Saarlooswolfhond – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Saarlooswolfhond to jedna z najbardziej unikalnych ras psów na świecie. Połączenie wilka z psem dało niezwykły wynik w postaci rasy, która zachwyca zarówno wyglądem, jak i charakterem. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tej niezwykłej rasie.

Saarlooswolfhond – opis i wygląd rasy

Saarlooswolfhond jest średniej wielkości psem o mocnej, ale eleganckiej budowie. Jego ciało jest dobrze zbalansowane, a sierść gęsta i prosta. Kolor może się różnić od jasnoszarego po ciemnobrązowy. Oczy tej rasy są przeważnie żółte lub bursztynowe, które dodają mu wyjątkowego, dzikiego wyglądu przypominającego wilka.

Charakter psa rasy Saarlooswolfhond

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Saarlooswolfhond, dzięki swojemu dzikemu pochodzeniu, posiada wiele umiejętności, które czynią go wyjątkowym. Jego zdolności tropienia są imponujące, co czyni go idealnym psem do poszukiwań czy pracy ratowniczej. Ponadto, jego zmysły, zwłaszcza węch i słuch, są bardzo ostre. Z racji tej wrażliwości na bodźce zewnętrzne, Saarlooswolfhond jest również doskonałym psem stróżującym, chociaż jego natura nie jest agresywna. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, jest to pies o wysokim poziomie energii, który uwielbia długie spacery, biegi i zabawy.

Jaką ma osobowość?

Choć Saarlooswolfhond może na pierwszy rzut oka wydawać się dziki, jest to pies o bardzo złożonej osobowości. Jest to lojalne i wiernie przywiązane do swojego opiekuna zwierzę. Może być nieco nieśmiały wobec obcych, ale gdy raz zaakceptuje kogoś, staje się bardzo przyjacielski. Jest również inteligentny i wrażliwy, co oznacza, że łatwo rozumie emocje ludzi wokół siebie. Z natury jest ostrożny, ale nie agresywny, chyba że czuje zagrożenie.

Saarlooswolfhond – jak wyszkolić i wychować?

Szkolenie Saarlooswolfhonda wymaga sporej dozy cierpliwości, ale także konsekwencji. Te psy są inteligentne, ale ich dzika natura może sprawić, że będą bardziej niezależne. Wczesna socjalizacja jest kluczowa, szczególnie w kontakcie z obcymi ludźmi i zwierzętami. Dobrze jest również wprowadzić psa do różnych środowisk i sytuacji, aby stał się bardziej elastyczny i pewny siebie. Ze względu na ich inteligencję, zaleca się także trening umysłowy w postaci gier i zagadek dla psów.

Dla kogo nadaje się Saarlooswolfhond?

Saarlooswolfhond najlepiej sprawdzi się w domu z przestronnym ogrodem, gdzie będzie mógł swobodnie biegać i spalać energię. Ze względu na swoją aktywność i niezależność, nie jest psem dla każdego. Osoby aktywne, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i są gotowe poświęcić czas na szkolenie i socjalizację psa, będą dla niego idealne. Jest to również pies dla tych, którzy szukają wiernego i oddanego towarzysza.

Saarlooswolfhond – cena

Cena Saarlooswolfhonda może być dość wysoka z racji jego unikalności i rzadkości. Szczeniaki tej rasy z renomowanej hodowli, z dobrym rodowodem, mogą kosztować od 3,000 do nawet 5,000 PLN czy więcej. Cena zależy również od celu zakupu – psy przeznaczone do wystaw mogą być droższe niż te przeznaczone do adopcji jako zwierzęta domowe. Ważne jest, aby przed zakupem dokładnie zbadać hodowlę i upewnić się, że spełnia wszystkie standardy etyczne i zdrowotne.

Wady i zalety

Wady

 1. Potrzeba ruchu: Saarlooswolfhond jest rasą o wysokim poziomie energii, która wymaga regularnej aktywności fizycznej. Bez odpowiedniego wysiłku może stać się niespokojny lub nawet destrukcyjny w domu.
 2. Nieśmiałość: Psy tej rasy mogą być początkowo nieśmiałe lub nieufne w stosunku do obcych, co wymaga dodatkowej socjalizacji w młodym wieku.
 3. Wysoki poziom niezależności: Jego dzika natura czyni go niezależnym, co może stanowić wyzwanie w procesie szkolenia.
 4. Potrzeba stałego szkolenia: Saarlooswolfhond jest inteligentny, ale może być również uparty. Konsekwentne szkolenie jest kluczem do osiągnięcia współpracy z nim.

Zalety

 1. Lojalność: Mimo swojego dzikiego dziedzictwa, Saarlooswolfhond jest niezwykle lojalny wobec swojego właściciela i rodziny.
 2. Inteligencja: Jest to bardzo bystry pies, który szybko się uczy i chętnie współpracuje pod warunkiem właściwego podejścia.
 3. Wyjątkowy wygląd: Jego wilczy wygląd sprawia, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych psów, co dla wielu właścicieli jest dużą zaletą.
 4. Instynkt stróża: Saarlooswolfhond ma silny instynkt stróża i jest doskonałym psem do pilnowania terenu.
 5. Adaptacyjność: Choć najlepiej czuje się w przestronnym otoczeniu, jest w stanie dostosować się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu.

Saarlooswolfhond – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Saarlooswolfhonda powinno być dostosowane do jego potrzeb fizjologicznych. Jako duży, aktywny pies, potrzebuje diety bogatej w białko, aby dostarczyć mu niezbędnej energii. Choć wiele komercyjnych karm jest odpowiednich, warto zwrócić uwagę na te o wysokiej zawartości mięsa. Ponadto, niektórzy właściciele decydują się na karmienie surową dietą (BARF), która może być bardziej zbliżona do naturalnego pożywienia wilka. Ważne jest regularne konsultacje z weterynarzem, aby dostosować dietę do indywidualnych potrzeb psa, szczególnie jeśli chodzi o witaminy i suplementy.

Pielęgnacja

Saarlooswolfhond ma gęste, średniej długości futro, które wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się przeczesywanie co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć martwe włosy i zapobiec matowieniu. W okresach linienia, co zwykle następuje dwa razy w roku, częstsze czesanie może być konieczne. Poza tym, regularne sprawdzanie uszu, pazurów oraz zębów jest kluczowe dla utrzymania zdrowia psa.

Choroby

Saarlooswolfhond jest generalnie rasą zdrową, ale jak każdy pies, jest narażony na pewne schorzenia. Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą dysplazja stawu biodrowego, choroby oczu oraz pewne schorzenia serca. Regularne kontrole weterynaryjne, szczepienia oraz profilaktyka przeciwpasożytnicza są kluczem do utrzymania psa w dobrym zdrowiu.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Saarlooswolfhonda do rodziny, warto zaopatrzyć się w szereg akcesoriów. Pierwszym z nich jest mocna smycz i obroża, z uwagi na siłę i energię psa. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia zabawka do gryzienia, która pomoże zaspokoić jego naturalne instynkty. Jeśli chodzi o miejsce do spania, wygodny, przestronny legowisko jest kluczem do komfortowego odpoczynku psa. Dodatkowo, zestaw do pielęgnacji futra, takie jak szczotki i grzebienie, będzie niezbędny do utrzymania jego sierści w dobrym stanie. Dla tych, którzy planują podróże z psem, warto rozważyć zakup specjalnego pasu bezpieczeństwa oraz boksu transportowego.

Historia psa rasy Saarlooswolfhond

Saarlooswolfhond to rasa psa, która powstała stosunkowo niedawno, bo w XX wieku. Jej historia związana jest nierozerwalnie z Leendertem Saarloosem, holenderskim hodowcą, który postanowił skrzyżować wilka euroazjatyckiego z owczarkiem niemieckim. Jego celem nie było stworzenie psa o określonych cechach fizycznych czy zachowawczych, ale raczej wyhodowanie psa o cechach bardziej naturalnych i dzikich.

Leendert Saarloos pragnął stworzyć psa pracującego, który miałby silne instynkty i zdolności przetrwania charakterystyczne dla dzikiego wilka, a jednocześnie byłby bardziej użyteczny w pracy niż czystej krwi owczarki niemieckie. W rezultacie skrzyżowania tych dwóch ras powstał Saarlooswolfhond – pies, który wyglądał i zachowywał się jak wilk, ale miał też niektóre cechy owczarka niemieckiego.

Przez wiele lat rasa ta była mało znana poza Holandią. Dopiero w latach 70. XX wieku zaczęto ją oficjalnie uznawać i klasyfikować jako odrębną rasę psa. Mimo to nadal jest to rasa rzadka, częściej spotykana w Holandii niż w innych krajach.

Warto dodać, że Saarlooswolfhond, mimo swojego dzikiego wyglądu i dziedzictwa, jest psem łagodnym i przyjaznym. Jego natura jest bardziej zbliżona do owczarka niemieckiego niż do dzikiego wilka, choć z pewnością odziedziczył po swoim dzikim przodku pewne unikalne cechy charakterystyczne.

Początki tej rasy są fascynujące i stanowią dowód na to, jak człowiek może wpłynąć na kształtowanie cech zwierzęcia przez selektywną hodowlę. Dzisiaj Saarlooswolfhond jest ceniony nie tylko za swój wyjątkowy wygląd, ale także za swoją osobowość i niezwykłe zdolności.

Wzorzec psa rasy Saarlooswolfhond

Wzorzec rasy określa idealne cechy fizyczne i behawioralne danego psa. Saarlooswolfhond, jako rasa inspirowana wilkiem, posiada szereg cech charakterystycznych dla tego dzikiego zwierzęcia, ale również zachowuje pewne cechy owczarka niemieckiego, z którym został skrzyżowany.

Wygląd ogólny

Saarlooswolfhond to pies o mocnej i harmonijnej budowie, który w swoim wyglądzie przypomina wilka. Jego sylwetka jest proporcjonalna, z wyraźnie zarysowaną klatką piersiową i mocno umięśnionym tyłem.

Głowa

Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, o lekko zaokrąglonym czole i wyraźnie zaznaczonych łukach brwiowych. Oczy są migdałowate, średniej wielkości, z preferowanym kolorem od żółto-brązowego do ciemnobrązowego. Uszy są stojące, o wysokim nasadzeniu i średniej wielkości.

Szata i umaszczenie

Futro jest gęste, średniej długości, zdolne do ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Saarlooswolfhond występuje w kilku odmianach kolorystycznych, choć najbardziej typowe to odcienie wilczastej sierści – od jasnego poprzez średni do ciemnego.

Charakter

Chociaż Saarlooswolfhond wygląda jak wilk, jego charakter jest bardziej zbliżony do owczarka niemieckiego. Jest to pies lojalny, związany z rodziną, ale może być nieco nieśmiały w stosunku do obcych. Wymaga konsekwentnego wychowania i jest bardzo wrażliwy na sposób traktowania.

Ruch i postawa

Ruch Saarlooswolfhonda jest płynny i harmonijny. W swoim kroku przypomina dzikiego wilka, z mocnym i pewnym krokiem. Postawa jest pewna siebie, z podniesionym ogonem i pewnym spojrzeniem.

Saarlooswolfhond – ciekawostki o rasie

 1. Pochodzenie nazwy: Nazwa rasy pochodzi od nazwiska Leenderta Saarloosa, holenderskiego hodowcy, który rozpoczął eksperymenty z krzyżowaniem wilków i owczarków niemieckich w 20. wieku.
 2. Dziedzictwo wilcze: Saarlooswolfhond to jedna z nielicznych ras psów, które mają bezpośrednie połączenie z dzikim wilkiem. Dzięki temu ma wyjątkowy, wilczy wygląd oraz pewne dzikie zachowania.
 3. Rasa nie dla każdego: Ze względu na dzikie dziedzictwo i specyficzne potrzeby, Saarlooswolfhond nie jest psem dla każdego. Wymaga konsekwentnego wychowania i dużej ilości ruchu.
 4. Rzadka rasa: Mimo fascynującego pochodzenia i wyglądu, Saarlooswolfhond jest rzadko spotykany poza Holandią. W wielu krajach jest to rasa mało znana i rzadko hodowana.
 5. Długość życia: Saarlooswolfhond jest rasą zdrową, która może żyć nawet do 12-14 lat, pod warunkiem odpowiedniej opieki i zdrowego trybu życia.
 6. Inteligencja: Saarlooswolfhond, podobnie jak owczarek niemiecki, jest bardzo inteligentnym psem. Szybko się uczy, ale może być również nieco niezależny w swoim zachowaniu.
 7. Relacja z dziećmi: Mimo swojego potężnego wyglądu, Saarlooswolfhond jest zwykle łagodny w stosunku do dzieci. Jednak ze względu na jego wielkość i poziom energii, zawsze warto zachować ostrożność, zwłaszcza podczas zabawy.
 8. Instynkt łowiecki: Jako potomek wilka, Saarlooswolfhond posiada silny instynkt łowiecki. Może to oznaczać, że będzie gonić za małymi zwierzętami, dlatego ważne jest, aby na spacery wyprowadzać go na smyczy.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *