Foksterier – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minuty

Artykuł przedstawia kompleksowy opis rasy psa Foksterier. Zawiera szczegółowe informacje dotyczące wyglądu, charakteru, szkolenia i wychowania, oraz zdrowia i pielęgnacji tej rasy. Przedstawiona zostaje również historia rasy, wzorzec rasowy oraz interesujące ciekawostki. Artykuł ma na celu dostarczenie wyczerpującej wiedzy na temat Foksteriera, aby czytelnik mógł lepiej zrozumieć tę unikalną rasę psa.

Foksterier – opis i wygląd rasy

Foksterier to mały, lecz pełen energii pies, który swoim wyglądem zdecydowanie przyciąga wzrok. Posiada eleganckie i zwinne ciało, a jego waga zazwyczaj waha się w granicach 7-9 kg. Z wyglądu przypomina nieco Fox Terriera, jednak Foksterier charakteryzuje się dłuższą sylwetką oraz nieco szerszą głową. Jego uszy są pół-przyległe, a oczy wyraziste i pełne żywiołowości.

Charakter psa rasy Foksterier

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Foksterier to prawdziwy wielozadaniowiec. Doskonale sprawdzi się jako pies do towarzystwa, ale również jako pies myśliwski. Jego inteligencja i zwinność sprawiają, że radzi sobie z różnymi zadaniami, a dodatkowo szybko uczy się nowych umiejętności. Foksterier to także pies o silnym instynkcie stróża – będzie czujnie obserwować otoczenie i nie pozwoli, aby coś Cię zaskoczyło.

Jaką ma osobowość?

Foksterier to pies o wyjątkowo żywiołowym charakterze. Jest pełen entuzjazmu i energii, a jego ciekawość świata nie zna granic. Jest także bardzo przyjazny i otwarty na innych ludzi oraz zwierzęta. Choć może być nieco uparty, to zazwyczaj jest to kompensowane jego lojalnością i oddaniem dla właściciela.

Foksterier – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie Foksteriera wymaga od właściciela cierpliwości i konsekwencji. Ten pies jest inteligentny i szybko uczy się nowych rzeczy, ale jego niezależny charakter może stwarzać pewne wyzwania. Kluczem do sukcesu jest pozytywne wzmacnianie i konsekwencja w działaniu.

Dla kogo nadaje się Foksterier?

Foksterier to idealny pies dla osób aktywnych, które cenią sobie towarzystwo energicznego i wesołego psa. Doskonale sprawdzi się także jako pies dla rodziny z dziećmi, choć warto pamiętać o jego nieco upartym charakterze.

Foksterier – cena

Cena Foksteriera może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak reputacja hodowli, jakość rodowodu czy wiek psa. Średnio jednak, za szczeniaka tej rasy zapłacisz od 2000 do 3500 zł.

Wady i zalety

Wady

Pomimo wielu zalet, Foksterier ma także kilka wad. Jego żywiołowy charakter może bywać dla niektórych osób męczący, a upór może stwarzać wyzwania w procesie szkolenia. Ponadto, rasa ta ma skłonności do niektórych chorób, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Zalety

Zalety Foksteriera to przede wszystkim jego wesoła natura, lojalność wobec właściciela, zwinność i inteligencja. To pies, który doskonale sprawdzi się zarówno jako towarzysz zabaw, jak i stróż domu.

Foksterier – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Foksterier potrzebuje zbilansowanej diety, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jego dieta powinna składać się głównie z mięsa, ale warto także pamiętać o dodawaniu warzyw i owoców.

Pielęgnacja

Foksterier nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby utrzymać sierść w dobrym stanie, a kąpiel raz na kilka miesięcy.

Choroby

Foksterier jest generalnie zdrową rasą, ale jak każdy pies, może być narażony na pewne choroby. Warto zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia dysplazji stawu biodrowego czy chorób oczu.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Foksterier to pies energiczny, dlatego ważne jest, aby miał dostęp do zabawek, które pozwolą mu spalić nadmiar energii. Ponadto, zaleca się zakup smyczy i obroży, które będą bezpieczne i wygodne dla psa.

Historia psa rasy Foksterier

Początki

Początki rasy Foksterier sięgają XIX wieku, kiedy to, na Wyspach Brytyjskich, zaczęto hodować specjalne rasy psów przeznaczone do polowań na lisy. Foxhoundy, które już wcześniej były używane do tego typu polowań, były co prawda świetnymi tropicielami, jednak z powodu swojego rozmiaru, miały trudności z dostaniem się do lisich norek. Z tego powodu zaczęto hodować mniejsze psy, które z łatwością poradziłyby sobie z tym zadaniem. Jednym z nich był właśnie Foksterier.

Rozwój rasy

Foksterier, jak go znamy dzisiaj, to efekt wieloletniej pracy hodowców, którzy starali się uzyskać psa o jak najlepszych cechach myśliwskich, ale jednocześnie przyjaznego i łatwego w obsłudze. Przy hodowli Foksterierów, wykorzystywano różne rasy, takie jak Bull Terrier, Beagle, czy Greyhound, aby uzyskać odpowiednie cechy. W XIX wieku, kiedy polowania na lisy były bardzo popularne, Foksterier szybko zdobył renomę jako jeden z najlepszych psów do tego typu zadań.

Obecnie

Choć dzisiaj Foksteriery są rzadko używane do polowań na lisy, to wciąż są one cenione za swoje myśliwskie instynkty. Jest to także jedna z najbardziej popularnych ras terierów w wielu krajach na całym świecie. Foksterier jest często wybierany jako pies rodzinny, ze względu na swoją przyjazną naturę i łatwość w nauce. Ta rasa jest również często widywana na różnego rodzaju wystawach psów, gdzie zdobywa liczne nagrody.

Wzorzec psa rasy Foksterier

Foksterier to rasa o wyjątkowo atrakcyjnym i rozpoznawalnym wyglądzie. Ma harmonijną, proporcjonalną budowę ciała, która podkreśla jego elegancję i zwinność.

Ciało Foksteriera jest zwarte i muskularne, ale niezwykle zgrabne. Osiąga średnio 39-41 cm wysokości w kłębie. Sylwetka psa jest długa i płaska, co jest zgodne z jego myśliwskim pochodzeniem i przeznaczeniem.

Głowa Foksteriera jest długa, o wyrazistej linii profilu. Charakterystyczne są także uszy – stojące lub pół-stojące, proporcjonalne do reszty ciała. Oczy są ciemne, pełne inteligencji i żywotności.

Sierść Foksteriera jest jednym z jego najbardziej charakterystycznych atrybutów. Jest gęsta, szorstka i twarda, doskonale chroniąca przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kolor sierści może być różny – najczęściej spotykane są jednak kombinacje białego z czarnym i kasztanowym.

Ogólnie, wzorzec rasy Foksterier wskazuje na psa o zdecydowanej budowie i wyrazistym charakterze, który mimo swojej małej wielkości, emanuje siłą, wigorem i nieugiętością. Wygląd Foksteriera ma odzwierciedlać jego myśliwską naturę, a zarazem pokazywać, że jest to pies pełen życia i energii, doskonały zarówno do pracy, jak i do zabawy.

Foksterier – ciekawostki o rasie

Foksterier to rasa, która kryje w sobie wiele niezwykłych faktów i ciekawostek. Poniżej znajduje się kilka z nich.

  1. Pochodzenie nazwy: Nazwa Foksterier pochodzi od angielskiego słowa „fox”, które oznacza lisa. Jak łatwo się domyślić, odnosi się to do pierwotnego przeznaczenia tej rasy, czyli polowań na lisy.
  2. Różne odmiany: Foksterier występuje w dwóch odmianach – szorstkowłosej i gładkowłosej. Odmiana szorstkowłosa jest bardziej popularna i częściej spotykana.
  3. Pierwsza rasa teriera: Foksterier jest uważany za pierwszą rasę teriera, która została oficjalnie uznana. Stało się to w połowie XIX wieku.
  4. Pies filmowy: Foksterier zasłynął również jako pies filmowy. Pies tej rasy, o imieniu Asta, stał się sławny dzięki roli w popularnym amerykańskim filmie „The Thin Man” z 1934 roku.
  5. Foksterier w służbie: Psy tej rasy służyły jako psy kurierskie podczas obu wojen światowych, dowodząc swojej odwagi i determinacji.
  6. Przebojowy i uparty: Foksterier, pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, jest znanym „przebojowcem”. Jest pełen energii, a jego uparty i niezależny charakter sprawia, że nigdy nie jest nudno.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *