Schipperke – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Schipperke to mały, energiczny pies, który cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród miłośników czworonogów, jak i wśród tych, którzy poszukują kompana o ciekawym charakterze i niezwykłej historii. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej wyjątkowej rasie.

Schipperke – opis i wygląd rasy

Schipperke to mały pies o charakterystycznej, czarnej sierści i muskularnej budowie ciała. Jego wesołe oczy, podniesiony nos oraz zaokrąglone uszy nadają mu niepowtarzalny wygląd. Co więcej, charakterystycznym elementem tej rasy jest brak ogona lub niewielki ogon, który często jest amputowany.

Charakter psa rasy Schipperke

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Schipperke to rasa, która zdobyła uznanie dzięki swoim wszechstronnym umiejętnościom. Znany jest z bystrości umysłu, co sprawia, że jest zdolny do nauki wielu komend i sztuczek w krótkim czasie. W przeszłości często pełnił rolę psa stróżującego na belgijskich łodziach, co świadczy o jego zdolnościach obserwacyjnych oraz odwadze. Jeśli planujesz nauczyć Schipperke jakiejś specyficznej umiejętności, czy to agility, posłuszeństwa czy nawet sztuczek, musisz wiedzieć, że ten pies jest jak gąbka – chłonie nowe informacje i jest zawsze gotów do działania.

Jaką ma osobowość?

Schipperke charakteryzuje się pewnością siebie, ciekawością świata oraz ogromnym zaangażowaniem w życie rodziny. Jest czujny, co czyni go świetnym stróżem. Jego wesołość i żywotność sprawiają, że jest niezwykle towarzyski, choć potrafi też być uparty i niezależny. W stosunku do rodziny jest bardzo lojalny i uczuciowy, co czyni go doskonałym towarzyszem dla dzieci.

Schipperke – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Schipperke wymaga konsekwencji i cierpliwości. Jego inteligencja oznacza, że szybko przyswaja nowe umiejętności, ale jego niezależny charakter może stanowić wyzwanie. Kluczowym elementem jest wcześnie rozpoczęcie socjalizacji, by zapewnić, że pies będzie dobrze zachowywać się w różnych sytuacjach. Warto korzystać z metod pozytywnego wzmocnienia, unikając karania. Zaleca się również uczęszczanie na zajęcia dla szczeniąt, by Schipperke miał możliwość interakcji z innymi psami.

Dla kogo nadaje się Schipperke?

Schipperke to pies dla osób aktywnych, które cenią sobie nie tylko towarzystwo czworonoga, ale też chęć wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ze względu na jego czujność, świetnie sprawdzi się w roli psa stróżującego. Wielu właścicieli docenia też jego zdolności do różnych sportów kynologicznych. Jest również odpowiedni dla rodzin z dziećmi, dzięki swojemu towarzyskiemu charakterowi.

Schipperke – cena

Cena Schipperke zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia genetyczna czy też osiągnięcia wystawowe rodziców. W Polsce, średnia cena za szczeniaka tej rasy waha się między 2000-4000 zł. Jeśli jednak zależy nam na psie z linii mistrzowskiej, cena może być znacznie wyższa. Warto pamiętać, że zakup psa to nie jednorazowy wydatek – do kosztów należy doliczyć także wydatki na żywienie, wizyty u weterynarza, szkolenia oraz różnego rodzaju akcesoria.

Wady i zalety

Wady

 • Upartość w treningu: Schipperke to inteligentny pies, ale jednocześnie potrafi być bardzo uparty. Może to sprawiać trudności, zwłaszcza w początkowej fazie szkolenia.
 • Skłonność do szczekania: Z natury jest to pies czujny i bystry, co oznacza, że może często szczekać na obce dźwięki czy osoby. Bez odpowiedniego szkolenia może stać się nadmiernie hałaśliwy.
 • Wymaga dużo uwagi: Schipperke jest bardzo aktywny i potrzebuje regularnej interakcji z człowiekiem oraz zabaw. Może stać się niespokojny, jeśli nie będzie miał odpowiedniej ilości ruchu.

Zalety

 • Inteligentny: Jego bystrość umysłu sprawia, że jest zdolny do nauki wielu umiejętności w krótkim czasie.
 • Lojalny: Jest niezwykle przywiązany do swojej rodziny. W stosunku do bliskich jest czuły i oddany, co czyni go świetnym towarzyszem.
 • Dobry stróż: Jego czujność i nieufność wobec obcych czynią go doskonałym stróżem. Może skutecznie odstraszać nieproszonych gości.
 • Łatwo przystosowuje się do nowego środowiska: Dzięki swojemu elastycznemu charakterowi jest w stanie doskonale funkcjonować zarówno w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem.

Schipperke – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Właściwe żywienie Schipperke jest kluczem do utrzymania go w zdrowiu i doskonałej formie. Ta rasa, jak wiele innych, potrzebuje zbilansowanej diety dostosowanej do wieku, poziomu aktywności oraz stanu zdrowia. W diecie Schipperke powinny przeważać białko zwierzęce oraz tłuszcze. Dobrej jakości karmy suche czy mokre zapewnią dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Pamiętajmy też o regularnych wizytach u weterynarza, który może zalecić odpowiednie suplementy lub specjalistyczne karmy.

Pielęgnacja

Sierść Schipperke jest krótka, ale gęsta i wymaga regularnego czesania, aby uniknąć powstawania kołtunów oraz pozbyć się martwego podszerstka. Raz w tygodniu powinno wystarczyć. Zaleca się również regularne przycinanie pazurów oraz czyszczenie uszu. Kąpiele nie powinny być zbyt częste – wystarczą raz na kilka miesięcy lub wtedy, kiedy pies jest wyjątkowo brudny.

Choroby

Schipperke, jak każda rasa, jest narażony na pewne choroby dziedziczne. Wśród nich wymienić można dysplazję stawu biodrowego, choroby oczu, takie jak katarakta czy atrofia siatkówki, a także choroby tarczycy. Regularne badania weterynaryjne oraz dostosowanie diety mogą pomóc w zapobieganiu wielu dolegliwościom i zapewnić psu długie, zdrowe życie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przyjęcie Schipperke do rodziny to nie tylko radość, ale również konieczność zaopatrzenia się w pewne akcesoria. Pierwsze co przychodzi na myśl to smycz i obroża – najlepiej regulowaną, aby dostosować ją do wielkości psa. Miseczki na jedzenie i wodę, komfortowe legowisko oraz zabawki, które pobudzą psa do aktywności, są niezbędne. Warto też zainwestować w dobrej jakości szczoteczkę oraz grzebień do pielęgnacji sierści. Dla młodych szczeniąt warto zaopatrzyć się w gryzaki, które pomogą podczas ząbkowania. Ostatecznie, warto również rozważyć zakup klatki lub kojca treningowego, który może pomóc w nauce samodzielności i bezpieczeństwie w pierwszych miesiącach życia w nowym domu.

Historia psa rasy Schipperke

Schipperke, niewielki pies o czarnej sierści, pochodzi z Belgii, gdzie od wieków był ceniony jako wierny towarzysz oraz skuteczny stróż. Jego nazwa wywodzi się z flamandzkiego słowa „Schip”, które oznacza łódź, co odnosi się do jego tradycyjnej roli jako stróża na belgijskich barkach w regionie Flandrii.

Początki

Historia Schipperke sięga setek lat wstecz. Już w średniowieczu były one popularne wśród belgijskich rzemieślników oraz pracowników kanałów, pełniąc funkcje nie tylko stróżów, ale także tropicieli gryzoni, co było kluczowe dla ochrony towarów transportowanych łodziami. Istnieją przypuszczenia, że Schipperke mógł być używany do hodowli z popularnym w Belgii psami pasterskimi, co mogło przyczynić się do jego obecnej budowy i charakteru.

Rozwój rasy

W XIX wieku rasa zyskiwała coraz większą popularność, nie tylko wśród robotników, ale także wśród belgijskiej burżuazji. W 1888 roku został założony pierwszy klub rasy Schipperke, co przyczyniło się do ustalenia standardów i wzorca rasy. Na początku XX wieku Schipperke trafił do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko zdobył serca Amerykanów swoim urokiem i inteligencją.

Obecnie

Współczesne Schipperke, chociaż rzadko już pełnią funkcję stróżów na barkach, nadal są cenione za swój charakterystyczny wygląd, inteligencję oraz lojalność wobec rodziny. Stały się one popularne nie tylko jako psy rodzinne, ale także jako uczestnicy różnorodnych konkurencji kynologicznych, takich jak agility czy obedience. Rasa ta jest dziś znana i kochana na całym świecie, nie tylko w swojej ojczyźnie w Belgii.

Wzorzec psa rasy Schipperke

Wzorzec rasy to zestaw cech fizycznych i behawioralnych, które są uważane za idealne dla danej rasy. W przypadku Schipperke, jest to rasa charakteryzująca się specyficzną budową i wyglądem, który odróżnia ją od innych ras.

Budowa ciała

Schipperke to pies małej, ale solidnej budowy, o zwartej sylwetce. Pomimo niewielkich rozmiarów jest muskularny i dobrze zbudowany, co pozwala mu na szybkie i zwinne poruszanie się. Grzbiet jest prosty, a klatka piersiowa głęboka i szeroka, co świadczy o jego wytrzymałości.

Głowa

Głowa Schipperke jest proporcjonalna do reszty ciała. Ma krótki, ale wyrazisty pysk z mocnymi szczękami. Oczy są średniej wielkości, migdałowate, zawsze czujne i bystre, często o ciemnej barwie. Uszy są stojące, ostro zakończone, co nadaje mu czujny i zainteresowany wygląd.

Sierść

Charakterystyczną cechą Schipperke jest jego czarna, gęsta sierść. Składa się ona z miękkiego podszerstka oraz sztywniejszych włosów okrywowych. Dzięki takiej budowie sierści pies ten jest dobrze chroniony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ogólnie rzecz biorąc, sierść jest krótka z wyjątkiem obszarów wokół szyi, na klatce piersiowej i tylnych nogach, gdzie tworzy efektowne „kołnierze” i „spodnie”.

Temperament

Choć wzorzec głównie skupia się na fizycznych cechach rasy, to warto wspomnieć również o charakterze Schipperke. Są to psy energiczne, inteligentne i niezależne, ale jednocześnie bardzo lojalne wobec swojego właściciela. Ich czujność czyni je doskonałymi stróżami.

Schipperke – ciekawostki o rasie

 1. Związek z łodziami: Jak wcześniej wspomniano, nazwa Schipperke pochodzi z flamandzkiego słowa „Schip”, które oznacza łódź. Pies ten był używany nie tylko jako stróż na barkach, ale również jako skuteczny tropiciel gryzoni, chroniąc ładunki przed szkodnikami.
 2. „Mały kapitan”: W wolnym tłumaczeniu, Schipperke można interpretować jako „mały kapitan” lub „mały marynarz”, co odzwierciedla jego rolę na łodziach.
 3. Bezogonność: W tradycyjnym hodowaniu, Schipperke były często pozbawiane ogonów tuż po urodzeniu. Dzisiaj jednak wielu hodowców i właścicieli decyduje się pozostawić naturalny ogon swoim psom.
 4. Znakomity tropiciel: Choć jest mały, Schipperke posiada niesamowity zmysł słuchu i węchu, co czyni go doskonałym tropicielem. W przeszłości były one często używane do tropienia zwierzyny i gryzoni.
 5. Długa żywotność: Schipperke są rasą o stosunkowo długiej żywotności. Z odpowiednią opieką, dieta i regularnymi wizytami u weterynarza, mogą żyć nawet 15 lat lub dłużej.
 6. Znakomite zdolności adaptacyjne: Chociaż Schipperke najlepiej czuje się w domu z ogrodem, doskonale adaptuje się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem, że ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i aktywności.
 7. Pies z charakterem: Mimo swojego małego rozmiaru, Schipperke jest pełen energii i pewności siebie. Właściciele często mówią, że mają „duże osobowości w małym ciele”.
 8. Uczestnictwo w konkurencjach: Schipperke doskonale radzą sobie w różnorodnych dyscyplinach kynologicznych. Ich inteligencja i zwinność czynią je doskonałymi kandydatami do konkurencji takich jak agility, obedience czy rally-o.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *