Spaniel bretoński – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Spaniel bretoński to wyjątkowa rasa psa, która łączy w sobie urok, inteligencję i niezmordowaną energię. Choć pierwotnie był to pies myśliwski, dziś jest również cenionym towarzyszem rodziny. Poniżej postaramy się przybliżyć jego charakter, historię oraz potrzeby.

Spaniel bretoński – opis i wygląd rasy

Spaniel bretoński jest średniej wielkości psem o mocnej, ale eleganckiej budowie. Jego futro jest miękkie i gęste, najczęściej w barwach biało-pomarańczowych, biało-czarnych lub tricolor. Ma średniej wielkości, wyraziste oczy i krótki nos. Uszy są trochę zwisające i pokryte miękkim futerkiem.

Charakter psa rasy Spaniel bretoński

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Spaniel bretoński, jako pierwotny pies myśliwski, posiada wyjątkowe umiejętności związane z polowaniem. Jest niesamowicie bystry i czujny, co sprawia, że doskonale sprawdza się w pracy w terenie. Posiada naturalną zdolność do wskazywania i aportowania zwierzyny. Ponadto, jest też zdolnym psem do nauki różnorodnych trików i komend, co sprawia, że może być też znakomitym psem do różnego rodzaju sportów kynologicznych.

Jaką ma osobowość?

Spaniel bretoński jest psem pełnym entuzjazmu i energii. Jego przyjacielski i otwarty charakter sprawia, że łatwo nawiązuje relacje zarówno z ludźmi, jak i z innymi psami. Choć jest pełen wigoru i radości życia, potrafi też być spokojny i wyważony, szczególnie po aktywnie spędzonym dniu. Jest lojalny wobec swojej rodziny i wrażliwy na nastroje swoich właścicieli.

Spaniel bretoński – jak wyszkolić i wychować?

Wychowanie i szkolenie Spaniela bretońskiego wymaga konsekwencji, ale też dużo pozytywnych wzmocnień. To inteligentne psy, które reagują bardzo dobrze na metody szkolenia oparte na pochwałach i nagrodach. Ważne jest, aby zacząć proces socjalizacji i nauki podstawowych komend już od wczesnego szczenięctwa. Ze względu na ich instynkt myśliwski, ważne jest też skupienie się na szkoleniu aportowania i posłuszeństwa w terenie.

Dla kogo nadaje się Spaniel bretoński?

Spaniel bretoński nadaje się przede wszystkim dla aktywnych osób i rodzin, które mogą zapewnić mu regularną aktywność fizyczną i umysłową. Ze względu na jego przyjacielską naturę, doskonale sprawdzi się w rodzinie z dziećmi. Jego wrodzone zdolności myśliwskie mogą przyciągnąć uwagę myśliwych, ale sprawdzi się też jako pies towarzyszący w wycieczkach na świeżym powietrzu.

Spaniel bretoński – cena

Cena szczeniaka Spaniela bretońskiego zależy od wielu czynników, takich jak renoma hodowli, linia genetyczna, osiągnięcia rodowodowe rodziców czy dostępność. Za szczeniaka z renomowanej hodowli, posiadającego rodowód, można zapłacić od 2000 do 5000 złotych lub więcej. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na warunki, w jakich hodowane są szczenięta, oraz na to, czy hodowca przeprowadza niezbędne badania zdrowotne swoich psów.

Wady i zalety

Zalety:

 1. Inteligencja: Są niezwykle inteligentnymi psami, co sprawia, że łatwo się uczą i są elastyczne w treningu.
 2. Przyjacielskość: Ich otwarty i towarzyski charakter czyni je doskonałymi kompanami dla całej rodziny.
 3. Wszechstronność: Dzięki swoim umiejętnościom myśliwskim i zdolnościom adaptacyjnym, mogą pełnić wiele ról – od psa myśliwskiego, przez psa rodzinnego, po psa sportowego.
 4. Rozmiar: Ich średni rozmiar sprawia, że są odpowiednie dla większości domów i mieszkań.
 5. Wytrzymałość: Jako pierwotny pies myśliwski, posiadają dużą wytrzymałość i potrzebują regularnej aktywności fizycznej.

Wady:

 1. Potrzeba aktywności: Ze względu na ich energetyczny charakter, wymagają regularnych ćwiczeń i aktywności. Bez nich mogą stać się niespokojne lub niszczycielskie.
 2. Instynkt myśliwski: Mogą czasem gonić za ptakami lub innymi małymi zwierzętami, co wymaga od właściciela czujności i odpowiedniego szkolenia.
 3. Upór: Choć są inteligentne, mogą czasem wykazywać pewną dozę uporu, co wymaga konsekwentnego podejścia w trakcie szkolenia.
 4. Tendencja do łapania przybrudzeń: Ich piękne, gęste futro może łatwo łapać błoto i brud podczas zabawy na zewnątrz.
 5. Czujność: Mogą być nieco czujne w stosunku do obcych, co może prowadzić do nadmiernego szczekania.

Spaniel bretoński – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Żywienie Spaniela bretońskiego powinno być przemyślane i dostosowane do jego potrzeb. Psy tej rasy są aktywne, co oznacza, że potrzebują wysokoenergetycznej karmy, aby utrzymać swoją kondycję. Wybierając karmę, warto zwrócić uwagę na produkty przeznaczone dla psów średniej wielkości o wysokiej aktywności. Ponadto, należy monitorować ilość i częstotliwość posiłków, aby uniknąć nadwagi. Regularne badania weterynaryjne oraz konsultacje odnośnie diety są kluczem do zachowania zdrowia Spaniela bretońskiego.

Pielęgnacja

Pielęgnacja futra Spaniela bretońskiego wymaga pewnego zaangażowania. Ich gęste, falujące włosy potrzebują regularnego czesania, co pomoże w utrzymaniu ich w dobrej kondycji i zapobiegnie matowieniu się. Zaleca się również regularne przycinanie pazurów oraz czyszczenie uszu, by zapobiec potencjalnym infekcjom. Kąpiele można przeprowadzać w miarę potrzeb, ale ważne jest, aby używać specjalnych szamponów dla psów, które nie podrażnią ich skóry.

Choroby

Podobnie jak wszystkie rasy, Spaniel bretoński jest narażony na pewne choroby dziedziczne i problemy zdrowotne. Do najczęstszych schorzeń należą dysplazja stawu biodrowego, problemy z oczami czy choroby skóry. Regularne wizyty u weterynarza, badania profilaktyczne oraz dbałość o zdrową dietę i odpowiednią ilość ruchu mogą pomóc w wykryciu i zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Spaniela bretońskiego do domu, warto zaopatrzyć się w kilka kluczowych akcesoriów. Po pierwsze, solidna smycz i obroża są niezbędne do spacerów i treningów. Z racji ich aktywności, zabawki, które pobudzą je fizycznie i umysłowo, są również ważne. Warto pomyśleć o miękkim, wygodnym legowisku oraz zestawie do pielęgnacji: szczotki, grzebienie i produkty do czyszczenia uszu. Dobrej jakości miska na jedzenie i wodę oraz miejsce do przechowywania karmy to kolejne niezbędne elementy wyposażenia.

Historia psa rasy Spaniel bretoński

Spaniel bretoński jest jednym z najstarszych typów pointerów. Pochodzi z Bretanii we Francji, skąd przybył do innych części Europy, w tym do Anglii, gdzie został uznany za osobną rasę.

Historia tej rasy jest głęboko zakorzeniona w tradycjach myśliwskich Bretanii. Pierwsze wzmianki o psach przypominających Spaniele bretońskie pochodzą z XII wieku, chociaż istnieją przypuszczenia, że psy tej rasy towarzyszyły Celtom już podczas ich migracji przez Europę wiele stuleci wcześniej.

Dzięki swoim naturalnym zdolnościom myśliwskim, Spaniele bretońskie szybko zyskały popularność wśród myśliwych. Były cenione za swoją zdolność do wskazywania zwierzyny ptasiej, a także za ich niezmordowaną pracę w terenie.

W XIX wieku, w miarę rosnącego zainteresowania hodowlą psów, Spaniel bretoński został oficjalnie uznany za rasę i zaczęto prowadzić jego księgi hodowlane. W tym czasie zaczęto też selektywnie dobierać psy do hodowli w celu zachowania i wzmocnienia ich naturalnych cech myśliwskich.

W XX wieku, popularność rasy rosła zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. W międzyczasie, dzięki eksportowi i różnym krzyżówkom z innymi rasami, Spaniel bretoński przybrał różne formy w zależności od regionu, ale jego podstawowe cechy i zdolności myśliwskie pozostały niezmienione.

Obecnie Spaniel bretoński jest nie tylko cenionym psem myśliwskim, ale także ukochanym towarzyszem wielu rodzin na całym świecie. Jego wesoła natura, inteligencja i lojalność sprawiają, że jest idealnym psem rodzinnym.

Wzorzec psa rasy Spaniel bretoński

Spaniel bretoński to średniej wielkości pies o harmonijnej budowie ciała, której proporcje idealnie odzwierciedlają jego zdolności myśliwskie. Zanim przejdziemy do dokładniejszych detali tego wzorca, warto zaznaczyć, że to pies o bardzo żywym i czujnym wyrazie twarzy, który od razu przyciąga uwagę obserwatora.

Głowa: Głowa jest dobrze ukształtowana, proporcjonalna do reszty ciała. Czoło jest lekko zaokrąglone, a stop (przejście od czoła do pyska) wyraźny.

Oczy: Oczy są wyraziste, o owalnym kształcie, średniej wielkości. Kolor oczu zależy od umaszczenia, ale zazwyczaj są ciemne, pełne żywotności i inteligencji.

Uszy: Są wysoko osadzone, o średniej długości, o kształcie lekko zaokrąglonym na końcach, zwisające płasko przylegające do głowy.

Pysk: Pysk jest krótki, ale dobrze rozwinięty, kończący się czarnym nosem o dobrze otwartych nozdrzach.

Szyja: Jest muskularna, średniej długości, elegancko przechodząca w ramiona.

Korpus: Grzbiet jest prosty i mocny, a lędźwie krótkie i muskularne. Klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta, dająca wystarczająco miejsca dla płuc.

Ogon: Często jest przycinany, ale jeśli pozostawiony w naturalnym stanie, ma średnią długość, noszony jest raczej nisko.

Łapy: Są mocne i zaokrąglone z twardymi poduszkami. Pazury są krótkie i mocne.

Umaszczenie: Umaszczenie może przyjmować różne odcienie, od białego poprzez różne odcienie czerwieni i pomarańczu, ale zawsze harmonijnie rozłożone na ciele.

Chód: Ruchy Spaniela bretońskiego są płynne, energiczne i wydajne, co odzwierciedla jego myśliwskie pochodzenie.

Spaniel bretoński – ciekawostki o rasie

 1. Celtowie a Spaniele: Istnieją teorie mówiące, że pierwotni przodkowie Spaniela bretońskiego mogli towarzyszyć Celtom w ich wędrówkach przez Europę. Dzięki temu psy te mogły zostać wprowadzone do różnych regionów kontynentu.
 2. Wielozadaniowość: Spaniele bretońskie nie są tylko doskonałymi psami myśliwskimi. Dzięki swojej inteligencji i zwinności często biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowych, takich jak agility.
 3. Różnorodność kolorów: Jedna z charakterystycznych cech Spaniela bretońskiego to jego różnorodne umaszczenie. Może ono przyjmować wiele kombinacji, w tym biało-pomarańczowe, biało-czarne i tricolor.
 4. Król Artur: W literaturze można znaleźć nawiązania do psów przypominających Spaniele bretońskie. Uważa się, że w legendach o Królu Arturze istnieją opisy psów, które mogły być wczesnymi przedstawicielami tej rasy.
 5. Popularność w USA: Choć pochodzą z Europy, Spaniele bretońskie zdobyły dużą popularność w Stanach Zjednoczonych. W USA często są nazywane po prostu „Brittany” zamiast pełnej nazwy „Spaniel bretoński”.
 6. Żywotność: Spaniele bretońskie są rasą stosunkowo długowieczną w porównaniu z innymi psami średniej wielkości. Przy odpowiedniej opiece mogą dożywać nawet 14-15 lat.
 7. „Małe dynamity”: Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, Spaniele bretońskie są pełne energii. Są niesamowicie aktywne i często potrzebują dużo ruchu oraz zajęcia, aby być szczęśliwymi.
 8. Naturalni myśliwi: Nawet jeśli nie są używane do polowania, wiele Spanieli bretońskich wykazuje naturalne instynkty myśliwskie, takie jak podążanie za zapachem czy wskazywanie zwierzyny.

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zafascynowany światem zwierząt, zwłaszcza domowymi czworonogami. Od wielu lat właściciel psów. Aktualnie opiekuje się dużą, upartą, ale uroczą samoyedką o imieniu Polly. Pasjonat filmów i seriali kryminalnych. Zawodowo specjalizuje się w szeroko pojętym SEO, czyli pozycjonowaniu stron internetowych.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *