Airedale terrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Chociaż Airedale terrier jest rasą psów znana niemal na całym świecie, wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z jej unikalnych cech i charakterystyki. Ten artykuł przedstawi Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej niezwykłej rasie, abyś mógł zrozumieć, co sprawia, że Airedale terrier jest tak wyjątkowy.

Airedale terrier – opis i wygląd rasy

Airedale terrier, znany również jako „Król terrierów”, jest największym ze wszystkich terrierów. Mierzy od 56 do 61 cm w kłębie, a jego waga zazwyczaj wynosi od 20 do 29 kg. Wygląd Airedale terriera jest elegancki i szlachetny, z proporcjonalną, kwadratową sylwetką. Posiada on silne szczęki, małe, ciemne oczy i wyprostowane uszy. Sierść tej rasy jest twarda i gęsta, z miękkim podszerstkiem, najczęściej w kolorze czarnym lub ciemnobrązowym.

Charakter psa rasy Airedale terrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Airedale terrier jest psiem o wielu talentach. W przeszłości były używane jako psy myśliwskie, ratownicze, policyjne i wojskowe. Współcześnie są często wykorzystywane jako psy terapeutyczne lub w różnych sportach psich, takich jak agility czy obedience. Są inteligentne, szybko uczą się nowych komend i chętnie uczestniczą w treningach.

Jaką ma osobowość?

Airedale terrier jest z natury psiem bardzo energicznym, ciekawym świata i pełnym entuzjazmu. Jest również bardzo oddany swojej rodzinie, lojalny i gotowy do obrony, jeśli będzie tego potrzebował. Jednakże, bez odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, może wykazywać skłonność do dominacji, co może prowadzić do problemów behawioralnych.

Airedale terrier – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Airedale terriera może być wyzwaniem, ale jest to możliwe dzięki odpowiedniej konsekwencji i cierpliwości. Wskazane jest zastosowanie metod pozytywnych, nagradzających psa za dobre zachowanie. Istotne jest również zapewnienie mu odpowiedniej socjalizacji już od szczenięctwa.

Dla kogo nadaje się Airedale terrier?

Airedale terrier nadaje się dla osób aktywnych, które są w stanie zapewnić psu dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Z uwagi na swoje pochodzenie, Airedale terrier dobrze radzi sobie również w roli psa stróża.

Airedale terrier – cena

Cena Airedale terriera zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, pochodzenie, czy jest to pies rasowy z rodowodem czy nie. Średnio cena szczeniaka Airedale terriera z hodowli zarejestrowanej w ZKwP oscyluje w granicach 3000-4000 zł.

Wady i zalety

Wady

Do wad Airedale terriera zalicza się przede wszystkim jego wysoki poziom energii, który wymaga odpowiedniego zaspokojenia. Bez odpowiedniej ilości ruchu, może on stać się niespokojny i zniszczyć przedmioty w domu. Ponadto, Airedale terrier potrzebuje regularnej pielęgnacji sierści.

Zalety

Zalety Airedale terriera to przede wszystkim jego inteligencja, lojalność i wszechstronność. Jest to pies, który potrafi dostosować się do wielu różnych sytuacji i zadań. Ponadto, jest zdrową rasą, o długiej przeciętnej długości życia.

Airedale terrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Airedale terrier nie ma specjalnych wymagań żywieniowych, jednakże warto pamiętać o zbilansowanej diecie, która dostarczy mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Airedale terriera polega przede wszystkim na regularnym szczotkowaniu sierści, aby usunąć martwe włosy i uniknąć matowania. Około dwa razy do roku wymaga strzyżenia.

Choroby

Airedale terrier jest rasą stosunkowo zdrową, ale jak każdy pies, może cierpieć na pewne choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawu biodrowego czy problemy z sercem. Regularne kontrole weterynaryjne są zalecane, aby wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Airedale terriera do domu, warto zainwestować w odpowiednie akcesoria. Będzie potrzebna duża, wygodna legowisko, miski na jedzenie i wodę, zabawki do gryzienia i do interakcji, smycz, obroża, a także szczotki do pielęgnacji sierści.

Historia psa rasy Airedale terrier

Początki

Historia rasy Airedale terrier zaczyna się w XIX wieku w Anglii, w hrabstwie Yorkshire. Psy te były początkowo hodowane przez robotników, zwłaszcza pracowników przemysłu wełnianego, którzy chcieli mieć psa o wielu umiejętnościach. Początkowo, rasa była znana jako „Bingley” lub „Waterside” terrier, nawiązując do miejsca, w którym psy te były najczęściej spotykane.

Pierwotnym zadaniem Airedale terriera było polowanie na wydry i szczury wodne, które były plagą w lokalnych rzekach i strumieniach. Dzięki swojej inteligencji, siłom i zwinności, rasa ta doskonale nadawała się do tego zadania.

Rozwój rasy

Z biegiem czasu, Airedale terrier zaczął zyskiwać popularność również poza swoim regionem rodzinnym. Wielu ludzi zauważyło jego wszechstronność, zarówno jako psa myśliwskiego, jak i domowego. Airedale terrier został oficjalnie uznany przez Kennel Club w 1886 roku, co znacząco przyczyniło się do rozwoju i popularyzacji rasy.

Airedale terrier zasłynął także na polu bitwy. Podczas I wojny światowej, psy te były wykorzystywane jako psy kurierskie i sanitarne. Wspomniany wcześniej Rolf jest przykładem takiego bojowego psa, który zasłynął z przekazywania wiadomości między oddziałami na linii frontu.

Obecnie

Dziś Airedale terrier jest popularną rasą na całym świecie, cenioną za swoją inteligencję, wszechstronność i lojalność. Niezależnie od tego, czy jest to praca, sport, czy po prostu rodzina szukająca wiernego towarzysza, Airedale terrier potrafi sprostać wielu zadaniom.

Historia Airedale terriera pokazuje, jak wiele rasa ta przeżyła i przetrwała. Od skromnych początków w Yorkshire, przez pola bitew I wojny światowej, aż po współczesne salony i ringi wystawowe – Airedale terrier zawsze potrafił pokazać, co go wyróżnia.

Wzorzec psa rasy Airedale terrier

Wzorzec rasy Airedale terrier, jak ustalony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI), określa szereg istotnych cech, które powinien posiadać pies tej rasy.

Airedale terrier to pies o mocnej, ale nie ciężkiej budowie. Jest to rasa dobrze zbalansowana, o żywym i radosnym wyrazie twarzy. Głowa jest długa, z lekko wysklepionym czołem, a oczy są małe, ciemne, pełne błysku i inteligencji. Wzrok Airedale terriera jest przebojowy i pełen ognia.

U Airedale terriera zwraca się uwagę na dobrze zarysowany, mocny pysk, a także na mocne, białe zęby, które zamykają się w zgryz nożycowy.

Uszy Airedale terriera są noszone na boki głowy. Są one małe i noszone do tyłu, co dodaje psu wyrazu ognistego i czujnego.

Airedale terrier ma silną, muskularną szyję, która przechodzi płynnie w dobrze zarysowane ramiona. Tułów jest mocny, z dobrze zaznaczonymi żebrami.

Ogon jest noszony wysoko, ale nie nad linią grzbietu. Jest zwykle skrócony do dwóch trzecich długości, co jest szczególną cechą tej rasy.

Nogi Airedale terriera są proste i mocne, z dobrze zarysowanymi mięśniami, które pozwalają mu na szybkie i zdecydowane ruchy.

Włos okrywowy jest twardy, a podszerstek krótki i miękki, co zapewnia psu odpowiednią ochronę przed złymi warunkami atmosferycznymi. Kolory Airedale terriera to czarne lub czarno-podpalane na grzbiecie i górnej części ciała, natomiast reszta ciała ma barwę od ciemnej popielatej do słomkowej.

Wzorzec rasy określa również wielkość Airedale terriera – w przypadku samców powinna wynosić około 58-61 cm w kłębie, natomiast suki są nieco mniejsze – około 56-59 cm.

Ogólny wygląd Airedale terriera powinien zawsze odzwierciedlać jego energię i radosność. Ta rasa jest prawdziwym symbolem elegancji połączonej z siłą i wytrzymałością.

Airedale terrier – ciekawostki o rasie

Airedale terrier to rasa, która kryje w sobie wiele fascynujących historii i niezwykłych faktów. Oto kilka najciekawszych z nich:

  1. Pierwszy pies policyjny: Airedale terrier był pierwszym psem, który został użyty przez brytyjską policję. Ze względu na swoją inteligencję i zdolność do nauki, psy te szybko stały się niezastąpione w pracy policyjnej.
  2. Bohater wojenny: Podczas I wojny światowej, Airedale terriery były wykorzystywane jako psy kurierskie i sanitarne. Słynny Rolf, jeden z Airedale terrierów, zasłynął z przekazywania ważnych wiadomości między oddziałami armii na linii frontu.
  3. Prezydencki pies: Airedale terrier jest również psem, który miał zaszczyt mieszkać w Białym Domu. Rasa ta była ulubieńcem prezydenta Woodrow Wilsona, który miał psa o imieniu Davie.
  4. Twórca Peter Pan posiadał Airedale terriera: J.M. Barrie, twórca słynnej postaci literackiej Peter Pan, był właścicielem Airedale terriera o imieniu Porthos. Pies ten miał duży wpływ na twórczość pisarza.
  5. Airedale terrier w kinie: W wielu filmach i serialach pojawiają się Airedale terriery. Jeden z najbardziej znanych to chyba Rusty, bohater serii filmów dla dzieci z lat 40-tych XX wieku.
  6. Największy terrier: Airedale terrier jest największym z psów należących do grupy terrierów. Mimo to, jest to pies pełen elegancji i gracji.
  7. Służba w straży pożarnej: W niektórych krajach, Airedale terriery są szkolone jako psy straży pożarnej. Ich inteligencja i zwinność sprawia, że są doskonałe do wykrywania ognia.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *