Wyżeł niemiecki krótkowłosy – charakter, usposobienie, cena

Ten artykuł przeczytasz w: 6 minuty

Pies to nie tylko towarzysz, ale i część naszej rodziny. Wybór odpowiedniej rasy to decyzja, która wymaga nie tylko przemyślenia, ale i gruntownego zrozumienia cech, potrzeb oraz oczekiwań od naszego czworonożnego przyjaciela. Ten artykuł jest poświęcony jednej z najbardziej cenionych i popularnych ras – Wyżłowi niemieckiemu krótkowłosemu.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – opis i wygląd rasy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to rasa dużych, dobrze zbudowanych psów o wyjątkowo eleganckim wyglądzie. Wysokie, smukłe i mocno umięśnione ciało tych psów sprawia, że są one idealne do pracy w polu, lesie i wodzie.

Sierść tych psów jest krótka, gęsta i lśniąca, przeważnie w odcieniach od jasnobrązowego do ciemnoczekoladowego, często z białymi znaczeniami. Ich głowa jest szlachetna, wydłużona, z wyraźnym przejściem od czoła do pyska. Oczy są ciemne, pełne inteligencji i ciekawości. Uszy są średniej długości, szeroko osadzone i opadające.

Charakter psa rasy Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Umiejętności – co powinieneś wiedzieć?

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies o wielu talentach. To świetny aporter, znakomity tropiciel i niewiarygodnie zdolny myśliwy. Rasa ta jest również wykorzystywana w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych dla psów, takich jak agility czy flyball.

Te psy są niezwykle inteligentne i szybko uczą się nowych umiejętności. Są też bardzo wytrzymałe i potrafią pracować w różnych warunkach.

Jaką ma osobowość?

Te psy są niezwykle lojalne, przywiązane do swojego opiekuna i rodziny. Są bardzo aktywne, energiczne, a przy tym zrównoważone. Cenią spokój i harmonię, ale są też bardzo czujne i gotowe do działania, gdy zajdzie taka potrzeba.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – jak wyszkolić i wychować?

Te psy są bardzo inteligentne i chętne do nauki, ale wymagają konsekwencji i stabilnego otoczenia. Wskazane jest stosowanie metod pozytywnego wzmocnienia, które budują zaufanie i zrozumienie między psem a opiekunem.

Dla kogo nadaje się Wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Ze względu na wysoki poziom energii i potrzebę aktywności, Wyżeł niemiecki krótkowłosy najlepiej sprawdzi się u osób aktywnych, które cenią spacery, wędrówki czy bieganie. Jest to również idealny wybór dla myśliwych.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – cena

Cena szczeniaka z hodowli zależy od wielu czynników, w tym od renomy hodowli, linii rodowodowej, wyników zdrowotnych rodziców i wielu innych czynników. Na ogół cena szczeniaka Wyżła niemieckiego krótkowłosego waha się od 2000 do 4000 złotych.

Wady i zalety

Wady

Pomimo wielu zalet, Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma też pewne wady, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze tej rasy.

Jedną z nich jest wysoki poziom energii. To psy, które potrzebują dużo ruchu i aktywności. Jeśli nie są odpowiednio zajęte, mogą stać się niespokojne, nadmiernie aktywne i nawet destrukcyjne. To oznacza, że potrzebują właściciela, który zapewni im odpowiednią ilość wysiłku fizycznego i umysłowego.

Dodatkowo, te psy mają silny instynkt łowiecki, który może być problemem, jeśli żyją w domu z małymi zwierzętami. Mogą też być nieco uparte i niezależne, co może stanowić wyzwanie w procesie szkolenia.

Zalety

Z drugiej strony, Wyżeł niemiecki krótkowłosy posiada wiele zalet, które przyciągają do niej wielu miłośników.

Przede wszystkim, te psy są niezwykle inteligentne i zdolne do nauki. Są bardzo wszechstronne i mogą być szkolone w wielu dziedzinach, od polowania, przez sporty psie, po pracę jako psy terapeutyczne.

Kolejną zaletą jest ich lojalność i przywiązanie do rodziny. Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest psem bardzo towarzyskim, który uwielbia spędzać czas ze swoimi ludźmi.

Rasa ta jest również znana ze swojego zdrowia i długowieczności. Przy odpowiedniej diecie i regularnej opiece weterynaryjnej, mogą żyć nawet 12-14 lat.

Na koniec, warto wspomnieć o ich wyjątkowym wyglądzie. Są to psy eleganckie i dobrze zbudowane, które zawsze przyciągają uwagę swoim pięknem i gracja.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – Zdrowie, choroby i pielęgnacja

Żywienie

Wyżły niemieckie krótkowłose są psami o dużych potrzebach energetycznych, dlatego ich dieta powinna być bogata w białko i tłuszcze, które dostarczą im potrzebnej energii. Powinna składać się z mięsa, ryb, owoców, warzyw i zdrowych tłuszczów. Ważne jest również, aby psy otrzymywały odpowiednią ilość błonnika, który pomaga utrzymać zdrowie układu pokarmowego.

Nie zaleca się karmienia tych psów tzw. „jedzeniem z ludzkiego stołu”, ponieważ może zawierać składniki niezdrowe dla psa, takie jak sól, cukier, przyprawy czy niektóre rodzaje owoców i warzyw.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Wyżła niemieckiego krótkowłosego jest stosunkowo prosta. Ich krótka, gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania, aby usunąć martwe włosy i utrzymać skórę i sierść w dobrej kondycji. W czasie linienia, co zwykle zdarza się dwa razy w roku, szczotkowanie może być potrzebne codziennie.

Ponadto, zaleca się regularne czyszczenie uszu, aby zapobiec infekcjom, oraz utrzymanie zębów w czystości poprzez regularne szczotkowanie lub podawanie specjalnych przysmaków do gryzienia.

Choroby

Choć Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest ogólnie zdrową rasą, jest kilka schorzeń, na które jest bardziej narażony. Do najczęstszych należą dysplazja stawu biodrowego, dysplazja stawu łokciowego oraz różnego rodzaju alergie skórne. Mniej często, ale zdarza się u tej rasy, występuje choroba von Willebranda – dziedziczna choroba krwi.

Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednie badania mogą pomóc w wczesnym wykryciu i leczeniu tych schorzeń.

Akcesoria i wyposażenie czyli jak przygotować się na tą rasę?

Przygotowując się na przyjęcie Wyżła niemieckiego krótkowłosego do domu, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy.

Pierwszą z nich jest oczywiście miska na jedzenie i wodę, najlepiej wykonana z nierdzewnej stali, która jest łatwa do czyszczenia i trwała. Kolejną rzeczą jest wygodne łóżko lub mata, gdzie pies będzie mógł odpocząć.

Z racji wysokiej aktywności rasy, niezbędne są również zabawki i akcesoria do ćwiczeń, takie jak piłki, frisbee czy sznurki do ciągania.

Ze względu na potrzebę częstego wyprowadzania na spacery, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości smycz i obrożę lub uprząż.

W przypadku tej rasy ważne jest też posiadanie odpowiedniej szczotki do pielęgnacji sierści. Dla wyżłów niemieckich krótkowłosych najlepiej sprawdzi się szczotka z miękkimi, ale jednocześnie sztywnymi włosiami.

Historia psa rasy Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Początki

Historia Wyżła niemieckiego krótkowłosego sięga XVII wieku. Właśnie wtedy zaczęto selektywnie hodować te psy, które miały zarówno dobre zdolności myśliwskie, jak i były łagodne i posłuszne w domu. Prace hodowlane prowadzono w Niemczech, skąd pochodzi rasa. Istotny wpływ na jej kształtowanie miało bractwo św. Huberta.

Podstawę hodowli stanowiły wówczas psy gończe i pointery, a także lokalne rasy psów myśliwskich. Celem było uzyskanie psa wszechstronnego, dobrze radzącego sobie zarówno w polu, jak i w wodzie, zdolnego do szukania, aportowania i wskazywania zwierzyny.

Rozwój rasy

Intensywne prace hodowlane, które prowadzono w XIX wieku, pozwoliły na wyhodowanie psa, który spełniał wszystkie oczekiwania. W 1870 roku zaprezentowano pierwszy wzorzec rasy, który od tamtego czasu został tylko nieznacznie zmodyfikowany.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy szybko zdobył popularność, zarówno jako pies myśliwski, jak i towarzyszący. Zyskał uznanie dzięki swoim wybitnym zdolnościom polowania, a jednocześnie łagodnemu i przyjaznemu charakterowi.

Obecnie

Obecnie Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest jednym z najpopularniejszych psów myśliwskich na świecie. Jego niezwykła wszechstronność, doskonałe zdolności myśliwskie i przyjazna natura sprawiają, że jest ceniony zarówno przez myśliwych, jak i przez osoby szukające psa rodzinnego.

Jego popularność jest widoczna nie tylko na polach i w lasach. Wyżły niemieckie krótkowłose biorą udział w wielu zawodach i pokazach, gdzie zdobywają nagrody i uznanie. Ich wdzięk, elegancja i inteligencja przyciągają wielu miłośników tych niezwykłych psów.

Wzorzec psa rasy Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Według wzorca rasy, Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies średniej do dużej wielkości, z proporcjonalną budową ciała, która jest harmonijna i dobrze zbalansowana. Masywna sylwetka, jednak niezbyt ciężka, oznacza zdolność do szybkiego i wytrwałego biegu.

Głowa jest szlachetna, z wyraźnie zaznaczonym stopem, czyli przejściem między czołem a nosem. Nos jest zazwyczaj brunatny, a oczy – o barwie od ciemnobrązowej do lekko bursztynowej. Umaszczenie to zazwyczaj brąz lub ciemny brąz z białymi lub łaciatymi znaczeniami.

Uszy są średniej długości, o wysokim nasadzeniu, zwisające i przylegające do głowy. Klatka piersiowa jest głęboka i dość szeroka, co świadczy o dobrym rozwoju układu oddechowego.

Ogon jest mocny u nasady i zwęża się ku końcowi. W stanie spoczynku jest opuszczony, ale podczas pracy lub podniecenia może unosić się poziennie.

Łapy są mocne, zwarte, z dobrze rozwiniętymi poduszkami, co umożliwia im działanie w różnych warunkach terenowych.

Wymiary idealne dla psów tej rasy, zgodnie ze wzorcem, to wysokość w kłębie 60-66 cm dla samców i 56-62 cm dla samic, natomiast waga powinna oscylować wokół 25-32 kg dla samców i 20-27 kg dla samic.

Co ciekawe, w rzeczywistości bardzo duża różnorodność jest akceptowana w ramach tej rasy, jeśli chodzi o wielkość i wagę. Ważniejsze od ścisłego przestrzegania tych wymiarów jest ogólna proporcjonalność i harmonia budowy ciała, a przede wszystkim zdolność do wykonywania pracy myśliwskiej.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – ciekawostki o rasie

  1. Wszechstronność: Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest znanym jako jeden z najbardziej wszechstronnych psów myśliwskich. Dzięki swojej inteligencji, wytrzymałości i zdolnościom aportowania, jest w stanie radzić sobie w różnych sytuacjach polowania – zarówno na lądzie, jak i w wodzie.
  2. Związki z innymi rasami: Rasa jest blisko spokrewniona z innymi rasami wyżłów, w tym z Wyżełem weimarskim, którego pierwotnie hodowano w celu uzyskania psa o podobnych zdolnościach myśliwskich, ale o różnym umaszczeniu.
  3. Udział w zawodach: Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest częstym uczestnikiem zawodów pole, leśnych i wodnych, gdzie prezentuje swoje wybitne zdolności myśliwskie. Wiele psów tej rasy zdobyło tytuły w tych dyscyplinach.
  4. Popularność w Niemczech: Wyżły niemieckie krótkowłose cieszą się dużą popularnością w swoim kraju pochodzenia, gdzie są cenione zarówno za swoje zdolności myśliwskie, jak i za łagodny charakter, co czyni je doskonałymi psami rodzinnymi.
  5. Użytkowanie poza polowaniem: Mimo że Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest przede wszystkim psem myśliwskim, jego inteligencja i zdolności sprawiają, że sprawdza się również w innych rolach. Psy tej rasy były wykorzystywane jako psy ratownicze, psy terapeutyczne, a nawet psy służby celnej.
  6. Znane psy tej rasy: Jednym z najbardziej znanych Wyżłów niemieckich krótkowłosych jest Alex, który w 2002 roku zdobył tytuł Najlepszego Psa Wystawy (BIS) na prestiżowym pokazie Crufts w Anglii. To wydarzenie przyczyniło się do jeszcze większego zainteresowania tą rasą.

Jestem Kasia, i od kilku lat jestem zafascynowana światem psów. Zawsze była to moja pasja, ale dwa lata temu zdecydowałam się przenieść z mężem do Norwegii, kraju o bogatej tradycji hodowlanej i treningowej psów. Wybraliśmy ten kraj, aby być bliżej przyrody, poczuć spokój, a przede wszystkim, by móc w pełni zająć się tym, co kocham najbardziej – psami.

Dodaj komentarz

Wystaw ocenę*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *