Terier tybetański – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Terier tybetański to rasa psów o egzotycznym pochodzeniu i niezwykle ujmującym wyglądzie. Swoje korzenie ma w najodleglejszych zakątkach Himalajów, gdzie towarzyszył buddyjskim mnichom. Ta rasa to idealne połączenie niezależności teriera z łagodnym temperamentem psa towarzyszącego. Ten artykuł przeniesie Cię w fascynujący świat Teriera tybetańskiego.

Terier tybetański – opis i wygląd rasy

Terier tybetański to pies małego do średniego wzrostu, o proporcjonalnej i dobrze umięśnionej budowie ciała. Dorosłe psy tej rasy osiągają wysokość w kłębie od 35 do 41 cm, a ich waga wynosi średnio od 8 do 15 kg. Posiadają długą, gęstą, falującą sierść, której kolor może wahać się od czysto białego po czarny, z różnymi odcieniami brązów, szarości i złota.

Głowa Teriera tybetańskiego jest proporcjonalna do reszty ciała, z ciemnymi, okrągłymi oczami pełnymi inteligencji. Charakterystyczną cechą tej rasy są spadające uszy, które dodają psu wyglądu pełnego wdzięku i uroku.

Charakter psa rasy Terier tybetański

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Terier tybetański to pies niezwykle inteligentny i bystry. Wyróżnia się świetnymi zdolnościami do uczenia się, a jego naturalna ciekawość i skłonność do eksploracji czynią go wspaniałym towarzyszem spacerów. Pies tej rasy doskonale sprawdzi się jako pies rodzinny, ale może również pracować jako pies do towarzystwa dla osób starszych.

Jaką ma osobowość?

Charakter teriera tybetańskiego jest niezwykle zróżnicowany i często zaskakujący. Są to psy bardzo towarzyskie, przyjazne, ale też niezależne. Lubią być w centrum uwagi, ale także cenią sobie czas spędzony samotnie. Są lojalne i oddane swoim właścicielom, a jednocześnie są zdolne do samoobrony i ochrony terytorium.

Terier tybetański – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Teriera tybetańskiego wymaga cierpliwości i konsekwencji. Są to psy inteligentne, które szybko uczą się nowych komend, ale mogą być również uparte. Kluczem do sukcesu jest urozmaicenie treningu, stosowanie pozytywnych metod oraz nagradzanie psa za dobre zachowanie.

Dla kogo nadaje się Terier tybetański?

Terier tybetański doskonale sprawdzi się jako pies dla rodziny z dziećmi, ale także dla osób starszych, szukających psa do towarzystwa. Jest to rasa tolerancyjna i cierpliwa, dobrze radząca sobie z innymi zwierzętami domowymi. Wymaga jednak odpowiedniego, regularnego wysiłku fizycznego oraz umysłowego.

Terier tybetański – cena

Cena Teriera tybetańskiego zależy od wielu czynników, w tym od reputacji hodowli, jakości rodowodu, sukcesów wystawowych rodziców oraz ogólnego stanu zdrowia szczeniąt. W Polsce cena za szczeniaka tej rasy zaczyna się od około 2500 złotych i może wzrosnąć do nawet 4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Terier tybetański to rasa z charakterem, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Mogą być uparte i niezależne, co wymaga od właściciela cierpliwości i konsekwencji w szkoleniu. Są także dość aktywne, co oznacza, że potrzebują regularnej aktywności fizycznej.

Zalety

Zalety Teriera tybetańskiego to przede wszystkim jego niezwykły urok i towarzyskość. Są to psy bardzo lojalne i oddane swoim właścicielom. Ich inteligencja sprawia, że są zdolne do uczenia się wielu różnych sztuczek i komend. Teriery te są także znane ze swojej tolerancji i cierpliwości, co czyni je idealnymi psami dla rodzin z dziećmi.

Terier tybetański – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Podobnie jak inne rasy, Terier tybetański potrzebuje zrównoważonej diety, która dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych. Warto zwrócić uwagę na wysokiej jakości karmy, które zawierają odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Ponadto, ze względu na tendencję do nadwagi, ważne jest regularne kontrolowanie wagi psa.

Pielęgnacja

Terier tybetański ma gęstą, falującą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się codzienne czesanie, aby uniknąć powstawania kołtunów. Kąpiele można przeprowadzać raz na miesiąc lub rzadziej, w zależności od stopnia zabrudzenia sierści.

Choroby

Teriery tybetańskie są ogólnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, są narażone na pewne schorzenia. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą choroby oczu, takie jak katarakta i atrofia siatkówki, oraz dysplazja stawów biodrowych. Ważne jest regularne badanie weterynaryjne i utrzymanie psa w dobrej kondycji.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Podstawowe akcesoria dla Teriera tybetańskiego to smycz, obroża, miseczki na karmę i wodę, zabawki, koc lub legowisko. Ze względu na długą sierść, konieczne będzie też wyposażenie się w odpowiednie narzędzia do pielęgnacji, takie jak szczotka czy grzebień.

Historia psa rasy Terier tybetański

Początki

Historia Teriera tybetańskiego jest niezwykle intrygująca i pełna tajemnic. Te egzotyczne psy pochodzą z najwyższych szczytów Himalajów, gdzie przez wieki były wiernymi towarzyszami mnichów w buddyjskich klasztorach. Służyły tam nie tylko jako psy stróżujące, ale również były czczone jako święte psy, które według wierzeń odganiały złe duchy i przynosiły dobre szczęście.

Pierwsze pisemne wzmianki o Terierach tybetańskich pochodzą z sanskryckich manuskryptów napisanych około 2000 lat p.n.e., co potwierdza, że rasa ta jest jedną z najstarszych na świecie.

Rozwój rasy

Prawdziwy rozwój rasy Terier tybetański rozpoczął się jednak dopiero na początku XX wieku. Do Europy psy te dotarły dzięki doktor Agnes R.H. Greig, pracującej w ówczesnym Cesarstwie Indyjskim. Greig otrzymała jako prezent parę tych niezwykłych psów, które później stały się przodkami wielu europejskich linii tej rasy.

Rasa została oficjalnie uznana przez The Kennel Club w Wielkiej Brytanii w 1930 roku, a nieco później, bo w 1973 roku, również przez American Kennel Club.

Obecnie

Dziś Terier tybetański jest znany i ceniony na całym świecie jako doskonały pies rodzinny. Mimo to, nadal pozostaje rasą niezbyt popularną, co jest częściowo spowodowane jej unikalnym charakterem i specyficznymi wymaganiami dotyczącymi opieki.

Ciekawostką jest fakt, że w swojej ojczyźnie, Tybecie, psy te nadal pełnią tradycyjne role stróżów i towarzyszy mnichów. Szanowane są za swoją mądrość, lojalność i niezależność, które sprawiają, że nadal są niezastąpione w trudnych warunkach himalajskich klasztorów.

Wzorzec psa rasy Terier tybetański

Według wzorca FCI, Terier tybetański jest psem średniej wielkości, proporcjonalnie zbudowanym, o silnej, ale nie ciężkiej sylwetce.

Wysokość w kłębie wynosi od 35 do 41 cm, a waga powinna oscylować między 8 a 15 kg. Różnica w wielkości między psami a suczkami jest nieznaczna, co podkreśla harmonijność i dobrą proporcję tej rasy.

Głowa Teriera tybetańskiego jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem. Oczy są ciemne, okrągłe, o wyrazistej, ale niezbyt głębokiej gałce ocznej. Uszy są średniej wielkości, wiszące, pokryte długim włosem.

Terier tybetański ma silną, dobrze umięśnioną szyję, przechodzącą płynnie w mocny grzbiet. Klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta, a brzuch lekko podciągnięty. Ogon jest średniej długości, noszony dumnie w łuku nad grzbietem.

Rasa ta charakteryzuje się gęstą, falującą sierścią, której kolor może być dowolny. Sierść jest dwuwarstwowa – miękkie, gęste podszerstek skutecznie chroni psa przed zimnem, a długi, szorstki włos okrywowy nadaje mu charakterystyczny wygląd.

Wzorzec FCI zwraca uwagę na dynamizm i żywotność Teriera tybetańskiego. Psy te powinny poruszać się swobodnie i z gracją, a ich temperament powinien odzwierciedlać żywotność i entuzjazm, typowy dla tej rasy.

Choć Terier tybetański jest rasą o silnej budowie, to nie powinien prezentować cech przesadnej ciężkości. Wzorzec podkreśla, że musi zachować zwinność i lekkość ruchów, co jest jednym z kluczowych elementów jego wyglądu.

Terier tybetański – ciekawostki o rasie

Terier tybetański jest rasą pełną zaskakujących ciekawostek.

Jednym z najciekawszych faktów dotyczących tej rasy jest to, że pomimo noszenia w swojej nazwie słowa „terier”, nie jest to typowy terier w sensie myśliwskim. Nie jest to rasa stworzona do polowań czy prac ziemnych, a nazwa „terier” wzięła się od tybetańskiego słowa „terrier”, które po prostu oznacza „pies”.

Kolejna ciekawostka dotyczy historii rasy. Teriery tybetańskie były uważane za święte psy w klasztorach Tybetu. Wierzono, że te psy mogą odstraszać złe duchy i przynosić szczęście. Do dzisiaj w swojej ojczyźnie cieszą się wielkim szacunkiem i są traktowane z niezwykłą czcią.

Ważnym elementem historii tej rasy jest fakt, że Terier tybetański jest jednym z najstarszych typów psów na świecie. Jego przodkowie prawdopodobnie towarzyszyli nomadom z Tybetu już kilka tysięcy lat temu.

Interesujące jest również to, że Terier tybetański jest jednym z nielicznych psów, które potrafią „modlić się”. Jest to zachowanie, które można zaobserwować, gdy pies jest szczególnie zrelaksowany – leży na plecach, z zamkniętymi oczami, z przednimi łapami skierowanymi ku górze, przypominając postawę modlitewną.

Mimo swojej niezależnej natury i skłonności do dominacji, Teriery tybetańskie są zaskakująco dobre w roli psów terapeutycznych. Ich inteligencja, cierpliwość i empatia sprawiają, że są doskonałe do pracy z osobami starszymi czy dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.

Ostatnią, ale nie mniej istotną ciekawostką jest to, że sierść Teriera tybetańskiego jest hipoalergiczna. Dzięki temu, osoby z alergią na sierść psa mogą rozważyć wybór właśnie tej rasy.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *