Terier irlandzki – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Terier irlandzki to rasa psa o niezwykle bogatej historii i charakterystycznym wyglądzie. Pochodzący z zielonej wyspy, ten pies stał się symbolem narodowym Irlandii. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej rasie.

Terier irlandzki – opis i wygląd rasy

Terier irlandzki to średniej wielkości pies o silnej i muskularnej budowie. Jego charakterystycznym elementem jest rude, gęste i szorstkie futro, które chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ma wyraziste oczy, zwykle w kolorze orzechowym, które świadczą o jego inteligencji i czujności.

Charakter psa rasy Terier irlandzki

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Terier irlandzki jest psem o wyjątkowych zdolnościach i umiejętnościach. Dzięki swoim korzeniom myśliwskim posiada doskonałe instynkty tropiące, co czyni go świetnym kompanem na spacery w lesie czy w polu. Jego wrodzona ciekawość i zręczność czynią go także doskonałym uczestnikiem sportów kynologicznych, takich jak agility czy coursing. Ponadto, dzięki swojej inteligencji i chęci do nauki, Terier irlandzki jest w stanie przyswoić wiele komend i sztuczek w krótkim czasie.

Jaką ma osobowość?

Terier irlandzki to prawdziwy żywioł. Jego charakter jest pełen energii, ciekawości i odwagi. Pomimo że może być nieco nieufny wobec obcych, w stosunku do rodziny jest niezwykle lojalny i oddany. Uwielbia zabawę i aktywność, co czyni go doskonałym towarzyszem dla dzieci. Jednakże, warto pamiętać, że jest to pies o silnym charakterze, który potrzebuje stałego i konsekwentnego przywództwa.

Terier irlandzki – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Teriera irlandzkiego powinno opierać się na pozytywnym wzmocnieniu i konsekwencji. Jego inteligencja i chęć do pracy sprawiają, że jest w stanie szybko przyswajać nowe komendy. Ważne jest jednak, aby proces szkolenia był stały i spójny. Terier irlandzki potrzebuje jasno postawionych granic, które pomogą mu zrozumieć, czego od niego oczekujemy. Socjalizacja od małego jest kluczowa, aby pies nie stał się nadmiernie nieufny czy agresywny wobec innych zwierząt czy ludzi.

Dla kogo nadaje się Terier irlandzki?

Terier irlandzki to pies dla aktywnych ludzi, którzy cenią sobie przygodę i energię. Dzięki swojemu temperamentowi, świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, które poszukują psa do zabawy. Jednakże, ze względu na jego potrzeby ruchowe i mentalne, może nie być odpowiedni dla osób starszych czy prowadzących bardziej siedzący tryb życia. Idealny dla osób, które cenią sobie bieganie, wędrówki czy inne formy aktywnego spędzania czasu.

Terier irlandzki – cena

Cena Teriera irlandzkiego może być zróżnicowana w zależności od wielu czynników. Przede wszystkim, cena zależy od renomy hodowli, z której pochodzi szczeniak. Hodowle, które dbają o genetykę, zdrowie i socjalizację szczeniąt, zwykle oferują wyższe ceny. Ponadto, dokumenty potwierdzające pochodzenie, takie jak rodowód, mogą wpływać na końcową cenę. Średnio, za szczeniaka Teriera irlandzkiego trzeba zapłacić od 2 500 do 5 000 PLN, choć w przypadku wyjątkowo wartościowych linii genetycznych cena może być znacznie wyższa.

Wady i zalety

Wady

 • Wysoki poziom energii: Terier irlandzki to pies pełen energii, który potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Może być wyzwaniem dla osób, które prowadzą mniej aktywny tryb życia lub nie mają odpowiednio dużo czasu na zajmowanie się psem.
 • Nieufność wobec obcych: Bez odpowiedniej socjalizacji, terier irlandzki może stać się nieco nieufny lub nawet agresywny wobec obcych ludzi i zwierząt. Wymaga to stałej uwagi i pracy ze strony właściciela.
 • Pielęgnacja sierści: Jego szorstka sierść wymaga regularnej pielęgnacji, w tym szczotkowania i przycinania, aby zapobiec kołtunieniu i utrzymaniu zdrowej skóry.

Zalety

 • Wierny i oddany: Terier irlandzki jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela i rodziny. Jego oddanie sprawia, że jest doskonałym towarzyszem i członkiem rodziny.
 • Inteligentny i łatwy do szkolenia: Dzięki swojej inteligencji, terier irlandzki szybko przyswaja nowe umiejętności i jest chętny do nauki. Daje to ogromne możliwości w zakresie szkolenia i aktywności kynologicznych.
 • Dobry myśliwy i tropiciel: Jego wrodzone umiejętności myśliwskie sprawiają, że jest doskonałym towarzyszem na polowania lub aktywności związane z tropieniem. Może także świetnie sprawdzić się w sportach takich jak agility czy coursing.

Terier irlandzki – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Teriera irlandzkiego jest kluczowe dla zachowania jego zdrowia i energii. Wybierając odpowiednią karmę, warto zwrócić uwagę na jej skład i wartość odżywczą. Taka karma powinna być bogata w białko, odpowiednie tłuszcze oraz witaminy i minerały. Wiele osób decyduje się na karmy bezzbożowe, które dobrze oddają naturalną dietę psa. Warto też pamiętać o regularnych posiłkach i dostępie do świeżej wody. Dodatkowo, Terier irlandzki zyskuje na podawaniu mu naturalnych przysmaków, takich jak suszone mięso czy kości do żucia, które wspierają zdrowie jamy ustnej.

Pielęgnacja

Terier irlandzki posiada gęstą, szorstką sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się przynajmniej raz w tygodniu szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy i zapobiec kołtunieniu. Co kilka miesięcy warto przycinać sierść, zwłaszcza w okolicach oczu, uszu i łap. W związku z ich aktywnym trybem życia, kąpiel powinna być przeprowadzana w miarę potrzeb, używając delikatnych szamponów dla psów. Regularna kontrola uszu, pazurów oraz zębów jest również kluczowa.

Choroby

Terier irlandzki jest stosunkowo zdrową rasą, ale jak każdy pies może być narażony na pewne schorzenia. Do typowych problemów zdrowotnych tej rasy należą: dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu oraz alergie skórne. Regularne wizyty u weterynarza oraz odpowiednie badania profilaktyczne mogą pomóc w wykryciu i leczeniu tych schorzeń na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Teriera irlandzkiego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów. Po pierwsze, solidna obroża i smycz są niezbędne dla bezpieczeństwa podczas spacerów. Kolejne to zabawki przeznaczone do żucia oraz interaktywne, które pozwolą mu na wykorzystanie swojej energii i inteligencji. Dobrej jakości legowisko zapewni mu komfortowy odpoczynek po dniu pełnym przygód. Warto też zaopatrzyć się w zestaw do pielęgnacji sierści: szczotkę, grzebień i nożyczki. Ostatecznie, miska na karmę i wodę oraz wybór odpowiedniej diety są kluczem do jego zdrowia.

Historia psa rasy Terier irlandzki

Terier irlandzki to jedna z najstarszych ras terierów, której korzenie sięgają ponad dwóch tysięcy lat wstecz. Pochodzi z Irlandii, gdzie był używany głównie jako pies myśliwski, specjalizujący się w chwytaniu zwierzyny, takiej jak lisy czy borsuki, oraz jako pies pasterski chroniący stada przed drapieżnikami.

Początki

W starożytności, Terier irlandzki był wielce ceniony za swoje niezrównane umiejętności myśliwskie. Znane są opisy tych psów z czasów celtyckich, które podkreślały ich odwagę, zwinność oraz niezwykłą zdolność do pracy w trudnych warunkach terenowych. Znajomość tej rasy sięga czasów przed naszą erą, co czyni ją jednym z najstarszych psów towarzyszących człowiekowi.

Rozwój rasy

Przez wieki Terier irlandzki był niezastąpiony w pracy myśliwego. Jego niezwykła odwaga pozwalała mu stawiać czoła nawet najbardziej zaciekłym drapieżnikom. Z czasem zyskiwał również popularność jako pies towarzyszący, głównie wśród arystokracji. W XIX wieku rasa stała się bardziej udomowiona i zaczęła pojawiać się na wystawach kynologicznych. Pierwszy oficjalny standard rasy został ustanowiony w 1879 roku.

Obecnie

Współczesny Terier irlandzki to nie tylko doskonały myśliwy, ale także wierny i oddany towarzysz rodziny. Jego urok, inteligencja i niezwykła energia sprawiają, że jest chętnie wybierany jako pies domowy. Choć jego rola jako psa myśliwskiego nieco się zmniejszyła, nadal jest ceniony za swoje niezwykłe zdolności i charakterystyczny wygląd. Współczesne kluby kynologiczne oraz hodowcy dokładają wszelkich starań, aby zachować pierwotne cechy tej wyjątkowej rasy.

Wzorzec psa rasy Terier irlandzki

Głowa: Stosunkowo długa, ale dobrze proporcjonalna do reszty ciała. Czoło jest płaskie, a stop (przejście między czołem a pyskiem) wyraźny, ale niezbyt stromy. Nos jest czarny z dobrze otwartymi nozdrzami.

Oczy: Średniej wielkości, kształtu migdałowego, umieszczone nieco skośnie. Mają ciemnobrązowy kolor i wyrazisty, inteligentny wygląd.

Uszy: Małe i noszone w taki sposób, by tworzyć kształt litery V. Są dość grube i lekko opadające na boki głowy.

Zęby: Mocne, białe, z idealnym zgryzem nożycowym.

Szyja: Mocna i muskularna, przechodzi płynnie w dobrze kątowane łopatki.

Korpus: Solidny i kompaktowy, z głęboką klatką piersiową i dobrze wysklepionymi żebrami. Grzbiet jest prosty, a lędźwie krótkie i mocne.

Ogon: Umieszczony wysoko, noszony radośnie, ale nie nad grzbietem. Jest dobrze owłosiony, ale nie tworzy pióra.

Nogi: Proste, o mocnej kości, z dobrze kątowanymi stawami skokowymi. Łapy są zwarte i owalne z mocnymi, czarnymi pazurami.

Sierść: Szorstka, gęsta i twarda, ale nie szorstka na dotyk. Podszerstek jest miękki i gęsty. Preferowane kolory to wszystkie odcienie czerwieni, od złotego po ciemne kasztanowe.

Charakter: Terier irlandzki jest odważny, żywotny i pewny siebie. Jego naturalna ciekawość i inteligencja czynią go doskonałym kompanem do różnych aktywności. Jest wierny i oddany swojej rodzinie, ale może być nieco nieufny wobec obcych.

Terier irlandzki – ciekawostki o rasie

 1. Starożytny rodowód: Jego obecność w Irlandii jest udokumentowana już ponad dwa tysiące lat temu. Według niektórych źródeł, Terier irlandzki mógł być nawet towarzyszem Celtów w ich podróżach i podbojach.
 2. Słynny w literaturze: Terier irlandzki pojawia się w wielu dziełach literackich. Najbardziej znanym przykładem jest chyba Jock z książki „Jock of the Bushveld”, choć w rzeczywistości pies ten nie był czystą rasą Teriera irlandzkiego.
 3. Pierwsze kluby rasowe: Pierwszy klub dla Terierów irlandzkich został założony w Dublinie w 1879 roku. Było to ważne wydarzenie dla uznania rasy w środowisku kynologicznym.
 4. Nie tylko myśliwy: Mimo że główną funkcją Teriera irlandzkiego było polowanie, były one także używane podczas I i II wojny światowej do przenoszenia wiadomości między oddziałami na froncie.
 5. Wyjątkowa sierść: Sierść Teriera irlandzkiego ma unikatową strukturę, która sprawia, że jest wodoodporna. Dzięki temu pies może pracować w różnych warunkach atmosferycznych, nie martwiąc się o przemoczenie.
 6. Filmowa kariera: Terier irlandzki pojawił się w wielu filmach i programach telewizyjnych. Jeden z nich, o imieniu King, stał się nawet gwiazdą filmu z 1930 roku „The Irish Dog”.
 7. Niebieskie oczy: Choć standard rasy mówi o ciemnobrązowych oczach, niektóre Teriery irlandzkie rodzą się z niebieskimi oczami. Zazwyczaj jednak zmieniają kolor w miarę dorastania.
 8. Energetyczny towarzysz: Terier irlandzki potrzebuje dużo ruchu i aktywności, dzięki czemu jest idealnym towarzyszem dla biegaczy, rowerzystów czy miłośników długich spacerów.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *