Cocker spaniel amerykański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minuty

Cocker spaniel amerykański to jedna z najbardziej uroczych i charyzmatycznych ras psów, którą można spotkać. Jego mały rozmiar, sympatyczny charakter oraz zamiłowanie do zabawy sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla rodzin, par i singli. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej rasie, poznając jej historię, charakterystykę i wymagania.

Cocker spaniel amerykański – opis i wygląd rasy

Cocker spaniel amerykański to średniej wielkości pies o proporcjonalnej budowie i wyjątkowej urodzie. Jego gładka, jedwabista sierść może przyjąć różnorodne odcienie, od ciemnobrązowego przez czerwony, złoty po tricolor. Charakterystyczne są dla niego duże, okrągłe oczy oraz długie, zwisające uszy.

Charakter psa rasy Cocker spaniel amerykański

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Cocker spaniel amerykański to rasa o wielu umiejętnościach, które czynią go wyjątkowym. Po pierwsze, jest znakomitym myśliwym. Jego wrodzone instynkty sprawiają, że świetnie sprawdza się w polowaniach na ptactwo. W dodatku jest niezwykle bystry, dzięki czemu potrafi szybko zareagować na różne sytuacje. Dzięki swojej inteligencji jest też bardzo zdolnym uczniem – może z powodzeniem być trenowany do różnych zadań, takich jak poszukiwanie, aportowanie czy śledzenie. Jego wrażliwy nos może być też używany w konkurencjach tropicielskich czy w ratownictwie.

Jaką ma osobowość?

Cocker spaniel amerykański to prawdziwy entuzjasta życia. Jest radosny, pełen energii i zawsze gotów do zabawy. Jednocześnie jest bardzo lojalny i przywiązany do swojego właściciela oraz rodziny. Jego wrażliwa natura sprawia, że potrafi wyczuć emocje ludzi i dostosować się do nich, co czyni go świetnym towarzyszem. Niemniej jednak, ta sama wrażliwość sprawia, że może on być nieco nieśmiały w obecności nieznajomych lub w nowych sytuacjach. Warto też pamiętać, że nie lubi samotności i może się czuć przygnębiony, jeśli zostawiony sam na dłuższy czas.

Cocker spaniel amerykański – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Cocker spaniela amerykańskiego wymaga konsekwencji, ale przede wszystkim cierpliwości i zrozumienia. Są to psy inteligentne, więc szybko uczą się nowych komend, ale czasami mogą być uparte. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie pozytywnych metod wychowawczych, takich jak nagrody czy pochwały za dobre zachowanie. Ważne jest również zapewnienie psu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej, aby nie nudził się i nie szukał źródeł rozrywki na własną rękę. Regularne sesje treningowe, kursy posłuszeństwa oraz zabawy z zabawkami logicznymi mogą pomóc w zachowaniu równowagi umysłowej i fizycznej.

Dla kogo nadaje się Cocker spaniel amerykański?

Cocker spaniel amerykański to idealny pies dla tych, którzy szukają energicznego, ale jednocześnie lojalnego towarzysza. Świetnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest cierpliwy i kochający. Jednak ze względu na jego energię, najlepiej czuje się w domu z ogrodem lub w miejscu, gdzie ma dużo przestrzeni do biegania i zabawy. Dla singli czy par, które są aktywne i chcą spędzać czas na świeżym powietrzu, Cocker spaniel również będzie doskonałym wyborem. Starsze osoby mogą także rozważyć posiadanie tego psa, ale powinny być świadome jego potrzeb energetycznych.

Cocker spaniel amerykański – cena

Koszt zakupu Cocker spaniela amerykańskiego może się różnić w zależności od wielu czynników. Jeśli decydujemy się na zakup szczeniaka z renomowanej hodowli z dobrym rodowodem, ceny mogą zaczynać się od 4000 zł i wzrastać nawet do 6000 zł lub więcej. Jednak warto pamiętać, że zakup psa to nie jedyny koszt. Szczeniak będzie potrzebował szczepień, regularnych wizyt u weterynarza, a także wysokiej jakości karmy, zabawek, akcesoriów i może wymagać profesjonalnych usług trymowania. Dlatego, decydując się na tę rasę, warto dokładnie rozważyć wszystkie koszty.

Wady i zalety

Zalety:

 1. Towarzyski i przyjazny: Cocker spaniel amerykański to jeden z najbardziej przyjaznych i towarzyskich psów. Uwielbia ludzi, a zwłaszcza dzieci. Jego wrażliwość sprawia, że jest doskonałym towarzyszem dla całej rodziny.
 2. Inteligentny: Ten pies jest bardzo inteligentny, co sprawia, że jest stosunkowo łatwy w szkoleniu. Szybko się uczy i chętnie współpracuje.
 3. Wszechstronny: Jest znakomitym myśliwym, ale także świetnie sprawdza się w różnych dyscyplinach sportowych dla psów, takich jak agility czy obedience.
 4. Energiczny: Uwielbia biegać i bawić się na świeżym powietrzu, co czyni go idealnym towarzyszem dla aktywnych ludzi.

Wady:

 1. Wysokie potrzeby pielęgnacyjne: Gruby, falujący płaszcz Cocker spaniela wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie plątał się i był w dobrym stanie. Może to być czasochłonne dla niektórych właścicieli.
 2. Potrzeba dużo aktywności: O ile jest to zaleta dla aktywnych osób, dla tych mniej aktywnych może okazać się wyzwaniem. Cocker spaniel amerykański potrzebuje dużo ruchu i zabawy.
 3. Czułość: Jego wrażliwa natura sprawia, że może być nieco nieśmiały w obecności nieznajomych lub w nowych sytuacjach. Może też nie radzić sobie dobrze w hałaśliwym lub chaotycznym otoczeniu.
 4. Skłonności do chorób: Niestety, rasa ta jest narażona na pewne choroby dziedziczne, co może prowadzić do wyższych kosztów weterynaryjnych.

Cocker spaniel amerykański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Kiedy mówimy o Cocker spanielu amerykańskim, mówimy o psie o średnim zapotrzebowaniu energetycznym. Ważne jest, aby dostarczać mu zbilansowaną dietę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto inwestować w wysokiej jakości karmę przeznaczoną dla psów średniej wielkości z odpowiednią ilością białka i tłuszczu. Ponadto Cocker spaniele mają tendencję do tycia, więc regularne kontrolowanie ich wagi i dostosowywanie porcji karmy jest kluczowe. Pamiętaj również o regularnych posiłkach, zamiast pozostawiać jedzenie dla psa na cały dzień.

Pielęgnacja

Cocker spaniel amerykański ma gęstą, falującą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Aby uniknąć plątania się włosów, warto codziennie przeczesać sierść za pomocą szczotki. Co kilka tygodni warto także odwiedzić trymera, który profesjonalnie przyciąć sierść, zwłaszcza w okolicach uszu, łap i brzucha. Ponadto regularne sprawdzanie uszu jest ważne, gdyż rasa ta jest podatna na infekcje uszne. Utrzymywanie ich w czystości może zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

Choroby

Niestety, Cocker spaniel amerykański jest narażony na pewne choroby dziedziczne. Najczęstsze z nich to choroby oczu, takie jak zaćma czy atrofia siatkówki. Dodatkowo, mogą cierpieć na dysplazję stawu biodrowego czy problemy z uszami, takie jak przewlekłe infekcje uszne. Dlatego regularne kontrole weterynaryjne i świadomość objawów tych chorób są kluczowe dla wczesnego wykrycia i leczenia.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Zanim Cocker spaniel amerykański pojawi się w Twoim domu, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów. Po pierwsze, dobrą jakość miski na jedzenie i wodę oraz wygodne legowisko. Ze względu na ich aktywną naturę, warto mieć też różnorodne zabawki, które pomogą im spalić energię. Dobrej jakości smycz i obroża są niezbędne dla spacerów i treningu. Warto także zainwestować w produkty do pielęgnacji, takie jak szczotki, grzebienie czy preparaty do czyszczenia uszu. Jeśli planujesz trening posłuszeństwa czy agility, odpowiednie akcesoria treningowe również będą potrzebne.

Historia psa rasy Cocker spaniel amerykański

Historia Cocker spaniela amerykańskiego jest fascynująca i pełna zwrotów akcji. O ile europejski Cocker spaniel jest rasą znaną od wielu wieków, to jego amerykański kuzyn ma korzenie bardziej nowoczesne, ale nie mniej interesujące.

Początki

Wszystko zaczęło się, gdy w XIX wieku spaniele przybyły do Ameryki z Wielkiej Brytanii. Początkowo nie rozróżniano między różnymi rodzajami spanieli, a klasyfikacja opierała się głównie na wadze. Psy ważące mniej niż 28 funtów były klasyfikowane jako Cocker spaniele (nazwane tak z powodu ich zdolności do polowania na słowiki, czyli „woodcocks” w języku angielskim), podczas gdy cięższe były uważane za springer spaniele.

Rozwój rasy

Jednak z czasem amerykańscy hodowcy zaczęli kierować rozwój rasy w nieco innym kierunku niż ich europejscy odpowiednicy. Dążyli do stworzenia psa o bardziej wyrafinowanym wyglądzie, z krótszym pyskiem, bardziej zaokrąglonymi oczami i lżejszym, bardziej jedwabistym płaszczem. Ten specyficzny ideał urody różnił się od tradycyjnego wyglądu europejskiego Cocker spaniela.

W 1946 roku, ze względu na te różnice, Amerykański Klub Kynologiczny (AKC) uznał Cocker spaniela amerykańskiego za odrębną rasę.

Obecnie

Dziś Cocker spaniel amerykański jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i ukochanych psów w Stanach Zjednoczonych. Jego wdzięczne ruchy, piękny płaszcz i przyjazne usposobienie przysporzyły mu wielu fanów. Rasa ta stała się również popularna w innych częściach świata, w tym w Europie. Pomimo że przeszła długą drogę od pierwotnych myśliwskich korzeni, nadal zachowała swoje instynkty i pasję do pracy.

Wzorzec psa rasy Cocker spaniel amerykański

Wzorzec rasy to zestaw cech i charakterystyk, które określają idealnego przedstawiciela danej rasy. Dla Cocker spaniela amerykańskiego wzorzec ten został dokładnie określony, aby odzwierciedlić jego unikalną urodę, budowę i temperament.

Budowa ciała

Cocker spaniel amerykański to pies średniej wielkości o harmonijnej budowie. Jego ciało powinno być dobrze zbalansowane i muskularne, ale jednocześnie eleganckie. Grzbiet jest krótki i mocny, z dobrze zaznaczonym łukiem nad lędźwiami, a klatka piersiowa głęboka.

Głowa i pysk

Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnie zarysowanym stopem. Pysk jest szeroki i głęboki z mocnymi szczękami. Oczy są zaokrąglone, o średniej wielkości, o wyrazie inteligencji i zainteresowania. Kolor oczu może się różnić w zależności od umaszczenia, ale najczęściej są to odcienie brązu. Uszy są charakterystyczne dla rasy – długie, osadzone nisko, zwisające, o jedwabistym włosie.

Sierść

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych cech Cocker spaniela amerykańskiego jest jego sierść. Jest ona średniej długości, gładka i jedwabista w dotyku. Włosy na ciele są krótsze, podczas gdy te na uszach, brzuchu, nogach i ogonie są dłuższe i mogą tworzyć lekkie fale. Umaszczenie jest różnorodne i może przyjmować niemal każdy kolor lub kombinację kolorów.

Temperament

Oprócz cech fizycznych, wzorzec rasy obejmuje również pewne cechy charakteru. Cocker spaniel amerykański powinien być radosny, przyjazny i żywiołowy. Jego temperament jest zrównoważony, nie jest ani zbyt agresywny, ani zbyt nieśmiały.

Cocker spaniel amerykański – ciekawostki o rasie

Cocker spaniel amerykański to nie tylko piękny i inteligentny pies, ale również rasa o bogatej historii i wielu interesujących cechach. Oto kilka ciekawostek, które mogą zaskoczyć nawet tych, którzy uważają się za ekspertów od tej rasy:

 1. Hollywoodzka gwiazda: Najbardziej znany Cocker spaniel amerykański to niewątpliwie Lady z filmu „Dama i Włóczęga” wytwórni Disneya. Jej postać pomogła zwiększyć popularność rasy w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku.
 2. Nazwa „Cocker”: Jak już wspomniano, nazwa „Cocker” pochodzi od słowa „woodcock”, co w języku angielskim oznacza słowika. Psy tej rasy były pierwotnie używane do polowania na te ptaki w Anglii.
 3. Sportowcy: Mimo swojego uroczego wyglądu, Cocker spaniele są znakomitymi sportowcami. Świetnie radzą sobie w różnych dyscyplinach sportu dla psów, takich jak agility, obedience czy flyball.
 4. Różnorodność kolorystyczna: Cocker spaniel amerykański jest jedną z ras psów o największej różnorodności kolorystycznej. Można je spotkać w praktycznie każdym kolorze i kombinacji kolorów.
 5. Dwóch braci: Chociaż Cocker spaniel amerykański i angielski dzielą wspólne korzenie, obie rasy rozwinęły się w zupełnie różne strony, zarówno pod względem wyglądu, jak i temperamentu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tych różnic dopóki nie zetkną się z obiema rasami osobiście.
 6. Znakomite nosy: O ile Cocker spaniele są znane głównie z polowania na ptaki, ich wspaniałe zdolności sensoryczne sprawiają, że świetnie radzą sobie również jako psy poszukiwawcze czy tropiące.
 7. Wysoka energia: Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Cocker spaniel amerykański to prawdziwa kula energii. Wymagają regularnej aktywności fizycznej i umysłowej, aby być szczęśliwymi i zdrowymi.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *