Entlebucher – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Entlebucher Sennenhund, znany również jako Entlebucher, to najmniejszy z czterech szwajcarskich psów pasterskich, ale pomimo swojego rozmiaru, nie można go lekceważyć. Ten zdrowy, zwinny i uroczy pies posiada wiele cech, które sprawiają, że jest wyjątkowym towarzyszem dla odpowiedniej osoby lub rodziny. Ten artykuł zapewni Ci kompleksowe informacje o tej niezwykłej rasie.

Entlebucher – opis i wygląd rasy

Entlebucher to pies średniej wielkości, o silnej, muskularnej budowie i zwartej sylwetce. Ma krótką, gęstą sierść w charakterystycznych trójkolorowych odcieniach: czarnym, białym i czerwonym. Głowa jest proporcjonalna do ciała, z wyraźnym stopem i średniej wielkości, trójkątnymi uszami. Oczy są ciemnobrązowe, z żywym, inteligentnym wyrazem.

Charakter psa rasy Entlebucher

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Entlebucher to pies o wielu umiejętnościach. Jako rasa pasterska, jest bardzo inteligentny i szybko uczy się nowych komend i sztuczek. Jest również bardzo zwinny, co czyni go świetnym kandydatem do agility. Ze względu na swoją silną więź z ludźmi, Entlebucher może być doskonałym psem terapeutycznym.

Jaką ma osobowość?

Entlebucher jest psiem energicznym, lojalnym i towarzyskim. Chociaż jest naturalnie nieufny wobec obcych, nigdy nie jest agresywny. Jest zdecydowany i odważny, a jednocześnie kochający i oddany swojej rodzinie. Potrafi być również niezależny, co wymaga od właściciela konsekwentnego wychowania.

Entlebucher – jak wyszkolić i wychować?

Entlebucher jest łatwy do szkolenia dzięki swojej inteligencji i chęci do pracy. Najważniejsze jest konsekwencja, cierpliwość i pozytywne wzmacnianie. Trzeba pamiętać, że to pies o silnym instynkcie pasterskim, więc potrzebuje zadań do wykonania i musi się czuć potrzebny.

Dla kogo nadaje się Entlebucher?

Entlebucher to pies dla aktywnych osób lub rodzin, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest odpowiedni dla osób z doświadczeniem w posiadaniu psów, które są w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i stymulacji umysłowej.

Entlebucher – cena

Cena Entlebuchera może się różnić w zależności od hodowli i linii rodowodowej. W Polsce średnia cena za szczeniaka tej rasy to około 3000-4000 złotych. Pamiętaj jednak, że cena to tylko jedno z wielu aspektów, które należy rozważyć przy wyborze psa.

Wady i zalety

Wady

Podstawową trudnością związaną z posiadaniem Entlebuchera jest jego wysoka energia i potrzeba dużego wysiłku fizycznego. To może być wyzwanie dla osób o niskim poziomie aktywności. Entlebucher potrzebuje regularnej, intensywnej aktywności, w przeciwnym razie może stać się niespokojny i destrukcyjny.

Inną wadą jest naturalna nieufność Entlebuchera wobec obcych. To jest cecha dziedziczna po przodkach – psach pasterskich, które strzegły stad. Entlebucher może być nieufny wobec obcych, co wymaga od właściciela odpowiedniego szkolenia i socjalizacji.

W przypadku Entlebuchera ważna jest także konsekwentność w wychowaniu. Jest to pies o silnej woli, który może próbować zdominować niezdecydowanego właściciela. Konieczne jest więc konsekwentne i spójne prowadzenie psa, co może stanowić wyzwanie dla osób bez doświadczenia.

Zalety

Mimo kilku wyzwań związanych z posiadaniem Entlebuchera, rasa ta ma wiele zalet. Na pierwszym miejscu warto wspomnieć o jego lojalności. Entlebucher jest niezwykle przywiązany do swojej rodziny i będzie jej towarzyszył w każdej sytuacji.

Inteligencja jest kolejną ważną zaletą tej rasy. Entlebuchery są szybkie w nauce, łatwo przyswajają nowe komendy i sztuczki. Są również zdolne do samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji, co jest szczególnie przydatne w przypadku psich sportów.

Entlebucher to także pies o dużej zwinności. Jest to wynik dziedzictwa po przodkach, którzy musieli poradzić sobie z trudnym terenem alpejskim. Ta zwinność sprawia, że Entlebucher doskonale radzi sobie w takich sportach jak agility, ale jest także świetnym towarzyszem na długich spacerach czy wędrówkach.

Entlebucher – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Entlebucher, jak każdy pies, wymaga zrównoważonej, pełnej diety, dostosowanej do jego wieku, stanu zdrowia i poziomu aktywności. Zdecydować można się na karmę suchą, mokrą, domowe gotowanie czy dietę BARF. Najważniejsze, aby dieta była pełna i zbilansowana, dostarczając psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Z uwagi na ich aktywny tryb życia, Entlebuchery wymagają wysokobiałkowej diety, która dostarczy im energii. Ważne są również tłuszcze, które dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych, oraz węglowodany, które dostarczają energii. Pamiętaj, że dieta psa powinna być bogata w witaminy i minerały, które zapewniają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu.

Pielęgnacja

Entlebucher posiada krótką, gęstą sierść, która nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Wystarczy regularne, przynajmniej raz w tygodniu, szczotkowanie, aby usunąć martwe włosy i utrzymać sierść w dobrej kondycji. W okresie linienia, szczotkowanie powinno być częstsze.

Oprócz pielęgnacji sierści, konieczna jest regularna kontrola i czyszczenie uszu, zwłaszcza jeśli pies dużo pływa. Oczy powinny być czyste i jasne, a wszelkie zmiany czy objawy infekcji powinny być skonsultowane z weterynarzem. Zęby Entlebuchera wymagają regularnego czyszczenia, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego i chorób dziąseł.

Choroby

Entlebucher to generalnie zdrowa rasa, ale jak każda rasa, ma pewne predyspozycje do określonych problemów zdrowotnych. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, które są częstymi problemami u dużych ras psów.

Występuje także zwiększone ryzyko wystąpienia choroby von Willebranda (typu I), która jest dziedzicznym zaburzeniem krzepnięcia krwi. Przed zakupem szczeniaka warto zapytać hodowcę o wyniki badań rodziców w kierunku tych chorób.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Entlebuchera do domu, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy. Na pewno potrzebny będzie kaganiec, smycz i obroża lub uprząż. Wybór odpowiedniego łóżka dla psa, zależy od preferencji psa, jednak powinno być ono na tyle duże, aby pies mógł się na nim wygodnie położyć.

Ze względu na aktywny charakter Entlebuchera, warto zainwestować w różnego rodzaju zabawki – od gryzaków, poprzez zabawki interaktywne, aż po piłki czy frisbee. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w sprzęt do treningu, takie jak kliker czy smakołyki treningowe.

Ważne jest również, aby zapewnić psu odpowiednie miejsce do biegania i zabawy, a także do odpoczynku i regeneracji. Oznacza to, że powinieneś mieć dostęp do ogrodu lub parku, a także spokojnego miejsca w domu, gdzie pies będzie mógł odpocząć.

Historia psa rasy Entlebucher

Początki

Historia rasy Entlebucher, znanej również jako Entlebucher Sennenhund, jest ściśle związana z historią Alp Szwajcarskich. Początki rasy sięgają co najmniej XVII wieku, kiedy to psy te były używane jako psy pasterza, stróżujące nad stadami bydła na alpejskich pastwiskach.

Nazwa rasy pochodzi od doliny Entlebuch w kantonie Luzern w Szwajcarii. Psy te były cennymi towarzyszami pasterzy ze względu na ich siłę, wytrzymałość i zdolności pasterskie, które pomagały utrzymać bezpieczeństwo i porządek w stadach.

Rozwój rasy

Na przestrzeni lat, rola Entlebuchera ewoluowała, choć psy te wciąż były wykorzystywane do pracy. Wraz z uprzemysłowieniem i zmniejszającą się rolą hodowli bydła, Entlebuchery zaczęły pełnić również inne role, w tym psa stróża i towarzysza.

Pierwszy standard rasy został zatwierdzony w 1927 roku przez Swiss Kennel Club, a w 1955 roku Entlebucher został oficjalnie uznany przez Fédération Cynologique Internationale (FCI).

Obecnie

Dzisiaj Entlebuchery są cenione za swoją inteligencję, lojalność i zdolności sportowe. Są popularne wśród miłośników psich sportów, takich jak agility czy obedience, a także jako psy rodzinne, szczególnie w Szwajcarii.

Entlebucher jest najmniejszym z czterech szwajcarskich psów pasterskich, obok Appenzellerów, Bernenskich Piesków Pasterskich i Wielkich Szwajcarskich Psów Pasterskich. Wciąż jest rasą rzadko spotykaną poza Szwajcarią, ale powoli zyskuje popularność również w innych krajach.

W Polsce Entlebuchery są jeszcze mało znane, ale ich liczba powoli rośnie, dzięki ich wspaniałemu charakterowi, zdrowiu i wszechstronności. Przy odpowiedniej socjalizacji i szkoleniu, są to psy doskonałe dla aktywnych rodzin, które docenią ich energię i radość życia.

Wzorzec psa rasy Entlebucher

Wzorzec rasy Entlebucher określa pewne specyficzne cechy, które są typowe dla tej rasy i które są oceniane podczas wystaw psów. Te cechy obejmują wygląd, ruchy, temperament i inne aspekty typowe dla Entlebuchera.

Entlebucher to pies o mocnej, zwinnej budowie, niewielkim, ale masywnym ciele. Jego sylwetka jest kwadratowa, a kończyny mocne i muskularne, co podkreśla jego zdolności do ciężkiej pracy. Wysokość w kłębie u samców wynosi od 44 do 50 cm, a u samic od 42 do 48 cm.

Głowa Entlebuchera jest proporcjonalna do reszty ciała, z wyraźnym stopem i mocnym kufą. Uszy są średniej wielkości, trójkątne i zwisające. Oczy są ciemne, okrągłe i wyrażają czujność oraz inteligencję.

Sierść Entlebuchera jest krótka, gęsta i twarda, z gęstym podszerstkiem. Kolor sierści to czarny z symetrycznymi znaczeniami jaśminowymi i białymi. Białe znaczenia występują na pysku, szyi, piersi, łapach i na końcach ogona.

Ogon jest wysoko osadzony i noszony w kształcie szabli. Niektóre Entlebuchery mogą być rodzone z krótkim ogonem, co jest cechą dziedziczną i nie jest uważane za wadę.

Ruchy Entlebuchera są harmonijne, płynne i zdecydowane. Psy te są zwinne i szybkie, co pochodzi od ich przodków wykorzystywanych do pracy w trudnym terenie alpejskim.

Co do temperamentu, Entlebucher to pies pewny siebie, spokojny i zrównoważony. Jest inteligentny i czujny, a także niezwykle lojalny wobec swojej rodziny. Może być nieufny wobec obcych, co wynika z jego dziedzictwa jako psa stróża i pasterskiego.

Entlebucher – ciekawostki o rasie

Entlebucher to rasa pełna niezwykłości i ciekawostek. Oto kilka z nich, które mogą Cię zainteresować:

  1. Czterech braci: Entlebucher to jeden z czterech szwajcarskich psów pasterskich, wśród których najbardziej znany jest Bernenski Pies Pasterski. Cztery rasy różnią się głównie wielkością i kolorem, a wszystkie mają korzenie w szwajcarskim regionie Alp.
  2. Zwinność i siła: Entlebuchery są niezwykle zwinne i silne, co jest ciekawe w odniesieniu do ich względnie małych rozmiarów. Ich siła i wytrzymałość pochodzą z czasów, kiedy były używane do pracy na pastwiskach, a ich zwinność pozwala im na skuteczną pracę nawet w trudnym, górskim terenie.
  3. Znakomity pływak: Entlebucher jest znakomitym pływakiem, co wynika z potrzeby przeprowadzania bydła przez rzeki i jeziora. Dzisiaj ta umiejętność jest często wykorzystywana w różnego rodzaju sportach i zabawach związanych z wodą.
  4. Inteligencja: Entlebuchery są niezwykle inteligentne, co sprawia, że są łatwe do szkolenia i doskonale sprawdzają się w psich sportach, takich jak agility czy obedience. Są też bardzo dobre w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
  5. Rzadkość: Entlebucher to jedna z najrzadszych ras psów na świecie. Mimo to, ich popularność powoli rośnie, zwłaszcza w Szwajcarii i w innych krajach europejskich.
  6. Rasa pracująca: Pomimo swojej niezwykłej urody, Entlebucher to przede wszystkim pies pracujący. Rasa ta zasługuje na aktywny tryb życia i możliwość regularnej pracy fizycznej lub umysłowej. Często Entlebuchery są używane jako psy terapeutyczne lub w roli psów przewodników dla osób niepełnosprawnych.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *