Biały owczarek szwajcarski – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Biały owczarek szwajcarski, znany również jako berneński pies pasterski, to rasa, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Ten elegancki i dobrze zbudowany pies przyciąga wzrok swym olśniewającym, białym futrem i spokojnym usposobieniem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu psu, omawiając jego charakter, zdrowie, historię oraz wiele innych aspektów.

Biały owczarek szwajcarski – opis i wygląd rasy

Biały owczarek szwajcarski to duży pies, który może ważyć od 30 do 40 kilogramów, z przeciętną wysokością w kłębie od 55 do 66 centymetrów. Jego główną cechą jest gęste, długie, białe futro, które jest wodoodporne i wymaga regularnej pielęgnacji. Wzrok tego psa jest przyciągający – ma ciemne, migdałowe oczy, które wyrażają jego inteligencję i wrażliwość. Uszy są średniej wielkości, stojące lub lekko opadające. Ogólny wygląd jest proporcjonalny i harmonijny, z mocnym, muskularnym ciałem.

Charakter psa rasy Biały owczarek szwajcarski

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Białe owczarki szwajcarskie są psami inteligentnymi i wszechstronnymi. W przeszłości były używane jako psy pasterskie, a więc są bardzo zdolne do uczenia się, są wytrzymałe i niezwykle skoncentrowane na zadaniach. Dobrze radzą sobie w różnych dziedzinach, takich jak posłuszeństwo, agiliti, terapia dla ludzi, a nawet jako psy ratownicze.

Jaką ma osobowość?

Białe owczarki szwajcarskie są psami przyjaznymi, oddanymi swojej rodzinie i łatwo nawiązującymi relacje. Są to psy spokojne, zrównoważone, które dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami. Są również czujne i ostrożne, co czyni je dobrymi psami stróżującymi. Jednakże, nie są agresywne i zwykle przyjmują postawę defensywną, a nie ofensywną.

Biały owczarek szwajcarski – jak wyszkolić i wychować?

Te psy łatwo się uczą, ale wymagają sporo stymulacji mentalnej. Są wrażliwe i reagują najlepiej na pozytywne metody treningu, takie jak nagrody i pochwały. Wczesna socjalizacja jest ważna dla tej rasy, aby uniknąć nieśmiałości lub niepewności wobec obcych lub nowych sytuacji.

Dla kogo nadaje się Biały owczarek szwajcarski?

Białe owczarki szwajcarskie są idealne dla rodzin, które prowadzą aktywny tryb życia i mają dużo czasu do spędzenia ze swoim psem. Z powodu swojej inteligencji i energii, potrzebują dużo ćwiczeń i stymulacji umysłowej. Rasa ta nie jest odpowiednia dla osób, które są często poza domem lub które nie mają możliwości zapewnienia psu odpowiedniej ilości ruchu.

Biały owczarek szwajcarski – cena

Cena za szczeniaka Białego owczarka szwajcarskiego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowcy, jakość rodowodu, czy szczeniak jest przeznaczony do wystaw czy do domu. Średnia cena wynosi od 2500 do 4000 złotych. Ważne jest, aby pamiętać, że początkowy koszt zakupu szczeniaka to tylko część całkowitego kosztu posiadania psa.

Wady i zalety

Wady

Choć Białe owczarki szwajcarskie mają wiele zalet, nie są pozbawione wad. Ich gęste futro wymaga regularnej pielęgnacji i może powodować alergie u osób wrażliwych. Mogą też być nieco nieśmiałe i niepewne, jeśli nie są odpowiednio socjalizowane. Ponadto, są to psy energiczne, które potrzebują dużo ćwiczeń i aktywności.

Zalety

Na liście zalet Białego owczarka szwajcarskiego znajduje się jego inteligencja, oddanie i wszechstronność. Są to psy przyjazne i łagodne, które dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i dziećmi. Są również czujne i niezawodne, co czyni je doskonałymi stróżami domowym. Mają zdrowy apetyt i generalnie są zdrową rasą, która, jeśli jest odpowiednio pielęgnowana, może żyć nawet 12-14 lat.

Biały owczarek szwajcarski – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Biały owczarek szwajcarski powinien być karmiony wysokiej jakości karmą dla psów, dostosowaną do jego wielkości, wieku i poziomu aktywności. Ważne jest, aby kontrolować ilość karmy i częstotliwość posiłków, aby zapobiec nadwadze, która może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja

Białe owczarki szwajcarskie mają gęste, długie, białe futro, które wymaga regularnego szczotkowania, aby zapobiec kołtunieniu. Powinny być kąpane tylko wtedy, gdy jest to konieczne, aby zachować naturalne oleje skóry. Regularne przycinanie pazurów, czyszczenie zębów i uszu jest również konieczne dla utrzymania dobrego zdrowia.

Choroby

Choć są generalnie zdrową rasą, Białe owczarki szwajcarskie mogą być podatne na pewne schorzenia genetyczne, takie jak dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, a także niektóre problemy skórne. Regularne badania weterynaryjne i odpowiednia opieka mogą pomóc w wykryciu i leczeniu tych problemów na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Białe owczarki szwajcarskie potrzebują dużej przestrzeni do biegania i zabawy, dlatego powinny mieć dostęp do ogrodu lub parku. Potrzebują także mocnych zabawek do żucia, szczoteczek do zębów, misek na jedzenie i wodę, a także wygodnej przestrzeni do spania. Dla tych psów, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, może być potrzebna także odzież ochronna na zimę.

Historia psa rasy Biały owczarek szwajcarski

Początki

Biały owczarek szwajcarski, znany również jako berneński pies pasterski, jest blisko spokrewniony z owczarkiem niemieckim. W XIX wieku w Niemczech zaczęto hodować owczarki niemieckie w celu uzyskania psów o określonym typie i cechach. Wśród nich były również białe egzemplarze, które zyskiwały na popularności dzięki swojemu imponującemu wyglądowi.

Rozwój rasy

W latach 30. XX wieku nastąpił jednak zwrot w hodowli owczarków niemieckich – biały kolor stał się niepożądany i przestał być dopuszczany do hodowli. Białe owczarki trafiły wówczas do Szwajcarii, gdzie hodowcy zaczęli je selektywnie hodować, doceniając ich piękno i doskonałe cechy użytkowe.

W 1967 roku, szwajcarska hodowczyni Agatha Burch rozpoczęła oficjalną hodowlę tych psów pod nazwą „Biały owczarek szwajcarski”, a w 1991 roku rasa ta została oficjalnie uznana w Szwajcarii. Białe owczarki szwajcarskie zaczęły być hodowane zgodnie z określonym standardem, który opisywał nie tylko ich wygląd, ale także charakter.

Obecnie

Współcześnie Biały owczarek szwajcarski jest ceniony za swoją inteligencję, niezawodność i przyjazne usposobienie. Rasa ta jest popularna nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Białe owczarki szwajcarskie są chętnie wybierane jako psy rodzinne, stróżujące, a także psy do różnych dyscyplin sportowych. Choć nie są tak rozpoznawalne jak ich krewniacy – owczarki niemieckie, z roku na rok zyskują na popularności i doceniane są za swoje unikalne cechy.

Wzorzec psa rasy Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski to rasa średniej do dużej wielkości, która przyciąga uwagę swoim majestatycznym, białym futrem i wyważonymi proporcjami ciała. Psy tej rasy powinny być dobrze zbudowane, muskularne, ale jednocześnie eleganckie.

Głowa psa jest proporcjonalna do ciała, z wyraźnym stopem pomiędzy czołem a pyskiem. Oczy są średniej wielkości, skośnie ustawione, o kształcie migdałów i kolorze od ciemnobrązowego do czarnego. Uszy są stojące, średniej wielkości, ustawione wysoko na głowie.

Futro jest gęste, długie i białe, które jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech tej rasy. Umaszczenie jest czysto białe, choć na uszach może występować lekki cień. Futro tworzy piękną „grzywę” wokół szyi, a na tylnych nogach „spodnie”. Na ogonie włos jest długi i bujny.

Klatka piersiowa powinna być dobrze rozwinięta, a brzuch lekko podciągnięty. Ogon jest długi i puszysty, noszony nisko w stanie spoczynku, ale może się unosić, kiedy pies jest podekscytowany lub w ruchu.

Co do wielkości, samce powinny mieć w kłębie od 60 do 66 cm, a samice od 55 do 61 cm. Idealna waga dla samców to od 30 do 40 kg, a dla samic od 25 do 35 kg.

Wzorzec rasy zwraca także uwagę na charakter psa. Biały owczarek szwajcarski powinien być przyjazny, nieagresywny, o zrównoważonym temperamencie. Jest to rasa czujna, ale nigdy nie powinna wykazywać niepotrzebnej agresji.

Biały owczarek szwajcarski – ciekawostki o rasie

  • Mimo że są blisko spokrewnione z owczarkami niemieckimi, Białe owczarki szwajcarskie są uznawane za odrębną rasę. W przeszłości białe egzemplarze owczarków niemieckich były wykluczane z hodowli ze względu na kolor ich sierści. Dzięki hodowcom, którzy docenili ich unikalne cechy, Białe owczarki szwajcarskie przetrwały i rozwinęły się jako odrębna rasa.
  • Białe owczarki szwajcarskie mają bardzo dobrą pamięć i są zdolne do nauki dużej ilości komend. Ich inteligencja sprawia, że są doskonałymi psami do różnych dyscyplin, takich jak agility, posłuszeństwo czy poszukiwanie i ratownictwo.
  • Te psy są naturalnie czyste i nie mają typowego „psiego” zapachu, co sprawia, że łatwiej jest utrzymać czystość w domu, nawet jeśli mieszka z nami Biały owczarek szwajcarski.
  • Biały owczarek szwajcarski jest bardzo dobrym pływakiem. Dzięki swojemu długiemu, gęstemu futru, które zapewnia mu dodatkową izolację, jest w stanie pływać nawet w zimnej wodzie.
  • Mimo swojej imponującej wielkości, Białe owczarki szwajcarskie są bardzo delikatne i cierpliwe wobec dzieci, co sprawia, że są doskonałymi psami rodzinymi.
  • Białe owczarki szwajcarskie są bardzo ekspresyjne i często używają swojego ogona, uszu i całego ciała do komunikacji. Znane są z tego, że potrafią „uśmiechać się”, pokazując swoje zęby w charakterystyczny sposób, który nie ma nic wspólnego z agresją.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *