Terier walijski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Terier walijski to rasa psa pełna charakteru i energii, której historia, cechy i umiejętności sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla wielu rodzajów rodzin i stylów życia. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tej unikalnej rasie.

Terier walijski – opis i wygląd rasy

Terier walijski, znany również jako Welsh Terrier, to rasa średniej wielkości, którą łatwo rozpoznać po jej charakterystycznym wyglądzie. Te psy mają czerwono-brązowy płaszcz z czarnym lub grzbietem i mają średniej wielkości, ale mocno zbudowane ciała, które pokazują ich siłę i wytrzymałość.

Charakter psa rasy Terier walijski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Teriery walijskie są niezwykle bystre i zrównoważone, co czyni je świetnymi kompanami dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Mają naturalne zdolności do szkolenia w różnych dziedzinach, takich jak agility, posłuszeństwo, szkolenie psów terapeutycznych i ratowniczych.

Jaką ma osobowość?

Terier walijski to prawdziwy brylant wśród ras psów. Jest to pies o niezwykle złożonej i wielowymiarowej osobowości. Z jednej strony, jest to rasa niezwykle żywiołowa, pełna energii i entuzjazmu do życia. Teriery walijskie są zawsze gotowe do zabawy i nie znają znaczenia słowa „nuda”.

Z drugiej strony, te psy wykazują również głębokie poczucie lojalności i oddania dla swoich właścicieli. Są to psy towarzyskie, które uwielbiają spędzać czas ze swoją rodziną, bez względu na to, czy jest to czas na zabawę, czy po prostu na relaks.

Teriery walijskie są również psami o silnej woli i niezależnej naturze. Mają swoje zdanie na różne tematy i nie wahają się go wyrażać. Ale pomimo tej niezależności, Terier walijski jest zawsze skłonny do współpracy i jest zadowolony, kiedy może sprawić radość swojemu właścicielowi.

Terier walijski – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Teriera walijskiego jest zadaniem, które wymaga cierpliwości, konsekwencji i zrozumienia dla unikalnej osobowości tych psów. Teriery walijskie są bystre i szybko uczą się nowych rzeczy, ale mają też swoje upodobania i mogą być uparte, jeśli czują, że coś jest niewłaściwe.

Klucz do skutecznego szkolenia Teriera walijskiego leży w zrozumieniu jego potrzeb i zastosowaniu metod, które są dla niego odpowiednie. To oznacza, że szkolenie powinno być oparte na pozytywnym wzmacnianiu, a nie na karaniu.

Jednym z najważniejszych aspektów szkolenia jest nauczenie psa podstawowych komend, takich jak „siad”, „zostań”, „do mnie”. Są one niezbędne dla bezpieczeństwa psa i upewnienia się, że jest on zawsze pod kontrolą.

Dla kogo nadaje się Terier walijski?

Terier walijski to rasa, która jest idealna dla osób o różnych stylach życia. Ze względu na swoją żywotność i energię, jest idealny dla aktywnych rodzin z dziećmi, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, bawiąc się i biegając.

Terier walijski będzie także świetnym towarzyszem dla osób samotnych lub par, które szukają psa, który będzie ich wiernym towarzyszem i członkiem rodziny. Ta rasa jest również odpowiednia dla osób starszych, które szukają psa o umiarkowanym poziomie energii, który będzie zadowolony z regularnych spacerów i czasu spędzonego na relaksie w domu.

Terier walijski – cena

Cena Teriera walijskiego zależy od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy, linia rodowodowa rodziców, a także liczba i wiek szczeniąt w miocie. Średnia cena Teriera walijskiego w Polsce wynosi od 2000 do 4000 zł.

Warto pamiętać, że cena zakupu psa to tylko jedno z wielu kosztów związanych z posiadaniem psa. Właściciele powinni także przewidzieć koszty takie jak karmienie, regularne wizyty u weterynarza, ubezpieczenia, a także potencjalne koszty związane z treningiem i pielęgnacją.

Wady i zalety

Terier walijski, jak każda rasa psa, ma swoje plusy i minusy, które potencjalni właściciele powinni wziąć pod uwagę.

Wady:

 • Teriery walijskie mogą być uparte, co może utrudniać trening.
 • Są to psy o wysokim poziomie energii, które potrzebują dużo ruchu i stymulacji mentalnej.
 • Mogą wykazywać tendencje do kopania, co może być problematyczne dla osób z pięknie utrzymanym ogrodem.

Zalety:

 • Teriery walijskie są inteligentne, szybko uczą się nowych rzeczy.
 • Są bardzo lojalne i towarzyskie, co czyni je doskonałymi psami rodzinymi.
 • Mają umiarkowany poziom szczekania, co może być zaletą dla osób mieszkających w bloku.

Terier walijski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Terier walijski wymaga dobrze zbilansowanej diety, która zapewni mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dobra dieta dla Teriera walijskiego powinna zawierać wysokiej jakości białko (z mięsa, ryb lub drobiu), zdrowe tłuszcze (np. z ryb, oleju lnianego) oraz owoce i warzywa dostarczające błonnika i witamin.

Dobrym pomysłem jest konsultacja z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia psów, aby stworzyć plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb psa, uwzględniający jego wiek, wagę, poziom aktywności i stan zdrowia.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Teriera walijskiego jest stosunkowo prosta, ale wymaga regularności. Te psy mają dwuwarstwową sierść, która wymaga regularnego czesania, aby uniknąć matowania i utrzymania jej w dobrej kondycji.

Teriery walijskie nie linieją tak mocno jak niektóre inne rasy, ale nadal zaleca się regularne czesanie, aby usunąć martwe włosy i skórę.

Te psy nie wymagają częstych kąpieli – zazwyczaj wystarczy je kąpać raz na kilka miesięcy, chyba że są szczególnie brudne. Ważne jest jednak, aby używać szamponu przeznaczonego dla psów, który nie podrażni ich skóry.

Choroby

Terier walijski to generalnie zdrowa rasa, ale jak wszystkie rasy, może być podatna na pewne choroby. Do najczęstszych problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć Teriera walijskiego, należą alergie, problemy z oczami, dysplazja stawu biodrowego, a także pewne problemy skórne.

Ważne jest, aby regularnie odwiedzać weterynarza i prowadzić odpowiednie badania profilaktyczne, aby wykryć i leczyć ewentualne problemy zdrowotne jak najwcześniej.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowanie się na przyjęcie Teriera walijskiego do domu wymaga zaplanowania i zakupu odpowiedniego wyposażenia. Do podstawowych rzeczy, które powinniśmy mieć, zanim nasz nowy pupil przekroczy próg domu, należą:

 • Smycz i obroża, najlepiej regulowana, aby dostosować ją do wzrostu psa.
 • Miska na jedzenie i wodę.
 • Legowisko, które zapewni psu wygodne miejsce do spania.
 • Zabawki dla psów, które pomogą zaspokoić jego potrzebę żucia i będą służyły do zabawy.
 • Produkty do pielęgnacji, takie jak szczotka do sierści, szampon dla psów i pasta do zębów.

Historia psa rasy Terier walijski

Początki

Historia Teriera walijskiego sięga odległych czasów, aż do epoki średniowiecza. Na terenach dzisiejszej Walii, teriery były już wtedy nieodłącznym towarzyszem mieszkańców tych terenów. Przez wieki, psy te były wykorzystywane do polowań na lisów, borsuki i inne zwierzęta szkodliwe dla lokalnej społeczności rolników. Ze względu na swoje naturalne zdolności i wrodzoną odwagę, teriery szybko zyskały reputację niezastąpionych towarzyszy w polowaniu.

Rozwój rasy

W XVIII wieku, Teriery walijskie zaczęły zyskiwać popularność poza granicami Walii. W tym czasie, na terenach Anglii i Szkocji zaczęto organizować pierwsze pokazy i wystawy psów, na których teriery były często nagradzane za swoje unikalne cechy i zdolności. To właśnie wtedy, dzięki staraniom entuzjastów rasy, Teriery walijskie zaczęły być hodowane w sposób bardziej zorganizowany, co przyczyniło się do utrzymania i zachowania charakterystycznych cech rasy.

W 1886 roku, Terier walijski został oficjalnie uznany przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii. Kilka lat później, rasa ta zyskała również uznanie American Kennel Club.

Obecnie

Dzisiaj, Terier walijski jest cenioną rasą na całym świecie, choć jego popularność nie jest tak duża jak niektórych innych ras terierów. Psy te są cenione za swoją inteligencję, żywotność, a także lojalność i towarzyskość.

Mimo że dni polowania są już daleko w przeszłości, Terier walijski nadal zachował swoje naturalne instynkty i zdolności. Jest to rasa, która doskonale odnajduje się zarówno w roli psa rodzinnego, jak i psa sportowego, uczestnicząc w takich dyscyplinach jak agility, obedience czy tracking.

Wzorzec psa rasy Terier walijski

Terier walijski jest psem średniej wielkości, o mocnej, kompaktowej budowie i wyrazistym, energicznym wyglądzie. Zgodnie z wzorcem rasy, waży od 9 do 9,5 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi około 39 cm. W przypadku samców, wielkość i masa mogą być nieco większe niż u samic.

Głowa Teriera walijskiego jest proporcjonalna do reszty ciała, z płaskim czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem. Oczy są małe, kształtu migdałowego, ciemnobrązowe lub czarne. Uszy są małe, V-kształtne, noszone opadająco, przylegające do głowy.

Sierść Teriera walijskiego jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tej rasy. Jest twarda, gęsta i obfita, z dobrze rozwiniętym podszerstkiem. Kolor sierści to typowy dla terierów czarny lub ciemnoszary grzbiet, z czerwonawymi lub płowymi bokami. Niektóre psy mogą mieć małe, białe znaczenia na piersi czy łapach, ale nie są one pożądane zgodnie ze wzorcem rasy.

W ruchu, Terier walijski wykazuje swój charakterystyczny, energiczny i żywotny styl. Jego ruch jest swobodny i łatwy, z mocnym, sprężystym krokiem.

Ogólnie rzecz biorąc, Terier walijski jest psem harmonijnie zbudowanym, o silnej, ale nie ciężkiej budowie. Jest to rasa, która idealnie łączy w sobie elegancję z siłą, co sprawia, że jest nie tylko pięknym, ale również niezwykle funkcjonalnym psem.

Terier walijski – ciekawostki o rasie

Terier walijski, choć nie jest jedną z najpopularniejszych ras, kryje w sobie wiele fascynujących ciekawostek, które potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników psów.

 1. Żywotność: Teriery walijskie są znanymi długowiecznikami w świecie psów. Wiele z nich dożywa 15, a nawet 17 lat, co jest imponującym wynikiem, szczególnie w porównaniu z innymi rasami o podobnej wielkości.
 2. Osiągnięcia sportowe: Teriery walijskie to doskonałe psy sportowe. Choć nie są tak popularne w dyscyplinach sportowych jak niektóre inne rasy, to jednak mają na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć, zwłaszcza w dyscyplinach takich jak agility czy obedience.
 3. Filmowe role: Teriery walijskie zdobyły uznanie nie tylko na wystawach i zawodach sportowych, ale także na dużym ekranie. Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tej rasy jest Skip, który wystąpił u boku Franklina D. Roosevelta w filmie „The Little Colonel”.
 4. Niezwykła odwaga: Teriery walijskie, podobnie jak inne rasy terierów, słyną z niezwykłej odwagi. Choć są stosunkowo małe, nie boją się stanąć oko w oko z dużo większym przeciwnikiem. Ta cecha pochodzi bezpośrednio od ich przodków, którzy byli wykorzystywani do polowań na borsuki czy lisy.
 5. Wyjątkowy wygląd: Choć Teriery walijskie wyglądają dość podobnie do innych terierów, to jednak mają kilka unikalnych cech. Jedną z nich jest ich sierść, która jest twarda i gęsta, a jej kolorystyka stanowi unikalne połączenie czarnego lub ciemnoszarego grzbietu z czerwonawymi lub płowymi bokami.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *