Szpic fiński – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Szpic fiński to rasa psów o silnym dziedzictwie i wyjątkowych cechach, które wyróżniają ją na tle innych ras. Z niezwykle różnorodnym wyglądem, charakterem i zdrowiem, Szpic fiński to wyjątkowa rasa, której warto poświęcić więcej uwagi.

Szpic fiński – opis i wygląd rasy

Szpic fiński, zwany również suomenpystykorva, to rasa o średnim rozmiarze, znanego ze swojej szorstkiej, czerwonawo-złotej sierści, wysoko usadzonych, sterczących uszach i szpiczastym ogonie. Wzrost szpica fińskiego wynosi od 39 do 50 cm, a waga między 7 a 14 kg. Mają mocne, kwadratowe sylwetki, które podkreślają ich wytrzymałość i energię.

Charakter psa rasy Szpic fiński

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Szpice fińskie są wyjątkowo inteligentnymi psami, które łatwo przyswajają nowe umiejętności. Były wykorzystywane do polowań, dlatego mają instynktowną zdolność do skupiania się i szukania. Ich niezależny charakter może być jednak wyzwaniem dla niektórych właścicieli.

Jaką ma osobowość?

Szpic fiński to psa pełen energii, inteligentny i towarzyski. Z natury są to psy stróżujące, co czyni je nieco nieufnymi wobec obcych, ale są zwykle przyjazne i oddane swoim rodzinom.

Szpic fiński – jak wyszkolić i wychować?

Pomimo ich niezależnego charakteru, szpice fińskie są stosunkowo łatwe do wyszkolenia dzięki swojej inteligencji i chęci do nauki. Ważne jest jednak, aby trening był konsekwentny i pozytywny, z uwzględnieniem nagród za dobre zachowanie.

Dla kogo nadaje się Szpic fiński?

Szpic fiński to idealny pies dla osób aktywnych, które cenią się za towarzystwo energicznego i inteligentnego psa. Ta rasa wymaga dużo ćwiczeń, więc najlepiej sprawdzi się w domu z dużym ogrodem.

Szpic fiński – cena

Cena szczeniaka Szpica fińskiego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, czy genetyka rodziców. Średnio, szczeniak tej rasy kosztuje od 2 500 do 4 500 zł.

Wady i zalety

Wady

Szpice fińskie są znane ze swojej niezależności, co nie zawsze jest korzystne. Ich uparty charakter może sprawiać problemy podczas szkolenia, zwłaszcza jeśli nie są one odpowiednio motywowane lub jeśli trening nie jest konsekwentny. Ze względu na silne instynkty łowieckie, mogą nie radzić sobie dobrze z małymi zwierzętami, szczególnie z tymi, które są postrzegane jako potencjalna zdobycz. Inną wadą jest ich głośność – jako psy stróżujące, często szczekają na obcych lub nieznane dźwięki, co może być uciążliwe dla niektórych właścicieli. Ponadto, ze względu na ich poziom energii i potrzebę ćwiczeń, mogą nie być odpowiednie dla osób, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej aktywności fizycznej.

Zalety

Mimo pewnych wad, Szpice fińskie mają wiele zalet, które czynią je atrakcyjnym wyborem dla wielu osób. Przede wszystkim, są to psy niezwykle lojalne i oddane swoim rodzinom. Są również bardzo inteligentne, co sprawia, że są zdolne do nauki wielu komend i trików. Szpice fińskie są również znane z tego, że są dość zdrowymi psami, z niewielką liczbą poważnych problemów zdrowotnych związanych z rasą. Co więcej, ich piękna, niskoopadająca sierść sprawia, że nie wymagają one tak intensywnej pielęgnacji, jak niektóre inne rasy. Wreszcie, ich wysoki poziom energii może być zaletą dla osób aktywnych, które cenią sobie aktywne spędzanie czasu ze swoim psem.

Szpic fiński – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Szpice fińskie, podobnie jak inne psy, wymagają dobrze zbilansowanej diety bogatej w białko. Białko jest niezbędne dla utrzymania zdrowej masy mięśniowej oraz dla dostarczenia energii. W skład diety powinny wchodzić również zdrowe tłuszcze, które dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych, a także węglowodany dla dodatkowej energii. Dieta powinna być dostosowana do wieku, wielkości i poziomu aktywności psa. Szczenięta wymagają więcej kalorii na kilogram masy ciała niż dorośli psy, podczas gdy psy starsze mogą potrzebować mniej kalorii, aby uniknąć przybierania na wadze. Warto również pamiętać o dostarczaniu psu odpowiedniej ilości witamin i minerałów.

Pielęgnacja

Szpic fiński posiada dwie warstwy sierści: gęsty podszerstek oraz szorstką, zewnętrzną warstwę. Dlatego też wymaga regularnego czesania, co nie tylko pomaga utrzymać sierść w dobrym stanie, ale także minimalizuje ilość sierści, która może opadać na meble i podłogi. Generalnie, czesanie raz na tydzień powinno być wystarczające, chociaż w okresie linienia, który zwykle występuje dwa razy do roku, może być konieczne częstsze czesanie. Co do kąpieli, Szpice fińskie nie potrzebują ich zbyt często. Wystarczy je kąpać, gdy są wyjątkowo brudne lub śmierdzące. Zbyt częste kąpiele mogą uszkodzić naturalne oleje w sierści psa, które pomagają chronić skórę.

Choroby

Szpic fiński jest generalnie zdrową rasą, ale jak wszystkie rasy, może być podatny na pewne problemy zdrowotne. Dysplazja stawu biodrowego, choroba, która powoduje degenerację stawów, jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych. Inne potencjalne problemy zdrowotne to choroby oczu, takie jak katarakta, oraz problemy z tarczycą. Dobrym pomysłem jest regularne badania u weterynarza, aby monitorować stan zdrowia psa i wykryć wszelkie potencjalne problemy na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Szpica fińskiego do domu wymaga odpowiedniego planowania i zakupu odpowiednich akcesoriów. Najważniejszym elementem jest wygodne legowisko, na którym pies będzie mógł odpocząć i spać. Równie ważne są miski na jedzenie i wodę, które powinny być łatwe do czyszczenia i stabilne, aby pies nie przewracał ich podczas jedzenia. Ponadto, warto zaopatrzyć się w różne zabawki, które pomogą psu spalać energię i zaspokoić naturalną potrzebę gryzienia. Dla utrzymania higieny jamy ustnej psa warto zaopatrzyć się w specjalne przysmaki do żucia, które pomagają w czyszczeniu zębów. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest smycz i obroża lub uprząż, które są niezbędne do spacerów i treningu.

Historia psa rasy Szpic fiński

Początki

Historia Szpica fińskiego sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był używany przez lud Sami, pierwotnych mieszkańców północnej Skandynawii, do polowania na ptaki i małe zwierzęta. Psy te były cenione nie tylko za swoje zdolności łowieckie, ale również za ich umiejętności stróżowania i ochrony. Zostały one później przekazane do Finlandii, gdzie zyskały popularność jako psy łowieckie.

Rozwój rasy

Przez wiele stuleci Szpice fińskie były hodowane ze względu na ich umiejętności, a nie wygląd, co oznacza, że różniły się one znacznie pod względem wielkości, kształtu i koloru. Dopiero na początku XX wieku, gdy hodowla psów stała się bardziej zorganizowana, zaczęto kłaść większy nacisk na standardy rasy. W 1892 roku został zorganizowany pierwszy pokaz psów w Finlandii, na którym pokazano różne rodzaje Szpiców fińskich, co przyczyniło się do ich popularności.

Na początku XX wieku, dokładniej w 1920 roku, wprowadzono oficjalny standard rasy, który podkreślał ich naturalny wygląd i umiejętności. Pomimo różnych wyzwań, takich jak wojny i problemy gospodarcze, rasa przetrwała i nadal rozwijała się, dzięki pasji i zaangażowaniu hodowców.

Obecnie

Obecnie Szpice fińskie są cenione zarówno jako psy domowe, jak i pracujące. Są popularne nie tylko w Finlandii, ale również na całym świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Jako psy domowe, są cenione za swój przyjazny charakter, inteligencję i lojalność wobec rodziny. Jako psy pracujące, nadal są używane do różnego rodzaju zadań, takich jak poszukiwanie i ratownictwo, ale również w psich sportach, takich jak agility czy obedience. Szpic fiński to symbol fińskiej narodowej dumy i jest często obecny na różnych wydarzeniach i paradach narodowych.

Wzorzec psa rasy Szpic fiński

Szpic fiński to pies średniej wielkości o harmonijnej i wytrzymałej budowie ciała, co jest odzwierciedleniem jego historycznej roli jako psa myśliwskiego. Jest to rasa o mocnej konstrukcji, ale nie jest ona masywna czy ciężka. Zgodnie z oficjalnym standardem rasy, samce osiągają wysokość w kłębie od 44 do 50 cm, a samice od 39 do 45 cm. Masa ciała wynosi zwykle między 14 a 20 kg.

Szpic fiński ma prosty profil z wyraźnie zaznaczonym stopem (miejscem, gdzie czoło spotyka się z nosem). Oczy są średniej wielkości, lekko skośne i ciemnobrązowe, dając mu czujny i inteligentny wyraz twarzy. Uszy są duże, stojące i szeroko rozstawione.

Klatka piersiowa jest głęboka i dość szeroka, a linia grzbietu prosta i mocna. Ogółem, sylwetka psa powinna wykazywać symetrię i dobrą proporcję między wielkością ciała a długością nóg. Ogón jest wysoko osadzony i noszony nad grzbietem w charakterystycznym kształcie pierścienia.

Szpic fiński ma podwójną sierść, składającą się z gęstego podszerstka oraz szorstkiej, prostych włosów okrywowych. Dominującymi kolorami są różne odcienie czerwieni, od złocistego do głębokiego rudobrązowego, często z czarnymi końcówkami.

Wzorzec rasy akcentuje, że Szpic fiński powinien być naturalny i surowy w swoim wyglądzie. Nie powinien wyglądać jak pies upiększany dla wystawy – jego urok i piękno płyną z jego prostoty i funkcjonalności.

Szpic fiński – ciekawostki o rasie

  1. Narodowy symbol: Szpic fiński jest uważany za narodowy skarb w Finlandii. W 1979 roku został oficjalnie ogłoszony narodowym psem Finlandii. Jest to rasa bardzo rozpoznawalna i ceniona w tym kraju.
  2. „Suomenpystykorva”: W Finlandii Szpic fiński jest znany jako „Suomenpystykorva”, co dosłownie oznacza „fiński pies z wyprostowanymi uszami”.
  3. Głos: Szpice fińskie są znane ze swojego wyjątkowego głosu. Historia ich użytkowania jako psów myśliwskich oznacza, że miały one za zadanie alarmować swoich właścicieli o obecności zdobyczy przez szczekanie. Z tego powodu, nawet dzisiaj Szpice fińskie są znane jako psy o głośnym i przenikliwym szczekaniu.
  4. Wydolność: Te psy są niezwykle wytrzymałe i mogą z łatwością poradzić sobie z długimi i intensywnymi ćwiczeniami. Dzięki swojemu pochodzeniu, Szpice fińskie są doskonałym wyborem dla aktywnych właścicieli, którzy chcą spędzać dużo czasu na zewnątrz.
  5. Długowieczność: Szpice fińskie są znanymi długowiecznikami w świecie psów. Średnia długość życia tych psów wynosi około 12-15 lat, ale niektóre osobniki dożywają nawet 17 lat.
  6. Występowanie w popkulturze: Szpic fiński pojawia się w różnych aspektach popkultury, zarówno w Finlandii, jak i za granicą. W jednym z fińskich filmów animowanych, „Joulutarina” („Opowieść o Bożym Narodzeniu”), głównym bohaterem jest szczenię Szpica fińskiego o imieniu Niko.
  7. Różnorodność zastosowań: Pomimo swojego pochodzenia jako psów myśliwskich, Szpice fińskie są obecnie wykorzystywane w różnych dziedzinach. Od psów terapeutycznych, przez psy ratownicze, po psy sportowe – Szpic fiński jest wszechstronny i zdolny do nauki wielu zadań.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *