawdziwy specjalista w dziedzinie tropienia. Jego zdolność do śledzenia zapachów jest niezrównana wśród innych ras. W czasach, gdy były używane głównie do polowań, ich zdolność do namierzania zwierzyny nawet po wielu godzinach od jej przejścia była nieoceniona. Współczesnie, ich umiejętności są wykorzystywane nie tylko w polowaniach, ale również w poszukiwaniu zaginionych osób czy pracy z organami ścigania. Jeśli zdecydujesz się na psa tej rasy, musisz być świadomy, że potrzebuje regularnych ćwiczeń, które pozwolą mu wykorzystać jego naturalne zdolności.

Jaką ma osobowość?

Osobowość Posokowca hanowerskiego jest pełna sprzeczności. Są to psy niesamowicie lojalne i przywiązane do swojego właściciela. Czują się najlepiej w środowisku rodzinnym i są niezwykle czujne w stosunku do obcych. Wobec rodziny są łagodne, ale mogą być nieśmiałe wobec nieznajomych. Ich wrodzona ostrożność sprawia, że są doskonałymi psami stróżującymi, ale potrzebują odpowiedniego socjalizowania w młodym wieku, aby uniknąć nadmiernej nieśmiałości czy agresji.

Posokowiec hanowerski – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie Posokowca hanowerskiego wymaga cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia jego charakteru. Jako rasa myśliwska są inteligentne, ale również niezależne. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie metody pozytywnego wzmocnienia, unikanie kary i budowanie relacji opartej na wzajemnym zaufaniu. Regularne sesje treningowe, które są krótkie, ale częste, są najbardziej efektywne. Ponadto, ze względu na ich wysoką energię i inteligencję, zaleca się angażowanie ich w różnego rodzaju aktywności, takie jak agility czy nosework.

Dla kogo nadaje się Posokowiec hanowerski?

Posokowiec hanowerski to pies dla osoby aktywnej, która potrafi poświęcić czas na regularne spacery i aktywności fizyczne. Jest idealny dla myśliwych, ale również dla rodzin, które mają doświadczenie z psami i są w stanie poświęcić czas na jego szkolenie i socjalizację. Ze względu na jego umiejętności tropienia, może być również świetnym towarzyszem dla osób uprawiających sporty na świeżym powietrzu.

Posokowiec hanowerski – cena

Cena Posokowca hanowerskiego może być zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak rodowód, sukcesy hodowlane rodziców czy renoma hodowli. Szczeniaki tej rasy z renomowanych hodowli, które mają doskonały rodowód, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jednak, jeśli decydujesz się na adopcję psa z schroniska, cena może być znacznie niższa. Ważne jest, aby przed zakupem dokładnie zorientować się w pochodzeniu psa, jego zdrowiu i warunkach, w jakich był hodowany.

Wady i zalety

Wady:

 1. Możliwe problemy zdrowotne: Chociaż są generalnie rasą zdrową, mogą cierpieć na pewne schorzenia dziedziczne, takie jak dysplazja stawów biodrowych czy choroby oczu.
 2. Wysokie wymagania dotyczące aktywności: Jako psy myśliwskie, potrzebują dużo ruchu i aktywności umysłowej. Mogą stać się niespokojne lub nawet destrukcyjne, jeśli nie dostaną odpowiedniej ilości ćwiczeń.
 3. Nie zawsze dobrze dogadują się z innymi psami: Chociaż wiele z nich jest przyjaznych w stosunku do innych zwierząt, niektóre mogą być dominujące lub agresywne wobec innych psów.

Zalety:

 1. Loyalność: Są niezwykle przywiązane do swojego właściciela i rodziny, co czyni je wspaniałymi towarzyszami.
 2. Doskonałe umiejętności myśliwskie: Ich talent w dziedzinie tropienia jest niezrównany, co czyni je doskonałymi psami dla myśliwych i służb ratowniczych.
 3. Wrażliwość i przywiązanie do właściciela: Pomimo ich niezależnego charakteru są bardzo wrażliwe i często czują, kiedy ich właściciel jest smutny czy zmartwiony, starając się go pocieszyć.
 4. Wytrzymałość: Są to psy o niezwykłej wytrzymałości, które radzą sobie doskonale w trudnych warunkach terenowych.

Posokowiec hanowerski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Posokowca hanowerskiego powinno być dobrze zbilansowane, dostosowane do jego poziomu aktywności, wieku, wagi oraz stanu zdrowia. Z racji że są to psy o dużej energii, dieta powinna być bogata w białko, które dostarczy im niezbędnej energii. Zaleca się karmienie wysokiej jakości karmą suchą, ale można też wzbogacać dietę o świeże mięso, warzywa i suplementy. Ważne jest monitorowanie wagi psa, aby unikać nadwagi, która może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Skóra Posokowca hanowerskiego jest krótka, ale gęsta, co wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się szczotkowanie psa przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapewnić zdrowy blask sierści. Ponadto, regularne badanie uszu, pazurów i zębów jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Kąpiele powinny być sporadyczne – tylko wtedy, gdy pies jest naprawdę brudny.

Choroby

Jak już wcześniej wspomniano, Posokowce hanowerskie mogą być narażone na pewne schorzenia dziedziczne. Do najczęstszych należy dysplazja stawów biodrowych, której objawy to ból i trudności w poruszaniu się. Mogą też cierpieć na choroby oczu, w tym zaćmę. Regularne wizyty u weterynarza oraz badania profilaktyczne mogą pomóc w wczesnym wykryciu i leczeniu tych schorzeń.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przyswajając Posokowca hanowerskiego, warto zastanowić się nad odpowiednimi akcesoriami. Ze względu na jego aktywność, dobrej jakości smycz i obroża są niezbędne. Ponadto, zaleca się zakup miękkiego legowiska oraz zabawek interaktywnych, które pomogą w stymulacji umysłowej. Ze względu na zdolności tropicielskie, warto też zastanowić się nad zakupem specjalistycznego sprzętu do ćwiczeń śledczych. W kwestii pielęgnacji, przydatne będą szczotki, grzebienie oraz produkty do czyszczenia uszu i pielęgnacji pazurów.

Historia psa rasy Posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski to jedna z najstarszych ras psów myśliwskich, której historia sięga aż XI wieku. Początkowo były one wykorzystywane przez germańskie plemiona do polowań w ciężkich, leśnych warunkach środkowej Europy. Ich głównym zadaniem było śledzenie rannych zwierząt dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom tropiącym.

W XVIII wieku zaczęto selektywnie hodować te psy w Niemczech, skupiając się głównie na ich zdolnościach myśliwskich. W owym czasie zaczęto je również klasyfikować jako osobną rasę, choć wciąż były bardzo zbliżone do innych europejskich psów tropiących. Znane były przede wszystkim z regionu Hanoweru, stąd ich nazwa.

W XIX wieku, z pojawieniem się nowoczesnych broni myśliwskich, rola Posokowca hanowerskiego w polowaniach zaczęła się zmieniać. Zamiast polować na dużą zwierzynę, skupiali się głównie na tropieniu rannych zwierząt. Właśnie w tym czasie ich zdolności tropiące zostały docenione i wykorzystane w innych dziedzinach, takich jak poszukiwanie zaginionych ludzi.

Dziś Posokowce hanowerskie są cenione nie tylko jako psy myśliwskie, ale także jako wspaniali towarzysze rodziny. Chociaż nie są tak popularne jak niektóre inne rasy, ich niezwykła historia i unikalne zdolności sprawiają, że są bardzo cenione wśród miłośników psów na całym świecie.

Wzorzec psa rasy Posokowiec hanowerski

Posokowiec hanowerski to pies o imponującej budowie i silnej posturze. Jest to rasa o mocnej, ale jednocześnie harmonijnej budowie ciała, co podkreśla jej naturalne zdolności myśliwskie.

Głowa: Proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnie zarysowanym stopem. Nos jest ciemny, szeroki z dobrze otwartymi nozdrzami. Oczy mają migdałowy kształt, są ciemne i wyrażają inteligencję oraz pewność siebie. Uszy są średniej wielkości, wysoko osadzone i zwisające.

Szyja: Mocna, muskularna, bez skórzastych fałd.

Tułów: Jest długi z wyraźnie zarysowanym łukiem żebrowym i dobrze zdefiniowanym przedpiersiem. Grzbiet jest prosty i mocny, zaś lędźwie krótkie i muskularne. Brzuch jest lekko podciągnięty.

Ogon: Średniej długości, noszony nisko. W ruchu może być uniesiony, ale nie powinien przechodzić nad linię grzbietu.

Kończyny: Kończyny przednie są proste i równoległe, o mocnych kościach. Łopatki są dobrze przylegające, a łokcie nie odstają na boki. Kończyny tylne są mocne, dobrze kątowane, z wyraźnie zarysowanymi stawami skokowymi.

Stopy: Są zwarte z dobrze zgiętymi palcami. Opuszki są twarde i ciemne.

Sierść: Jest krótka, gęsta i przylegająca do ciała. Chroni psa przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i jest wodoodporna.

Kolor: Najczęściej spotykany jest kolor ciemny, w różnych odcieniach od czerwono-brązowego do prawie czarnego.

Ruchy Posokowca hanowerskiego są płynne, harmonijne i pełne energii. W ruchu widać jego pewność siebie i determinację.

Wzorzec ten podkreśla naturalne zdolności myśliwskie psa, a także jego spokojny i pewny charakter. Każda odmienność od tego wzorca traktowana jest jako wada i jest brana pod uwagę przy ocenie psa na wystawach.

Posokowiec hanowerski – ciekawostki o rasie

Posokowiec hanowerski, choć nie należy do najpopularniejszych ras psów na świecie, kryje w sobie wiele fascynujących tajemnic i charakterystycznych cech. Oto kilka ciekawostek związanych z tą niezwykłą rasą:

 1. Narodziny nazwy: Nazwa rasy pochodzi od regionu Hanower w Niemczech, gdzie początkowo były one intensywnie hodowane i doskonalone pod względem zdolności myśliwskich.
 2. Zdolności tropiące: Posokowiec hanowerski jest znany jako jeden z najlepszych psów tropiących na świecie. Ich wyjątkowy nos pozwala im na śledzenie zapachu nawet po kilku dniach od jego pozostawienia.
 3. Krolewska aprobata: W przeszłości, psy tej rasy były ulubieńcami niemieckiej rodziny królewskiej, która często korzystała z ich usług podczas polowań.
 4. Wierny towarzysz: Choć Posokowiec hanowerski jest znany głównie z jego zdolności myśliwskich, to jest również niezwykle oddanym i wiernym towarzyszem rodziny. Są znane z tego, że potrafią tworzyć silne więzi emocjonalne ze swoimi właścicielami.
 5. Rzadkość rasy: W wielu krajach Posokowiec hanowerski jest traktowany jako rasa rzadka. W wielu krajach liczba reprezentantów tej rasy jest niska, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.
 6. Wszechstronność: Choć znane są głównie jako psy myśliwskie, dzięki swojej inteligencji i zdolnościom adaptacyjnym świetnie radzą sobie w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak agility czy posłuszeństwo.
 7. Naturalna ochrona: Ich gęsta, wodoodporna sierść nie tylko chroni je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, ale też zapobiega atakom pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły czy kleszcze.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *