Harrier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Harrier, choć nie należy do najbardziej popularnych ras, fascynuje swoją historią, charakterem i umiejętnościami. W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy wszystkie aspekty dotyczące tej rasy, od wyglądu, przez charakter, zdrowie, aż po historię i ciekawostki.

Harrier – opis i wygląd rasy

Harrier jest średniej wielkości psem myśliwskim, o silnej i zrównoważonej budowie. Wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj od 45 do 55 cm, a waga oscyluje w granicach 18-27 kg. Jego sierść jest krótka i gęsta, najczęściej w kolorach biało-czarnym, biało-brązowym lub trójbarwnym. Głowa Harriera jest dość długa, z wyraźnie zaznaczonym stopem, oczy mają ciemny kolor i wyraziste, uszy są średniej długości i zwisające. Ogólnie rasa ta prezentuje się jako silny, ale elegancki i dobrze zbudowany pies.

Charakter psa rasy Harrier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Harriery to psy o wielu talentach. Są znakomitymi myśliwymi, dzięki ich wyostrzonemu zmysłowi węchu i wytrzymałości. Ponadto, są inteligentne i łatwo przystosowują się do różnych sytuacji, co czyni je również dobrymi psami towarzyszącymi.

Jaką ma osobowość?

Pies rasy Harrier jest znany ze swojego przyjaznego i wesołego usposobienia. Cechuje go również duża tolerancja dla dzieci oraz innych zwierząt. Harriery są psami towarzyskimi i najlepiej czują się, będąc częścią rodziny.

Harrier – jak wyszkolić i wychować?

Harriery, jako psy inteligentne, są stosunkowo łatwe w szkoleniu. Ważne jest jednak, aby proces ten rozpocząć już od młodego wieku. Są to psy, które potrzebują konsekwencji i pozytywnego wzmocnienia podczas nauki.

Dla kogo nadaje się Harrier?

Rasa ta najlepiej sprawdzi się w aktywnej rodzinie, która zapewni psu wystarczająco dużo ruchu i stymulacji umysłowej. Harriery nie są polecane dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem, ponieważ nie lubią samotności.

Harrier – cena

Cena szczenięcia Harriera może być różna w zależności od kraju, renomy hodowli i rodowodu. Zazwyczaj oscyluje w granicach od 1000 do 3000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Jedną z wad Harriera jest jego skłonność do upartego zachowania, co może być wyzwaniem podczas szkolenia. Ponadto, ich myśliwski instynkt czasami może prowadzić do gonienia małych zwierząt.

Zalety

Do zalet tej rasy zalicza się ich przyjacielski charakter, łagodność wobec dzieci i innych zwierząt, a także zdolność adaptacji do różnych środowisk. Harriery są również znane ze swojej wytrzymałości i zdolności pracy.

Harrier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Harriery wymagają zbilansowanej diety dostosowanej do ich poziomu aktywności. Ważne jest, aby unikać nadwagi, co można osiągnąć poprzez regularne spacery i kontrolowane porcje jedzenia.

Pielęgnacja

Sierść Harriera wymaga regularnego szczotkowania, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Kąpiele powinny być stosowane tylko w razie potrzeby.

Choroby

Harriery są stosunkowo zdrową rasą, ale mogą być podatne na niektóre schorzenia, takie jak dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami czy choroby serca.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przyszły właściciel Harriera powinien zaopatrzyć się w dobrej jakości smycz, obrożę, legowisko, miski na jedzenie i wodę, a także zabawki do gryzienia i aktywności fizycznej.

Historia psa rasy Harrier

Początki

Historia rasy Harrier sięga średniowiecza w Anglii, gdzie były używane głównie do polowania na zające.

Rozwój rasy

Z biegiem czasu rasa ta ewoluowała, stając się bardziej zrównoważoną i przystosowaną do pracy w różnych terenach.

Obecnie

Dziś Harriery są cenione zarówno jako psy myśliwskie, jak i rodzinne, choć nie należą do najpopularniejszych ras.

Wzorzec psa rasy Harrier

Wzorzec rasy Harrier opisuje dokładnie wymagania dotyczące wyglądu, charakteru i zdolności tych psów. Zgodnie z nim, Harrier powinien być średniej wielkości, dobrze zbudowany, z silnymi kończynami, żywym temperamentem i dobrym zdrowiem.

Harrier – ciekawostki o rasie

  • Harriery są znane ze swojego wyjątkowego węchu, co czyni je świetnymi psami do polowań.
  • Mimo ich myśliwskiego instynktu, mogą być również doskonałymi psami towarzyszącymi.
  • Harriery często uczestniczą w zawodach agility i innych psich sportach ze względu na swoją zwinność i inteligencję.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *